Kinijos valdžia laikosi politikos „nulis COVIDo“, apimančios griežtas karantino priemones ir masinį testavimą, kovodama su didžiausiu protrūkiu nuo pandemijos pradinio etapo. Dėl kelių dešimčių nustatytų COVID-19 atvejų sostinėje yra uždaryti ištisi rajonai.
Pekinas ketvirtadienį paskelbė apie 50 mieste išaiškintų užsikrėtimo atvejų. Trečiadienį sostinės valdžia paskelbė, kad daugiausiai gyventojų turinčio Čaojango rajono žmonės turėtų dirbti iš namų.
Tie iš 3,5 mln. rajono gyventojų, kuriems reikia nuvykti į darbovietes, skatinami važiuoti savo transporto priemonėmis ir vengti susibūrimų.
Mažiausiai dar vienas Pekino rajonas ragina gyventojus dirbti iš namų, be to, visame mieste tebėra uždarytos dešimtys metropoliteno stočių. Dirbantys restoranai tiekia maistą tik išsinešti.
Tačiau vieno Čaojange esančio masažo salono darbuotoja sakė, kad Pekinas vis tiek atrodo normalus palyginti su didžiausiu šalies miestu Šanchajumi.
Valdžia dabar bando atsargiai laviruoti, nes ilgas karantinas Šanchajuje nulėmė maisto trūkumą ir išprovokavo visuomenės pasipiktinimą.
„Gyventojai gali priimti esamą situaciją, – naujienų agentūrai AFP sakė Čaojange gyvenantis Zhan Junas (Džan Dziunas). – [Bet] jei padėtis bus kaip Šanchajuje... Jei bus per sunku, viskas atrodys kitaip.“
Šanchajus – naujausio protrūkio epicentras – ketvirtadienį pranešė apie daugiau kaip 4,6 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų, daugiausia besimptomių, ir apie 13 naujų mirties nuo COVID-19 atvejų.
Ramios šventės
Raginimas dirbti iš namų paskelbtas po neįprastai ramios Darbo dienos, sostinei griežtinant testavimo dėl COVID-19 reikalavimus, raginant žmones nekeliauti ir uždarant sporto sales.
Pajamos iš vidaus turizmo per penkias šventines dienas buvo daugiau kaip 40 proc. mažesnės palyginti su praėjusių metų šventėmis, rodo oficialūs duomenys.
Gegužės 3 dieną dešimtyse Kinijos miestų galiojo visuotinis ar dalinis karantinas, arba judėjimo suvaržymai, sakė banko „Nomura“ analitikai.
Ekonominis griežtų priemonių poveikis jau pasijuto – ketvirtadienį paskelbti nepriklausomi duomenys rodo, kad Kinijos paslaugų sektoriaus veikla balandį smuko iki antro žemiausio lygio per istoriją.
Tuo metu Pekino gyventojo, kuris per miesto viešuosius tualetus koronavirusu užkrėtė dešimtis kitų žmonių, atvejis sukėlė juoko bangą socialinėje žiniasklaidoje – „Weibo“ vartotojai platina vieno viešojo tualeto, kur žmonių, regis, prašoma pateikti neseniai atlikto COVID-19 testo įrodymą, nuotraukas.
„Neikite į tualetą be būtinybės, dėl vieną dieną galiojančio leidimo lankytis išvietėje kreipkitės į savo rajono komitetą su savo 24 valandų PGR testu“, – juokavo vienas į „Twitter“ panašaus tinklo vartotojas.
Tačiau kai kurie suvaržymai švelninami. Pekinas trečiadienį paskelbė, kad tarptautiniai keliautojai iš karantino gali būti paleidžiami po 10 dienų centralizuotoje įstaigoje ir savaitės izoliavimosi namuose. Anksčiau reikalauta karantinuotis iš viso 21 dieną.
Vyriausybės atstovas Xu Hejianas (Siu Hedžianas) reporteriams sakė, kad toks sprendimas priimtas dėl koronaviruso omikron varianto trumpesnio inkubacinio periodo ir paprastai lengvesnių simptomų.
Su užsikrėtusiais žmonėmis artimai bendravusių asmenų karantinavimas centralizuotose įstaigose taip pat bus trumpesnis, sakė pareigūnai.