Slovakijos sostinės komunalinių atliekų tvarkymo įmonė paskelbė apie naują siekį 2024 m. surinkti ir pakartotinai panaudoti išmestas cigaretes. Per miesto kalėdines muges buvo išbandyti specialūs konteineriai, skirti surinkti ir standartinių cigarečių filtrus, ir tuos, kurie yra moderniuose kaitinamojo tabako prietaisuose.
Miestas planuoja išmestą medžiagą panaudoti kelių asfaltui gaminti. Valdžios institucijos tikisi, kad tai prisidės prie švaresnių gatvių ir praktiško atliekų panaudojimo, skelbia portalas „Euronews“.
Slovakijoje pradėtas naujas cigarečių nuorūkų perdirbimo būdas
Bratislavos miesto atliekų tvarkymo įmonė „Odvoz a Likvidácia Odpadu“ (OLO) pranešė, kad nuo 2024 m. viešuosiuose renginiuose pastatys specialiai sukurtus konteinerius cigarečių nuorūkoms išmesti.
Nors tai savaime nėra naujovė, cigarečių nuorūkų panaudojimas ir perdirbimas yra pirmasis pasaulyje.
Bendradarbiaudama su Bratislavos miesto taryba ir bendrovėmis „SPAK-EKO“ bei „EcoButt“, OLO padės šias atliekas paversti kelių asfaltu.
„Jei festivalio, turgaus, bėgimo ar kitų miesto renginių lankytojai cigarečių nuorūkas mes į specialų konteinerį, jie prisidės ne tik prie švaresnės aplinkos, bet ir prie šios rūšies atliekų materialinio panaudojimo“, – pranešime spaudai sakė OLO žiedinės ekonomikos vadovė Martina Čechova.
Įgyvendinant bendrą projektą iš panaudotų cigarečių filtrų bus gaminami specialūs pluoštai, iš kurių vėliau bus gaminamas asfalto, skirto kelių dangoms, mišinys.
Slovakijoje nutiestas pirmasis pasaulyje kelias iš cigarečių nuorūkų
Nors Bratislava tikisi, kad 2024 m. įgyvendinus šią naują schemą cigarečių perdirbimas padidės, tai nebus pirmas kartas, kai filtrai naudojami keliams tiesti.
Slovakijoje jau yra kelias, kurį „EcoButt“ nutiesė naudodama išmestas cigaretes.
Jis yra Žiar nad Hronom mieste, centriniame šalies regione, ir, kaip pranešama, yra pirmasis toks kelias pasaulyje.
Kaip cigarečių nuorūkos kenkia aplinkai?
Siekis perdirbti daugiau išmestų cigarečių nuorūkų gali turėti didelį teigiamą poveikį planetai.
Ant žemės numestos nuorūkos kelia problemų aplinkai, nes iš jų išsiskiria toksinės medžiagos, kurios gali užteršti vandenį, dirvožemį ir ekosistemas.
Apskaičiuota, kad tik trečdalis cigarečių nuorūkų iš 18 mlrd. kasdien pasaulyje surūkomų cigarečių patenka į mišrių komunalinių atliekų ar specialius rūšiavimo konteinerius.