Portalo „Gordon“ vyr. redaktorė Olesia Bacman, kalbėdama su pašnekove, pateikė Rusijos užsienio ministro Sergejaus Lavrovo pavyzdį. Šis, žurnalistės teigimu, gerai atspindi „rusiškų vertybių“ ir „rusų krypties“ esmę – kalba apie dvasines vertybes, bet nuotraukoje Balyje buvo užfiksuotas dėvintis vakarietišką aprangą ir besinaudojantis vakarietiškomis technikos priemonėmis.
„Visi žmonės, kurie turi bent kokias galimybes, kurie Rusijoje vagia, Rusiją valdo, lenkiasi į Vakarus: perka ir dėvi tik vakarietiškus (drabužius), naudojasi viskuo tik vakarietišku, pasai pas juos, dėl viso pikto, – kitų šalių, arba bent jau pas jų žmonas ir meilužes. Jų vaikai mokosi ir linksminasi Vakaruose… Kodėl rusai negali sudėti ne tai, kad du plius du, o bent jau vienas plius vienas? Tai, ką jie (valdžia) siūlo rusams – eiti už rusų pasaulį, kuris tėra skylė vietoje tualeto žiemą lauke. O patys naudojasi visai kitu keliu ir tuo, ką suteikia jiems „byrantys Vakarai“, – retoriškai klausė O. Bacman.
K. Larina rusų lojalumą tokiam „elito“ elgesiui vadino dar viena rusų tautos mįsle.
„Kažkodėl vienoje galvoje du tokio elektros laido galai netrumpina, nesusiliečia. Ten (Rusijos valdžioje, – red. past.) juk be buities ir kažkokių buitinių dalykų, buitinio komforto, be tų laikrodžių, garlaivių, jachtų, gamyklų ir kitko, ten yra daugybė dalykų – nuolatinis biudžeto eikvojimas ir vogimas, ir absoliuti neapykanta tai pačiai liaudžiai. Spjovė jie ant tos liaudies! Tačiau liaudis tai suvalgo“, – konstatavo ji.
Atsakydama į klausimą, kodėl Rusijoje tokie dalykai įmanomi, rusų žurnalistė pažymėjo, kad šis klausimas jiems patiems kyla jau daugelį kartų, o atsakymo taip ir nėra.
„Tai taip pat vienas iš pagrindinių klausimų, kurį ir iki mūsų uždavinėjo žmonės, dar ir kokie žmonės! Aš dabar kartais paskaitau publicistinius straipsnius, tarkim, Levo Nikolajevičiaus Tolstojaus ar Piotro Čadajevo „Filosofinius laiškus“. Viskas tas pats buvo, niekaip tai „netrumpina“, – aiškino ji.
K. Larinos teigimu, kiek Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas ir jo komanda bebūtų darę tyrimų, tai neturėjo jokio efekto.
„Kiek rodėme paprasta, prieinama, meniška kalba, kad žmonės taip lobsta, iš savo pačių tautos tie valdininkai (lobsta), nuo pačios apačios iki pačių „galingiausiųjų ir padangių gyventojų“, tai nieko liaudyje nepakeitė: vis tiek puola ant kelių“, – paaiškino dabartinę realybę Rusijoje ekspertė.
Net ir mobilizacija ar masinės rusų žūtys Ukrainoje netapo patiems rusams motyvu paklausti valdžios, kas vyksta, pastebėjo ji.
„Jūs pažiūrėkite, tokie „pavojingi“ laikai, kaip man rodos, atėjo valdžiai, juk liaudis staiga sunerimo dėl to, kur dingsta jų vyrai, kas čia nutiko, kur juos visus ima, kodėl jų nebegrąžina, kur jie dingo. O kodėl mums pinigų neduoda? Moterys stoja ten į piketus kažkokius, ateina prieš kameras ir vos ne ant kelių krisdamos šaukia: „Vladimirai Vladimirovičiau, padėk. O kur žadėti pinigai?“ Čia toks maištas. Apie tai dar Saltykovas-Ščedrinas rašė: „Mėgsta rusų tauta maištauti. Klumpa ant kelių ir kad maištauja...“ – pažymėjo ji.
Rusiją turėjusios palikti žurnalistės teigimu, gimtojoje jos šalyje niekas nesikeičia.
„Pasikartosiu, kad buvo kažkada galimybė, o gal ir mes apsigavome. Aš sakau „mes“ – tai liberalioji visuomenės dalis. Galimai, tikėjomės, kad tos demokratinės ir liberaliosios vertybės bei pilietinės laisvės – jos mūsų skurdžiai, visada blogai, šūdinai gyvenančiai tautai pravers. Ir prie sovietų valdžios, ir iki sovietų valdžios, ir prie caro – visada šūdinai gyveno. Ir dabar vėl blogai gyvena. Už tai mes – didi rusų tauta“, – „Gordon“ pasakojo K. Larina.
Ji taip pat pripažino, kad dabartinė rusų karta, kuri siekė pokyčių, patyrė pralaimėjimą.
„Mes labai mėgstame kalbėti apie kolektyvinę kaltę ir atsakomybę. Man tai svarbus klausimas yra kaip mes tai leidome, kodėl mes galų gale pralaimėjome – tie žmonės, kurie norėjo kito gyvenimo, kitokios šalies“, – cituojama K. Larina.
„Aš 30 metų dirbau radijuje „Echo Moskvy“. Aš 30 metų kalbėjau su žmonėmis radijuje, ir man atrodė, kad mes turime šansų“, – stebėjosi ji ir rusų reakcija į karą Ukrainoje. Žurnalistės teigimu, visuomenė pademonstravo visišką atjautos ir empatijos nebuvimą įvykiams Ukrainoje ir tai jai asmeniškai demonstruoja katastrofišką situaciją.