Kerčės tiltas – Rusijos prezidento Vladimiro Putino branginamas pasiekimas ir Kremliaus siekio visam laikui išlaikyti Krymo kontrolę simbolis. Šis simbolis ne kartą buvo atakuojamas Ukrainos pajėgų.
Nesiseka apsaugoti tilto
Ankstesnės pastangos apsaugoti tiltą buvo neveiksmingos, o Ukrainai toliau diegiant naujoves ir vykdant itin efektyvias jūrų dronų atakas, naujų Rusijos gynybinių užtvarų gali nepakakti, kad būtų išvengta tolesnių išpuolių, skelbia „Business Insider“.
Didžiosios Britanijos Gynybos ministerija neseniai pranešė, kad gegužės pradžioje Rusija pradėjo statyti baržas kaip užtvaras prie Krymo tilto. Gegužės 23 d. užfiksuotose palydovinėse nuotraukose, kurias paskelbė Jungtinės Karalystės vyriausybė, matėsi daugybė pastatytų baržų.
„Šias baržas pastatė Rusijos pajėgos, siekdamos apginti tiltą ir laivybai skirtą kanalą, sumažindamos Ukrainos bepiločių antžeminių laivų priartėjimo kampus. Anksčiau įrengtos užtvaros buvo pažeistos audrų, todėl jų veiksmingumas sumažėjo“, – birželio 8 d. skelbė Didžiosios Britanijos Gynybos ministerija.
Russia continues adding barriers around the Crimean bridge to defend against Ukraine’s naval drones in the Kerch Strait. pic.twitter.com/2n6xhARhVf
— Brady Africk (@bradyafr) June 11, 2024
Neaišku ar veiksminga
Ar šios naujosios gynybos priemonės galės veiksmingai užkirsti kelią Ukrainos jūrų dronams, dar neaišku. Nepaisant baržų, ukrainiečiai linkę prisitaikyti ir rasti būdų, kaip atakuoti Rusijos pajėgas jūroje, sakė atvirų šaltinių žvalgybos analitikas, Amerikos verslo instituto analitinio centro tyrėjas Brady‘is Africkas.
Ukraina ne kartą žadėjo sunaikinti tiltą, nes jis naudojamas kaip Rusijos kariuomenės aprūpinimo ir logistikos maršrutas Kryme, taip pat todėl, kad jis reiškia neteisėtą Maskvos įvykdytą pusiasalio aneksiją ir nuolatinę okupaciją. Kyjivo užmojus pabrėžė per pastaruosius dvejus metus įvykdyti keli išpuoliai prieš šį objektą.
Ukrainos karinio jūrų laivyno atstovas Dmytro Pletenčiukas teigė, jog dabar tilto sunaikinimas nebus toks veiksmingas, koks būtų buvęs karo pradžioje, nes Rusija vis rečiau ir rečiau juo naudojasi, kad galėtų palikti savo karines pajėgas Kryme. Tiltui tenka mažiau nei ketvirtadalis visų tranzitu gabenamų krovinių. Siekdama išlaikyti savo karines pozicijas Kryme, Rusija naudojasi keltų perkėla. Tai parodo Kyjivo gebėjimą prisitaikyti.
❗🇷🇺⚔️🇺🇦 - Barges and boom barriers have been strategically positioned at key sections along the Crimean Bridge as a defensive measure against potential kamikaze unmanned surface vehicle (USV) attacks from Ukraine.
— 🔥🗞The Informant (@theinformant_x) June 12, 2024
This installation aims to protect the bridge, which serves as a… pic.twitter.com/QTZj6865bA
Modifikuoja orlaivius
Ukraina nuo pat praeitos vasaros ganėtinai dažnai atnaujino ir tobulino jūrinius bepiločius orlaivius. Kyjivas, siekdamas, kad jo bepiločiai orlaiviai taptų didesne problema Rusijai, juos modifikavo. Tai Ukraina padarė suteikdama dronams didesnes kovines galvutes, padidindama jų veikimo nuotolį ir aprūpindama juos raketomis.
Jūrų bepiločiai orlaiviai jau buvo naudojami Maskvos Juodosios jūros laivynui siaubti, sugadinant ir sunaikinant daugybę karo laivų. Pentagonas teigia, kad Ukraina sunaikino mažiausiai dvi dešimtis Kremliaus laivų.
Atsižvelgdama į grėsmę, Rusija ėmėsi naudoti baržas ir plūduriuojančias apsaugines strėles, kad apsaugotų kitus svarbius objektus aplink Juodąją jūrą ir Krymą, įskaitant Sevastopolio ir Novorosijsko uostus. Ji taip pat nuskandino laivus ir panaudojo dūmų generatorius, kad padėtų apsaugoti Kerčės tiltą.
Tai yra ganėtinai efektyvus būdas, kaip suteikti papildomą apsaugą tokiai strategiškai ir simboliškai svarbiai Kremliaus vietai. Tačiau tai nebūtinai yra patikimiausia strategija.
„Manau, kad Rusija suprato, jog ten, kur ji negali išsiskirti gynybos kokybe, ji turėtų stengtis investuoti į kiekybę. Tai matome iš šių baržų, kurios saugo tiltą“, – sakė B. Africkas.