33-ejų Marija Čaščilova yra gerai žinomas asmuo tarp Rusijos opozicinės žiniasklaidos atstovų, žmogaus teisių aktyvistų ir teisininkų. Jos „Facebook“ paskyroje pilna nuotraukų, žinučių apie keliones po Europą, opozicijos renginių, rašoma norvegų leidinyje „The Barents Observer“.
„Daugelį metų ji dirbo įvairiose žmogaus teisių gynimo organizacijos, kur, anot jos pačios, ji gelbėjo gėjus iš Čečėnijos, padėjo politinių represijų aukoms, tyrė seksualinio smurto atvejus Ukrainoje“, – rašoma „Važnyje istoriji“ tyrime. Tačiau rusų žurnalistai išsiaiškino, kad M. Čaščilova sufabrikavo daugelį savo pateiktų duomenų tam, kad gautų informaciją apie žmones, kuriuos persekiojo Rusijos režimas.
„Dvejus metus gyvenome kartu“
M. Čaščilova anksčiau atstovavo nepriklausomai žiniasklaidos ir žmogaus teisių gynimo grupei „OVD Info“, kuri daugiausia dėmesio skiria represijų Rusijoje stebėsenai ir kovai su jomis. Jos ryšys su aktyvizmu prasidėjo 2016 m., kai ji persikėlė į Rusijos Arkties sostinę Murmanską ir užmezgė santykius su garsia vietos LGBTQ aktyviste.
„Man sunku suvokti, kad iš tikrųjų per mane ji pateko į žmogaus teisių bendruomenę, ir dėl to jaučiuosi labai kalta. Labai sunku suvokti, kad miegojau vienoje lovoje su asmeniu, kuriam pareikšti įtarimai. ... Mes kartu gyvenome dvejus metus ir visus tuos metus buvome [bendruomenės] viduje. Tai tarsi sekso šnipinėjimas...“, – cituojama viena aktyvistė.
Nėra aiškus Čaščilovos veiksmų tikslas
Anot rusų žurnalistų, įtarimai dėl M. Čaščilovos, kad ji nėra ta, kuo save pateikia, išaugo jai nuolat klausinėjant kolegų apie jautrių tyrimų detales.
Daugelis jos pasakotų istorijų apie keliones į Čečėniją ar Ukrainą vėliau nebuvo patvirtintos nei liudininkų, nei dokumentais. „Važnyje istoriji“ kalbino kelis žurnalistus ir aktyvistus ar teisininkus, kurie pasakojo, kad moteris noriai dovanojo jiems brangias dovanas. Aukštojo mokslo diplomas, kurį ji pateikė darbdaviams buvo suklastotas – ji niekada nėra turėjusi leidimo dirbti teisės srityje.
Tyrimo metu M. Čaščilovos biografijoje buvo aptikta ir daugiau neatitikimų, o artimai su ja bendravę asmenys apibūdino ją kaip melagę.
Tiesa, žurnalistams nepavyko išsiaiškinti, kokiu tikslu M. Čaščilova galėjo falsifikuoti duomenis, ar yra kokie nors ryšiai su Rusijos saugumo struktūromis.
Pastaruoju metu M. Čaščilova rezidavo Rygoje, kur gyvena daug pabėgusių iš Rusijos aktyvistų ir režimui nepalankių asmenų.
Pati M. Čaščilova po tyrimo pasirodymo pasidalijo žinute savo „Facebook“ paskyroje, kurioje pareiškė, kad norėtų, jog „viskas greičiau baigtųsi“.
„Man gaila, kad bendruomenės viduje vyksta vienas kito graužimas, draugystės aš niekada ir nereikalavau. Visada, tiek anksčiau, tiek ir dabar aš atvira bendravimui, pasirengusi palaikyti, apkabinti sunkią akimirką ir pakviesti į SPA.
Tikiuosi, kad „Damoklo kardas“, kuris visą šį laikotarpį kabėjo virš manęs ir „Važnyje istoriji“ nukrito ir tai atneš palengvėjimą“, – aiškino ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!