Į klausimą rusų derybininkams žurnalistė atsakymo taip ir nesulaukė: „Jūs Mariupolį išlaisvinsite? Ten 5000 nužudytų žmonių, 200 vaikų. Neturite ką pasakyti apie tai?“
Turkija skelbia, kad tris valandas trukusiose derybose padaryta didžiausia pažanga nuo karo pradžios. Maskva skelbia neprieštaraujanti, kad Ukraina stotų į Europos Sąjungą, o Kyjivas žada karinį neutralumą. Tiesa, reikalauja tarptautinėje sutartyje įtvirtintų saugumo garantijų.
Ukrainiečių nuotaika prieš derybas su Rusijos delegacija, regis, gera. Juos, pirmuosius atvykusius į susitikimo salę, šiltai sveikina derybų šeimininkai turkai. Tai – pirmas kartas, kai derybos vyksta neutralioje šalyje. Derybas Baltarusijoje ukrainiečiai vadino tiesiog beprasmiškomis, nes A. Lukašenka yra įsitraukęs į karą su Ukraina.
Prieš prasidedant bandymams bent žingsniu priartėti prie paliaubų, Turkijos lyderis kreipiasi į abi derybų puses.
„Kuo greičiau pasiekti paliaubas ir taiką yra naudinga visiems. Manome, kad pasiekėme tašką, kai reikia konkrečių derybų rezultatų“, – teigia Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.
R. T. Erdoganas sako, kad šios dienos derybų baigtis net gali atverti kelią tiesioginiam V. Zelenskio ir V. Putino susitikimui.
„Mes esame pasiruošę surengti tokį susitikimą. Tačiau net ir jūsų buvimas čia yra viltis pasauliui ir jūsų šalims“, – kalba R. T. Erdoganas.
Derybose dalyvauja ir Vakarų sankcijomis baudžiamas rusų milijardierius Romanas Abramovičius. Vakar pasaulio žiniasklaida ėmė mirgėti pranešimais, kad po pirmųjų Kyjivo ir Maskvos derybų Baltarusijoje R. Abramovičius ir du Ukrainos derybininkai esą buvo apnuodyti. R. Abramovičiui neva sutriko regėjimas, paraudo ir ėmė luptis veido bei rankų oda. Dabar. R. Abramovičius atrodo sveikas. Tačiau štai kokio patarimo iš Ukrainos diplomatijos vadovo prieš derybas sulaukia visi jų dalyviai.
„Visiems, vykstantiems į derybas su Rusijos Federacija, patariu nieko nevalgyti ir negerti. Ir, pageidautina, neliesti jokių paviršių“, – sako Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.
Tačiau įtarūs ir patys rusai. Maskvos delegacijos atstovas Vladimiras Medinskis atidžiai tyrinėja ant stalo rastą buteliuką ir sulaukia Ukrainos derybininko komentaro, kad tai antiseptikas. Tiesa, Amerikos žvalgyba tvirtina, kad po pirmųjų derybų delegatai sunegalavo dėl poveikio iš aplinkos, o ne dėl bandymo nunuodyti. Kremlius pareiškimus apie apnuodijimą vadina informaciniu karu. Skeptiškas ir Ukrainos diplomatijos vadovas.
„Visos šios istorijos, kad kažkas kažkur kažką girdėjo ar kad kažkokie šaltiniai skelbia – dabar tokių daug, nes visi ištroškę naujienų, sensacijų“, – teigia D. Kuleba.
Įvyko proveržis
Tačiau pagrindinė dienos sensacija – proveržis derybos. Maskva pareiškė, kad neblokuos Ukrainos siekio tapti Europos Sąjungos nare. O Kyjivas skelbia, kad Ukraina yra pasirengusi priimti nebranduolinės valstybės ir karinio neutralumo statusą, kaip reikalauja Rusija. Tai reiškia – nestoti į NATO, nesteigti savo teritorijoje karinių bazių. Neva dėl to Rusija skelbia mažinantis karinius veiksmus.
„Atsižvelgiant į tai, kad derybos dėl susitarimo dėl Ukrainos neutralumo ir nebranduolinio statuso rengimo perėjo į praktinį etapą, buvo priimtas sprendimas radikaliai, kelis kartus sumažinti karinius veiksmus Kyjivo ir Černihivo srityse“, – komentuoja Rusijos gynybos viceministras Aleksandras Fominas.
Tačiau Ukraina reikalauja tarptautinių saugumo garantijų, kurias galėtų užtikrinti tokios šalys Lenkija, Izraelis, Turkija ir Kanada. Jei Ukraina būtų vėl užpulta, Kyjivas galėtų prašyti šių šalių uždaryti oro erdvę, suteikti reikiamą ginkluotę ir karinę pagalbą. Anot Kyjivo derybininkų, tam reikalinga tarptautinė sutartis.
„Norime tarptautinio saugumo garantijų mechanizmo, pagal kurį garantuojančios šalys veiktų panašiai kaip NATO sutarties 5-asis straipsnis – ir netgi dar griežčiau“, – sako Ukrainos derybininkas Davydas Arachamija.
Tiesa, dėl šios tarptautinės sutarties referendume turėtų apsispręsti Ukrainos piliečiai. Tačiau, anot Kyjivo, referendumas galimas tik visiškos taikos sąlygomis.
„Po to vyks sutarties ratifikavimas garantuojančių šalių parlamentuose ir Ukrainos parlamente. Tai yra esminis dalykas. Turime gauti visuomenės palaikymą, kad galėtume patvirtinti šią sutartį“, – aiškina V. Zelenskio patarėjas Mykhailo Podolyak.
Be to, Ukrainos atstovai derybose Stambule pasiūlė Rusijai fiksuoti poziciją dėl Krymo.
„Siūlome ateinančius 15 metų surengti derybas dėl Krymo ir Sevastopolio statuso. O per šį laiką, kol vyks derybos, Ukraina ir Rusija įsipareigotų nenaudoti ginkluotųjų pajėgų“, – kalba M. Podolyak.
Derybose aptartas ir problemiškas Donbaso klausimas, tačiau kol kas – jokių sprendimų. Esą jį turėtų spręsti tiesiogiai susitikę Ukrainos ir Rusijos prezidentai. Kyjivas pabrėžia, kad kol kas su Rusija dėl nieko nesusitarė, tik išdėstė savo poziciją. Maskva žada apsvarstyti.
„Šie pasiūlymai greitu metu bus peržiūrėti, perduoti prezidentui“, – kalba Rusijos delegacijos atstovas Vladimiras Medinskis.