„Akivaizdu, kad šiuo metu esame labai sunkioje padėtyje, tačiau tikimės, kad galėsime žengti į priekį, kad galėtume užbaigti šį karą derybų keliu ir užkirsti kelią bet kokiam karui ateityje“, – sakė M. Rubio per NATO diplomatijos vadovų susitikimą Antalijoje.
„Taigi darbo daug. Mes ir toliau esame tam pasiryžę. Aišku, kaip ir visi kiti, nekantrūs, norime, kad tai įvyktų, bet tai sunku. Bet, žinote, tikiuosi, kad čia greitai bus padaryta pažanga“, – teigė M. Rubio.
Šie komentarai išsakyti prieš galimas tiesiogines Ukrainos ir Rusijos derybas dėl karo užbaigimo. JAV prezidentas Donaldas Trumpas ragina abi puses siekti rezultatų.
„Jis yra atviras praktiškai bet kokiam mechanizmui, kuris padėtų mums pasiekti teisingą, tvirtą ir ilgalaikę taiką, ir tai yra tai, ką jis nori matyti“, – teigė JAV diplomatijos vadovas.
NATO vadovas išlieka atsargiai optimistiškas
Tuo metu NATO generalinis sekretorius Markas Rutte išreiškė atsargų optimizmą dėl pažangos siekiant taikos Ukrainoje, tačiau pabrėžė, kad tik nuo Rusijos priklauso, ar ji žengs „būtinus tolesnius žingsnius“.
„Vis dar esu atsargiai optimistiškas ir manau, kad jei to norės ir rusai, o ne tik ukrainiečiai (...) per ateinančias porą savaičių gali būti pasiektas tam tikras proveržis“, – sakė M. Rutte.
„Ukraina yra pasirengusi įsipareigoti nutraukti ugnį ir nedelsiant pradėti derybas. Tai visiškai aišku. Akivaizdu, kad dabar kamuolys yra Rusijos pusėje“, – teigė jis.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nevyks į derybas Stambule, kurias jis pats pasiūlė. Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis sutiko asmeniškai dalyvauti šiose derybose.
Rusijos pusei vadovaus Vladimiras Medinskis, griežtosios linijos V. Putino padėjėjas ir buvęs kultūros ministras.
M. Rutte atkreipė dėmesį, kad Rusija siunčia „žemesnio lygio delegaciją į Turkiją dalyvauti šiose taikos derybose“.
„Dabar rusai turi pasirūpinti, kad jie imtųsi tolesnių būtinų veiksmų“, – pažymėjo jis.
Nepaisant viltingo NATO vadovo tono, Europos užsienio reikalų ministrai abejojo Rusijos noru siekti pažangos.
„Geriausia, ko galime tikėtis šiose techninėse diskusijose, iš tikrųjų yra ugnies nutraukimas, neatidėliotinas, besąlygiškas ugnies nutraukimas, sudarantis sąlygas vykti deramoms taikos deryboms“, – sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot.
Jis tvirtino, kad derybose reikia vengti tų pačių spąstų, dėl kurių nutrūko derybos 2022-aisiais, ir perspėjo, kad jei Kremlius nedarys nuolaidų, Europa įves didžiules sankcijas Rusijos finansų ir energetikos sektoriams.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!