Vakcina nuo vėžio sugebėjo sumažinti pelių navikus, o taip taip pat pagerino jų išgyvenamumo tikimybes, taikanti gydymą kartu su kito tipo terapija, skirta žmogaus imuninei sistemai sureguliuoti nuo vėžio.
Šie rezultatai atvėrė kelią pirmiesiems žmonių bandymams, juose dalyvauja 80 pacientų, sergančių liga, vadinama nesmulkialąsteliniu plaučių vėžiu. Oksfordo mokslininkų komanda teigė, kad ši nauja technologija gali padėti pakeisti požiūrį į vėžio gydymą. Tai yra „virusinio vektoriaus“ technologija, kuria grindžiama ir „Oxford-AstraZeneca“ vakcina nuo „Covid-19“. Grubiai tariant, nekenksmingas virusas naudojamas tam tikros genetinės medžiagos pernešimui į žmogaus ląsteles.
COVID-19 vakcinoje genetinis kodas verčia recipiento ląsteles kopijuoti koronaviruso paviršiuje esantį smaigalinį baltymą. Tai moko imuninę sistemą apsiginti nuo tikro patogeno. Gydant vėžį, nekenksmingas virusas vietoje to atsineša genetinį kodą, kuris skatina organizmą reaguoti į molekules, vadinamas MAGE baltymais, randamas vėžio ląstelių paviršiuje. Tikslas yra sutelkti organizmo apsaugą kovai su vėžiu, ypač imuninės sistemos, žinomos kaip T ląstelės.
Žada revoliucinį gydymą
Tyrimų su pelėmis metu, naudojant šią vėžio vakciną ir siekiant padidinti T ląstelių skaičių, žymiai pagerėjo kitos gydymo formos, žinomos kaip anti-PD-1, veiksmingumas, skirtas atleisti T ląstelių stabdžius ir leisti joms naikinti vėžio ląsteles. Tačiau toks gydymas dažnai yra neveiksmingas daugumai vėžiu sergančių pacientų – jie turi labai mažai priešvėžinių T ląstelių. Dalį šio Oksforde kuriamo antivėžinio gydymo ir sudaro tas pats nekenksmingas virusas, naudojamas šio britų universiteto mokslininkų sukurtoje vakcinoje nuo COVID-19.
„Ši nauja vakcinų platforma gali pakeisti vėžio gydymą“, – „The Times“ cituojamas Oksfordo universiteto Jennerio instituto direktorius, profesorius Adrianas Hillas. Būsimi bandymai su žmonėmis vyks po panašios vakcinos Oksforde tyrimų su prostatos vėžiu sergančiais pacientais, kurie rodo „daug žadančius rezultatus“.
„Mes žinojome, kad MAGE baltymai veikia kaip raudonos vėliavos vėžio ląstelių paviršiuje, pritraukdamos imunines ląsteles, kurios naikina navikus. MAGE baltymai turi pranašumą prieš kitus vėžio antigenus, nes jų yra įvairių tipų navikuose, – sakė Oksfordo universiteto navikų imunologijos profesorius Benoitas Van den Eynde. – <...> MAGE antigenų nėra normalių audinių paviršiuje, todėl sumažėja šalutinio poveikio, kurį sukelia imuninė sistema, atakuojanti sveikas ląsteles, rizika.“