• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gegužės 23-ąją Kremliuje susitiko su Konstitucinio teismo pirmininku Valerijumi Zorkinu. Pagrindiniu šio susitikimo akcentu tapo pastarojo parodytas XVII a. žemėlapis, į kurį abu vyrai palinkę virš stalo įdėmiai žiūrėjo ir „nerado“ ten Ukrainos. Remiantis šia išvada Rusijos prezidentas pareiškė, kad Ukraina tariamai neturi teisės egzistuoti.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gegužės 23-ąją Kremliuje susitiko su Konstitucinio teismo pirmininku Valerijumi Zorkinu. Pagrindiniu šio susitikimo akcentu tapo pastarojo parodytas XVII a. žemėlapis, į kurį abu vyrai palinkę virš stalo įdėmiai žiūrėjo ir „nerado“ ten Ukrainos. Remiantis šia išvada Rusijos prezidentas pareiškė, kad Ukraina tariamai neturi teisės egzistuoti.

REKLAMA

Ekspertai vėliau tik stebėjosi tokiais pareiškimais, nes žemėlapyje ne tik yra aiškiai nurodyta Ukrainos teritorija, bet ir pats faktas, jog pagal senovinį žemėlapį daromos toli siekiančios išvados. „Zerkalo“ kalbinti ekspertai aiškino, kad tai rodo „totalų istorinių procesų ir pačios istorijos nesuvokimo lygį“.

„Pasirodė, kad pas mus Konstituciniame teisme atsirado XVII a. žemėlapio, sudaryto prancūzų dar valdant Liudvikui XIV, kopija <...> Kam aš ją atvežiau? <...> ten nėra Ukrainos. <...> Yra dviejose vietose žemės – Dviejų Respublikų žemė ir Kazachijos žemė. Ir didelė Rusijos carystė, – pareiškė į kameras V. Zorkinas, pristatydamas V. Putinui žemėlapį. – Tai yra vidurys, netgi pradžia antrosios XVII a. pusės“.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes žinome, kad tos žemės paprasčiausiai buvo Dviejų Respublikų sudėtyje, o vėliau pasiprašė į Maskvos karalystės sudėtį, štai ir viskas, ir atsidūrė Maskvos karalystėje. Ir jau vėliau, po Spalio revoliucijos, pradėjo formuotis visokie kvazivalstybiniai dariniai, o sovietų valdžia sukūrė Sovietų Ukrainą. Tai yra visiems gerai žinoma. Iki tol jokios Ukrainos nebuvo žmonijos istorijoje“, – atsakė jam V. Putinas.

REKLAMA

Tai nėra pirmi tokio pobūdžio V. Putino bandymai savotiškai aiškinti istoriją. Prieš pradėdamas plataus masto puolimą V. Putinas savo tekste pateikė daug pseudoistorinių nuorodų, kuriose bandė paaiškinti, kodėl šiuolaikinė Ukraina yra „nelegitimi“. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas taip pat aiškino, kad Ukraina neturi suvereniteto.

„Zerkalo“ išanalizavo Rusijos propagandoje parodytą žemėlapį ir paaiškino, kad nieko unikalaus V. Zorkinas neaptiko – „Les Estats du Czaar de Russie Blanche ou Grand Duc de Moscovie“ žemėlapį galima laisvai rasti ir toje pačioje „Wikipedia“. Žemėlapis iš tiesų buvo sudarytas antroje XVII a. pusėje Prancūzijoje. Vėliau ne sykį buvo išleistas iš naujo, XVII-XVIII a. originalus galima netgi vis dar įsigyti iš kolekcininkų.

REKLAMA
REKLAMA

Žemėlapyje iš tiesų yra nurodyta Ukrainos teritorija, netgi parašyta „Ukraine pais des cosaques“, arba „Ukraina, kazokų žemė“. Kazokų bendruomenė susiformavo būtent šiuolaikinės Ukrainos teritorijoje tarp Dniestro ir Dono upių. Iš kur Rusijos konstitucinio teismo pirmininkas ištraukė pavadinimą „Kazachija“, visiškai neaišku.

