Susidūrimai prasidėjo netrukus po vietos turkų ir sirų jaunimo muštynių, kurių metu vienas 18-metis turkas mirė sužalotas peiliu, o dar vienas buvo sužeistas. Du įtariamieji sirai buvo sulaikyti, tačiau tai nesustabdė minios įsiūčio.
Fotografijos ir vaizdo įrašuose iš socialinių tinklų matyti žmonės, kurie prasiveržė pro policijos užkardas, daužė ir padeginėjo mašinas ir mėtė akmenis į vitrinas ar namų langus, rašoma BBC.
Naujienų agentūros „Reuters“ duomenimis, šaudyta į orą, 76 neramumų dalyviai buvo sulaikyti.
Jau kitą rytą Ankaros valdžia pareiškė, kad „gyventojų pilietiškumo ir policijos pastangomis“ neramumus pavyko nutraukti.
Turkija už migrantus iš ES gavo 6 mlrd. eurų
Altingado rajone, kur vyko neramumai, patruliuoja sustiprintos policijos pajėgos, visos parduotuvės jame ketvirtadienį buvo uždarytos.
Valdžia ragina miestiečius nekreipti dėmesio į socialiniuose tinkluose skambančius raginimus ir primena, kad jų autoriams gresia baudžiamasis persekiojimas.
Turkijoje per pastaruosius 10 metų susikaupė net 3,7 mln. pabėgėlių iš kaimyninės Sirijos. 10 proc. iš jų gyvena šalies pietryčiuose, likę susidaro savo gyvenamąsias vietas.
Pagal sutartį su Europos Sąjunga Turkija nuo 2016-ųjų gavo jų gerbūviui skirtus 6 mlrd. eurų ir gaus dar 3,5 mlrd. Šalies prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas įvertino patiriamas išlaidas 30 mlrd. dolerių (apie 25,5 mlrd. eurų).
Turkija užima pirmąją pasaulyje pagal pabėgėlių skaičių, priėmusi pas save beveik 15 proc. nuo bendro skaičiaus.
Šiuo metu nerimaujama, kad Afganistane valdžią užėmus Talibanui prie sirų pabėgėlių prisijungs afganų migrantų srautas.
Visuomenės apklausos Turkijoje rodo augantį žmonių nepasitenkinimą migracijos procesais, skelbia BBC. Opozicinė respublikonų partija šių metų liepą paskelbė, kad laimėjusi 2023-ųjų rinkimus visus migrantus išsiųstų namo.
Smurto protrūkį Turkijoje pasmerkė visos vietos politinės jėgos. Politikai pažymėjo, kad „pulti niekuo dėtus vaikus – apgailėtina“. Akcentuojama, kad vieno asmens įvykdytas nusikaltimas neturėtų būti priskiriamas kitiems, o kaltasis turi atsakyti pagal įstatymą.
Opozicijos atstovai taip pat nepraleido progos pažymėti, kad „išspręs pabėgėlių problemą kitais būdais – išlydės su klarnetų ir būgnų muzika, o dabar reiktų ramybės“.
Pažymima, kad riaušių metu nukentėjo ir mažamečiai, o sirai kreipiasi pagalbos į „Raudonąją pusmėnulį“, baiminantis dėl savo vaikų.
Neramumai brendo seniai
Minėtame Ankoros rajone gyvena apie 50 tūkst. žmonių, iš jų apie 10 tūkst. – sirai.
BBC žurnalistai, kalbinę vietos gyventojus, išsiaiškino, kad įtampa tvyrojo jau seniai. Jų teigimu, sirų parduotuvių „pasidarė pernelyg daug“, tariamai sirai nemoka mokesčių, todėl gali pardavinėti prekes pigiau už vietos prekeivius.
Vienas iš nedaugelio, jo paties teigimu, turkų parduotuvių savininkų rajone Aidynas BBC pasakojo: „Kai kurie sirai yra mano kaimynai jau 7-8 metus. Tarp jų yra ir labai gerų, ir labai blogų, tačiau jie beveik visi užsiima tik prekyba, ir perėmė ją į savo rankas“.
„Jie nemoka mokesčių, o savivalda ir gubernatorius į tai užmerkia akis“, – cituojamas kitas rajono gyventojas.
Kai kurie kalbinti asmenys akcentavo pačių turkų kaltę: „Taip, tegul jie išeina, bet mes patys kalti dėl situacijos. Čia mes vardan pinigų atidavėme jiems namus ir parduotuves“.
„Jeigu jums nepatinka sirai, kodėl išnuomojote jiems savo parduotuvę? – aiškino kalbintas turkas. – Kai kurie užkelia neįsivaizduojamas kainas už varganas patalpas, kuriose ir gyvuliai negalėtų gyventi“.Kai kurie kalbinti turkai sakė, kad nieko prieš savo kaimynus sirus neturi, o deportuoti reiktų tik tiesioginius riaušių ar muštynių dalyvius.
BBC kalbinti turkai taip pat kaltino sirus „dėl nusikalstamumo ir prievartos“. „Tai ne pirmas atvejis, – pareiškė vienas vyras. – Prieš kelerius metus vienas vyras čia taip pat mirė nuo smūgio peiliu“.
Kitas gyventojas pasakojo, kad taksi vairuotojas netyčia užkliudė automobiliu sirų berniuką. Pastarasis tariamai nenukentėjo „ir iškart atsikėlė“, tačiau į nelaimės vietą susirinko dešimtys supykusių sirų ir ne tik suniokojo automobilį, bet ir patį vairuotoją sumušė.
Vienas iš žuvusiojo turkų jaunuolio Emirhano Yalchino giminaičių aiškino: „Mes daugiau nenorime, kad sirai čia būtų. Jeigu valdžia nesugebės jų iškeldinti, mes tai patys padarysime“.
Vienos iš turkų jaunuolių grupėje buvusios merginos, kuri prieš pat muštynes išėjo namo, tėvas aiškino, kad jie „bijo likti parke, ypač su vaikais“. „Sirai ateina didelėmis grupėmis ir sėdi su kaljanais. Jiems nieko negali pasakyti, nes be peilių jie nevaikšto“, – pasakojo vietos gyventojas.
„Kai jie čia atvyko, aš daviau jiems kilimų, kėdžių ir čiužinių iš savo namų. Mes visi palaikėme juos, nes jie bėgo nuo karo ir daug iškentėjo. Tačiau per paskutinius 5-erius metus jie neatnešė naudos nė vienam Turkijos piliečiui“, – aiškino vyras.
Kitas turkais aiškino, kad jau keturis mėnesius negali rasti nuomininko turko, tačiau sirams savo būsto nenuomos, nors šie ir siūlo daugiau pinigų. „Mums niekada nebuvo taip nejauku. Jų šalyje daugiau nėra karo, tegul išeina“, – aiškino turkas.
Kelios turkų moterys BBC pasakojo, kad stengiasi vienos neiti iš namų dėl sirų vyro „sportine apranga ir trumpais šortais“ elgesio.
Tačiau po kilusių neramumų gatvėmis vaikščioti bijo ir sirai. Per kelias valandas, praleistas neseniai riaušių nusiaubto rajono gatvėse, BBC žurnalistas sutiko tik vieną – prekeivį duona.
„Kai aš vakar grįžau namo, man į langus metė akmenį, vėliau sudaužė mašiną. Aš nieko nežinojau apie jokias muštynes, aš išvis turkų net tarp pažįstamų neturiu“, – aiškino jis.
Kitas Ankaros gyventojas įvardijo, anot BBC, dažniausiai pasitaikančią tarp turkų pretenziją sirams: „Jie negali čia adaptuotis, jie gyvena savo gyvenimus. Jie pavertė šią vietą Alepu ar Damasku. Tai mes tapome pabėgėliais!“, – aiškino jis.
Anot BBC, tuo pačiu kalbinti turkų gyventojai ir patys pripažino, kad nesiveržia bendrauti su savo kaimynais sirais.