Gynybos temomis rašančio eksperto Kjetilo Stormarko teigimu, elitiniai Rusijos spec. pajėgų kariai ne tik atliko žvalgybines misijas prieš pagrindinius Svalbardo objektų, tačiau ir dislokavo stebėjimo įrangą.
Maža to, rusų pajėgos misijos metu veikė ir žemyninėje dalyje, kur daugiausiai rėmėsi civilių drabužiais persirengusiais agentais, rašoma „Aldrimer.no“. Taip pat teigiama, kad rusų išsilaipinimą Norvegijos teritorijoje užfiksavo JAV karinės žvalgybos lėktuvas. Šią informaciją, anot norvegų gynybos temomis rašančio portalo, patvirtino keturi skirtingi įvairių šalių žvalgybos struktūrų atstovai. Norvegijos valdžia ir kariuomenė šios informacijos kol kas nekomentuoja.
Rusijos ambasada Norvegijoje išplatino pranešimą, kuriame „Aldrimer.no“ paskelbtą informaciją pavadino provokacija ir „melagingomis naujienomis“.
Rusijos laivynas ir anksčiau organizuodavo pratybas šioje labiausiai į šiaurę nutolusioje Norvegijos teritorijoje, tačiau jos dažniausiai vykdavo teritorijose toliau į rytus, skelbiama resett.no.
Portale pažymima, kad vienas iš potencialių Rusijos žvalgybos taikinių Svalbarde galėtų būti „SvalSat“ palydovinė stotis. Tačiau stotį administruojančios bendrovės atstovė Maja-Stina Ekstedt tvirtino, kad neturi informacijos dėl galimo Rusijos kariuomenės pratybų poveikio įrangai.
Anksčiau Norvegijos karinės žvalgybos vadas Mortenas Haga Lunde tvirtino, kad rugsėjį vykusios Rusijos Šiaurinio laivyno pratybos netoli Prano Juozapo Žemės, yra Svalbardo užgrobimo scenarijų išbandymas, rašoma norvegų žiniasklaidoje.
Svanbergas, kurį rusai vadina Špicbergenu pagal 1920-ųjų Paryžiaus konferencijos susitarimą priklauso Norvegijai. Tačiau sutarties dalyvės, įskaitant ir Rusiją, turi teisę vykdyti ten komercinę ir mokslinę-tiriamąją veiklą. Archipelagas yra demilitarizuota zona, kurios laikymasis, nepaisant Sovietų Sąjungos spaudimo, nebuvo pažeistas net Antrojo pasaulinio karo metu.
Salynas yra itin svarbus karine-taktine prasme – dislokavus ten atitinkamą karinę ir žvalgybinę techniką, leistų jos šeimininkams kontroliuoti laivybą ir oreivystę Arkties vandenyno teritorijoje.
Įdomus sutapimas – vos pasirodė informacija apie Rusijos karinių pratybų metu vykdomas Svanbergo užgrobimo treniruotes, socialiniuose tinkluose ir propagandiniuose portaluose atsirado įrašai apie tariamus NATO planus įrengti ten karinę bazę. Tokie informaciniai išpuoliai yra būdingi Rusijos propagandos metodams, kuomet dirbtinai kuriamo informacinio triukšmo pagalba yra siekiama sumažinti „nepatogios“ informacijos įtaką.