Žemėlapyje taip pat nėra užrašo „Abiejų Tautų Respublika“ (Žečpospolita) – yra parašyta „Lenkijos karūna (karalystė)“. Didžioji dalis šiuolaikinės Baltarusijos teritorijos pažymėta žodžiu „Lietuva“, o šiuolaikinė Lietuva (be Vilniaus krašto) – „Samogitija“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Putinas nesumelavo pasakęs, kad „kairiojo kranto“ Ukraina prisijungė prie Maskvos savo noru. XVII a. viduryje sąjungininkų ieškoję Zaporižios kazokai iš tiesų pasiprašė Maskvos caro Aleksejaus Michailovičiaus globon.

Tačiau V. Putinas ir jo draugas nepastebėjo kito svarbaus fakto – žemėlapyje nėra Rusijos. Ši valstybė vadinama „Baltąja Rusia“ arba „Moskovija“.

REKLAMA

Maža to, dalis teritorijos, kuri dabar įeina į Rusijos sudėtį, XVII a. priklausė kitoms valstybėms. Pavyzdžiui Krymo chanatas tuomet buvo savarankiška valstybė. Šiuolaikinio Sankt Peterburgo teritorija priklausė Švedijai, o pats miestas, kuriame gimė V. Putinas, dar net nebuvo įkurtas.

Taip pat Rusijai nepriklausė ir Kaukazas su Sibiru bei Kaliningrado sritis. Apie tai, ar reiktų „atstatyti istorinę teisybę ir sugrąžinti tas žemes jų tuometiniams valdytojams“ du Rusijos valdžios atstovai nutylėjo.

REKLAMA

Kitas esminis dalykas šioje istorijoje – eilinį sykį pademonstruotas V. Putino istorijos mokslo ir istorinių įvykių interpretavimo nemokšiškumas.

Visų pirma, politinis to meto pasaulio žemėlapis buvo visiškai kitoks, tačiau tai nesuteikia teisių peržiūrėti per 400 metų susiformavusių valstybių sienas. Pavyzdžiui, Švedijai tuomet priklausė dabartinė Suomija, Estija ir Latvija. Vieningos Vokietijos ar Italijos taip pat nebuvo. Turkijai (tiksliau, tuometinei Osmanų Imperijai) priklausė Balkanų pusiasalis (Graikija, Bulgarija, Serbija ir kitos šalys).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antra, V. Putinas, panašu, nesupranta, kas yra nacionalinės valstybės (o šiuolaikinės valstybės dauguma atvejų ir yra nacionalinės). Yra keletas šios sąvokos paaiškinimų, tačiau nacionalinės valstybės esmė – nacionalinių valstybių atsiradimas siejamas su perėjimu nuo luominio iki pilietinio visuomenės organizavimo, kurio metu šalies gyventojai yra lygūs tarpusavyje, o suvokimas „valstybė“ ir „tauta“ neprieštarauja vienas kitam.

REKLAMA

Iki nacionalinių valstybių atsiradimo žmones vienijo paklusimas monarchams, nepriklausomai nuo jų etninės priklausomybės. Vėliau jau valstybių formavimosi pagrindu tapo kultūrinis ir kalbos bendrumas, nepriklausomai nuo jų padėties visuomenėje.

Masinis nacionaliniu pagrindu suformuotų valstybių atsiradimas visoje Europoje prasidėjo XIX a. ir tęsėsi XX-ajame, kuomet žemėlapyje ir atsirado Ukrainos Respublika. Būtent dėl šios priežasties V. Putinui parodytame XVII a. žemėlapyje ir nebuvo nurodyta tokios tautos, kaip rusai ir tokios valstybės, kaip Rusija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų