• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaraisiais mėnesiai pasaulį šokiravo kelios aviakatastrofos. Susidūrė, dužo ir krito net keli orlaiviai, o avarijos pareikalavo daugybės gyvybių.

Pastaraisiais mėnesiai pasaulį šokiravo kelios aviakatastrofos. Susidūrė, dužo ir krito net keli orlaiviai, o avarijos pareikalavo daugybės gyvybių.

REKLAMA

Socialiniuose tinkluose plinta įvairūs vaizdo įrašai, o po jais socialinių medijų vartotojai komentuoja, kad jau bijo skristi lėktuvais.

Ar saugu skristi lėktuvais?

CNN dar sausio pabaigoje parengė tekstą, kuriame atsakė į klausimą, ar po virtinės lėktuvų katastrofų vis dar yra saugu skristi.

Anot aviacijos saugos ekspertų, lėktuvai išlieka bene saugiausia transporto priemone.

„Nežinau, ar keleiviai turėtų nerimauti, bet manau, kad svarbu, jog skraidanti visuomenė išreikštų savo nuomonę ir reikalautų, kad vyriausybė ir įvairios institucijos darytų viską, kas įmanoma, kad kelionės lėktuvais būtų kuo saugesnės“, – sako JAV aviacijos saugos ekspertas Anthony Brickhouse‘as.

Anot jo, net ir atsižvelgiant į tokius rimtus nelaimingus atsitikimus, statistika rodo, kad skristi lėktuvu yra saugiau nei važiuoti automobiliu.

REKLAMA
REKLAMA

„Kelionės lėktuvu išlieka saugiausia transporto rūšimi“, – sako jis.

Komentuodamas Vašingtone įvykusią tragediją, kai ore susidūrė keleivinis lėktuvas ir karinis sriagtasparnis, A. Brichhouse‘as pabrėžė, kad tyrėjai, atlikę tyrimą, pateiks rekomendacijas, ką reikėtų daryti kitaip, kad ateityje tokių avarijų būtų išvengta. Anot jo, aviacijos saugumo specialistai stebi tendencijas, stebi, kas kartojasi.

REKLAMA

Auganti įtampa dėl darbuotojų

Aviacija susiduria su tam tikrais iššūkiais. Pavyzdžiui, JAV sprendžiama, kaip surasti pakankamai darbuotojų skrydžių valdymo bokštams. Valstijos susiduria su šių darbuotojų trūkumu.

Tuo metu, kai šalia Ronaldo Reigano nacionalinio oro uosto įvyko aviakatastrofa, vienas skrydžių vadovas dirbo dviejose skirtingose bokšto pozicijose ir aptarnavo tiek vietinį, tiek sraigtasparnių eismą.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto nepaisant tebesitęsiančių sunkumų, saugos statistika džiugina.

„Tai buvo baisus nukrypimas, bet tai buvo nukrypimas“, – sako Kranfildo universiteto aviacijos ir aplinkos docentas, Jungtinės Karalystės ir JAV komercinis pilotas Guy Grattonas.

Savo naujausioje saugos ataskaitoje pasaulio oro transporto bendrovių prekybos asociacija IATA, 2023 m. pavadino „išskirtinai saugiais metais“ – iš viso komercinės aviacijos sektoriuje įvyko 30 avarijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp reaktyvinių orlaivių 2023 m. nebuvo nei vienos mirtinos avarijos ar laivo korpuso pažeidimų, todėl mirtinų nelaimingų atsitikimų rizikos lygis buvo „rekordiškai mažas“.

„Vidutiniškai žmogus turėtų keliauti lėktuvu kasdien 103 239 metus, kad patirtų mirtiną avariją“, – teigiama ataskaitoje.

Vienoje 2023 m. įvykusioje avarijoje, susijusioje su „Yeti Airlines“ turbopropeleriniu lėktuvu, žuvo 72 žmonės. Tai yra mažiau nei 2022 m., kai dėl penkių avarijų žuvo 158 žmonės.

REKLAMA

IATA 2024 metų ataskaitą paskelbs vasario arba kovo mėnesį.

2024 m. – mirtingiausi nuo 2018 m.

Vis dėlto „Bloomberg“ šaltinių gauti tyrimai rodo, kad 2024 m. buvo mirtingiausi metai aviacijoje nuo 2018 m. 2018 m. per lėktuvų katastrofas žuvo daugiau kaip 500 žmonių.

Tyrime, kurio vienas iš autorių yra Masačusetso technologijos instituto statistikos profesorius Arnoldas Barnettas pabrėžiama, kad aviacijos sauga per daugelį metų gerokai pagerėjo.

REKLAMA

Pagrindinė išvada yra ta, kad 2018–2022 m. laikotarpiu pasaulinė mirties rizika, tenkanti vienam keleiviui, buvo viena iš 13,7 mln. Kalbant suprantamiau, ekspertai nurodė, kad yra daug didesnė tikimybė žūti užpuolus rykliui nei žūti per lėktuvo katastrofą.

Anot A. Barnetto, per pastarąjį pusšimtį metų padaryta didelė pažanga. Eskpertas viliasi, kad pastarojo meto tragedijos atskleis sistemos trūkumus.

„Ir tikiuosi, kad, atkreipus dėmesį į šiuos trūkumus, atsiras gera proga patobulinti visas sritis, kuriose mums reikia tobulėti“, – sako jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lėktuvų incidentais pažymėti metai

Sausio 30 d. virš sostinės Vašingtono ore susidūrė keleivinis lėktuvas ir JAV kariuomenės sraigtasparnis, žuvo visi 67 abejuose orlaiviuose buvę asmenys.

Netrukus po šios katastrofos judriame Filadelfijos kvartale nukritus medikų lėktuvui septyni žmonės žuvo ir dar 19 buvo sužeista.

Anksčiau vasarį per lėktuvų avariją žuvo „Mötley Crüe“ vokalisto Vince‘o Neilo privataus lėktuvo pilotas ir buvo sužeisti dar trys žmonės.

Pirmadienį Toronto oro uoste apvirto lėktuvas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų