Pasaulio lyderiai ir vyriausybės pradėjo reaguoti į D. Trumpo paskelbtus plataus masto muitus.
JAV prezidentas nustatė 10 proc. bazinį tarifą visiems importuojamiems produktams, tačiau daugelis didžiausių Amerikos prekybos partnerių nukentėjo nuo kur kas didesnio tarifo.
Kalbėdamas renginyje, pavadintame „Padarykime Ameriką vėl turtingą“, D. Trumpas užsipuolė užsienio „apgavikus“ ir laikė lentelę, kurioje išsamiai nurodyta, kas kiek mokės.
JAV tarifai „neturi jokio pateisinimo“
Kinija, kuriai bus taikomas 34 proc. mokestis, pareiškė, kad ji „ryžtingai“ atkeršys JAV ir „imsis atsakomųjų priemonių savo teisėms ir interesams apsaugoti“.
„Kinija ragina Jungtines Valstijas nedelsiant atšaukti savo vienašališkas tarifų priemones ir tinkamai išspręsti nesutarimus su savo prekybos partneriais vedant lygiavertį dialogą“, – pareiškė Kinijos prekybos ministerija.
Airijos premjeras Michealis Martinas teigė, kad JAV tarifai „neturi jokio pateisinimo“.
„Labai apgailestauju dėl JAV sprendimo įvesti 20 proc. tarifus importui iš visos Europos Sąjungos“, – pridūrė jis.
Ir tęsė: „Nematome tam jokio pateisinimo. ES ir JAV kasdien prekiauja prekėmis ir paslaugomis už daugiau kaip 4,2 mlrd. eurų. Šių glaudžiai integruotų santykių sutrikdymas niekam nėra naudingas. Tarifai skatina infliaciją, kenkia žmonėms abiem pusėms ir kelia pavojų darbo vietoms.“
Japonijos prekybos ministras Yoji Muto pavadino tarifus „labai apgailėtinais“ ir sakė, kad visos galimybės yra atviros.
Paklaustas, ar Japonija imsis atsakomųjų priemonių, jis pridūrė: „Turime atsargiai, bet drąsiai ir greitai nuspręsti, kas Japonijai geriausia ir veiksmingiausia.“
Vokietijos automobilių pramonės asociacija (VDA) teigė, kad dėl tarifų „bus tik pralaimėtojų“.
„Dabar ES raginama veikti drauge ir imtis reikiamų veiksmų, kartu ir toliau rodant norą derėtis“, – teigė VDA.
Vokietijos chemijos pramonė, kurios didžiausia eksporto rinka yra JAV, paragino Europos Sąjungą „išlaikyti šaltą protą“, pabrėždama, kad „eskalavimas tik padidintų žalą“.
Tai ne „Išlaisvinimo diena“ – tai apmaudo diena“
Manfredas Weberis, didžiausios Europos Parlamento partijos, Europos liaudies partijos, pirmininkas sakė: „Mūsų draugams amerikiečiams šiandien ne „Išlaisvinimo diena“ – tai apmaudo diena.“
„Europa yra vieninga, pasirengusi ginti savo interesus ir atvira sąžiningoms, tvirtoms deryboms“, – pažymėjo jis.
Kanados ministras pirmininkas Markas Carney sakė, kad jo šalis su muitais kovos atsakomosiomis priemonėmis.
„Būtina veikti tikslingai ir ryžtingai, ir būtent tai mes darysime“, – sakė jis žurnalistams prieš vyriausybės posėdį, kuriame bus aptariamas Kanados atsakas.
Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum sakė, kad nesieks „atsako į atsaką“ strategijos, bet vėliau šiandien bus paskelbta „išsami programa“.
Ji pridūrė: „Tai nėra klausimas, kad jei jūs nustatysite muitus man, aš nustatysiu muitus jums. Mūsų interesas – stiprinti Meksikos ekonomiką.“
Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese‘as sakė, kad jo šaliai taikomas 10 proc. tarifas – mažiausio lygmens.
„Didžiausią kainą už šiuos nepagrįstus muitus sumokės Amerikos žmonės“, – teigė jis.
Ir tęsė: „Štai kodėl mūsų vyriausybė nesieks įvesti abipusių tarifų. Mes neprisidėsime prie lenktynių, kurios veda prie didesnių kainų ir lėtesnio augimo.“
Italijos premjerė Giorgia Meloni, laikoma artima JAV prezidento sąjungininke, pavadino muitus „neteisingais“ ir sakė, kad jie nebus naudingi JAV.
„Padarysime viską, ką galime, kad pasiektume susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis, siekdami išvengti prekybos karo, kuris neišvengiamai susilpnintų Vakarus kitų pasaulio veikėjų naudai“, – pažymėjo ji.
Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas pažadėjo ginti šalies bendroves bei darbuotojus ir „toliau būti įsipareigojęs siekti atviro pasaulio.“
Jo kolega iš Švedijos Ulfas Kristerssonas pareiškė: „Nenorime didėjančių prekybos kliūčių. Nenorime prekybos karo.“
„Norime kartu su JAV grįžti į prekybos ir bendradarbiavimo kelią, kad mūsų šalių žmonės galėtų gyventi geriau“, – aiškino jis.
Naujosios Zelandijos prekybos ministras Toddas McClay sakė: „Mes nesieksime imtis atsakomųjų priemonių – tai padidintų kainas Naujosios Zelandijos vartotojams ir sukeltų infliaciją.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!