Federacijos Taryba balsavo už įstatymo projektą, kuriuo atšaukiamas Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties, dar vadinamos CTBT, ratifikavimas. Įstatymo projektas dabar bus išsiųstas Prezidentui Vladimirui Putinui galutinai patvirtinti. Žemieji parlamento rūmai įstatymo projektui pritarė praėjusią savaitę.
Balsavimas įvyko V. Putinui anksčiau šį mėnesį pareiškus, jog Maskva gali atšaukti savo 2000 metų sprendimą ratifikuoti sutartį, kad taip atspindėtų JAV, kurios ją pasirašė, bet neratifikavo, poziciją.
1996 metais priimta CTBT draudžia visus branduolinius bandymus bet kurioje pasaulio vietoje, tačiau kritikai tvirtina, kad neratifikavus, jos potencialas lieka neišnaudotas. Be JAV, sutarties dar nėra ratifikavę Kinija, Indija, Pakistanas, Šiaurės Korėja, Izraelis, Iranas ir Egiptas.
Nerimaujama, kad Rusija gali atnaujinti branduolinius bandymus, siekdama atgrasyti Vakarus nuo tolesnio karinės paramos Ukrainai teikimo.
V. Putinas pažymėjo, kad nors kai kurie ekspertai teigia, jog būtina atlikti branduolinius bandymus, jis dar nėra susidaręs nuomonės šiuo klausimu.
Tuo tarpu užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas trečiadienį pareiškė, kad išnagrinės Jungtinių Valstijų pasiūlymus atnaujinti dialogą dėl branduolinės ginkluotės kontrolės, tačiau jų nepriims, jei Vašingtonas neatsisakys, rusų teigimu, priešiškos pozicijos Maskvos atžvilgiu.
Pagal Naująją START sutartį JAV ir Rusija reguliariai tikrino viena kitos branduolinius objektus ir ribojo kovinių galvučių kiekį, tačiau vasarį, prieš pat pirmąsias plataus masto invazijos į Ukrainą metines, Maskva sustabdė dalyvavimą sutartyje.
S. Riabkovas Rusijos naujienų agentūroms sakė, kad Maskva gavo neoficialią JAV notą, kurioje raginama atnaujinti dialogą, tačiau teigė, kad kol kas apie derybas negali būti nė kalbos.
„JAV siūlo dialogą dėl strateginio stabilumo ir ginkluotės kontrolės paversti sisteminiu pagrindu ir tai daryti atsietai nuo visko, kas vyksta“, – sakė S. Riabkovas.
„Nesame tam pasirengę“, – pridūrė jis.
„Sugrįžti prie dialogo dėl strateginio stabilumo, įskaitant Naująją START sutartį, tiesiog neįmanoma, (...) jei nebus pakeistas iš esmės priešiškas Jungtinių Valstijų kursas Rusijos atžvilgiu“, – sakė jis.
Jis teigė, kad Maskva ramiai nagrinėja Vašingtono pasiūlymus ir atsakys į juos tinkamu laiku.
Nuo praėjusių metų, kai pradėjo plataus masto karo veiksmus prieš Ukrainą, prezidentas V. Putinas ne kartą užsiminė apie Rusijos branduolinę doktriną, o Vakarai pažėrė kaltinimų dėl neapgalvotos branduolinės retorikos.
Naujoji START – paskutinė likusi dvišalė Vašingtono ir Maskvos branduolinių ginklų sutartis – baigs galioti 2026 metų vasarį, o abiejų šalių santykiai nerodo jokių pagerėjimo ženklų.