Trečią dieną prie Bakingemo rūmų ir Vinsoro pilies britai neša gėles penktadienį mirusiam princui Philipui. Stengiantis išvengti besiburiuojančių minių, karališkoji šeima žmonių prašo verčiau paaukoti pinigų labdarai. Visgi, pagerbti mirusį monarchą norinčiųjų netrūksta. Ne vienas apgailestauja, kad dėl koronaviruso suvaržymų laidotuvių ceremonijoje dalyvauti galės tik artimiausi šeimos nariai.
„Gyvename visai netoli, ėjome ir nusprendėme, kad tai puiki galimybė atiduoti pagarbą žmogui, kuris tiek daug padarė mūsų šaliai“, – sakė 30 m. projektų vadovė Madeline Charbine.
Bakingamo rūmai skelbia, kad princas Philipas birželį turėjęs švęsti savo 100-tąjį jubiliejų amžinojo poilsio kitą šeštadienį atguls Šv. Jurgio koplyčioje, esančioje Vindzoro pilyje. Dėl koronaviruso suvaržymų ceremonijoje vietoj įprastų 800 svečių galės dalyvauti tik 30 karališkosios šeimos narių, tad net premjeras Borisas Johnsonas, ją stebėti galės tik per televiziją.
Apie sprendimą atvykti į senelio laidotuves pranešė Jungtinėse Valstijose gyvenantis princas Haris taip pradžiuginęs britus. Tiesa, jo žmona Megan Markle, ceremonijoje nedalyvaus. Jos gydytojai dėl nėštumo keliauti nerekomendavo. Pora yra oficialiai atsisakiusi savo karališkųjų pareigų, o neseniai atvirame televizijos interviu iškloję apie karališkosios šeimos užkulisius sukėlė monarchiją ne juokais sukrėtusį skandalą.
„Manau, gerai, kad jis atvyksta. Tai tarsi atkuria tą jų tarpusavyje sugriautą tiltą“, – sakė moksleivė Billie Hale.
„Jis turėtų atvykti ir paskutinį kartą atsisveikinti vien iš pagarbos. Mano galva, nesvarbu, kas nutiko. Bent jau aš taip pasielgčiau“, – sakė verslininkas David Walski.
Pasak Philipo artimųjų, princas niekada nenorėjo didelių ceremonijų per savo laidotuves, tačiau buvo nurodęs keletą detalių kaip jos turi atrodyti. Vienas jo prašymų, kad jo karstas į amžinojo poilsi vietą butų vežamas mėgstamos „Land Rover“ markės automobiliu. Jį lydės karališkųjų jūrų pėstininkų garbės sargyba.
Princas Philipas itin mėgo „Land Roverius“, ir tokį vairavo net būdamas 97-erių. Tiesa, prieš dvejus metus pateko į avariją ir apsivertė ant šono, tad buvo įkalbėtas vairavimo atsisakyti. Incidento metu buvo sužeisti du kitame automobilyje buvę žmonės. Vyriausias Philipo sūnus princas Čarlzas sako, kad jo tėvas būtų sujaudintas išvydęs kiek daug žmonių jam reiškia pagarbą. Esą tai palaiko visą gedinčią šeimą.
„Mano brangus tėtis buvo labai ypatingas žmogus, kurį, manau, labiausiai būtų nustebinusi ta reakcija ir tie jautrūs žodžiai, kurie apie jį buvo pasakyti, ir šiuo požiūriu mes, mano šeima, esame be galo dėkingi už visa tai.“
Šiomis dienomis apie reikšmingus ir nuotaikingus susitikimus su princu Philipo pasakoja tiek pasaulio lyderiai, tiek ir jį sutikę Vanuatu salos indėnai, princą Filipą laikantys dievu. Karališkajai šeimai jie taip pat siunčia užuojautą. Buvusios kolonijinės salos genties lyderis su princu Philipu Londone buvo susitikęs 2007 metais.