Kaip įvardija leidinys, susitikimai Ovaliajame kabinete tampa savotišku sportu – trečiadienį D. Trumpas susirėmė su Pietų Afrikos kolega Cyrilu Ramaphosa.
PAR prezidentas atvyko derėtis dėl prekybos ir investicijų, tačiau papuolė į spektaklį. D. Trumpas puolė jį teiginiais apie ūkininkų genocidą, parodė vaizdo įrašą, kuriame neva užfiksuotas smurtas prieš baltaodžius. C. Ramaphosa tyliai atkreipė dėmesį, kad dauguma nusikaltimų aukų Pietų Afrikoje yra juodaodžiai.
Ekspertai bando išsiaiškinti, ką naujausias Ovaliojo kabineto spektaklis reiškia Amerikos užsienio santykiams.
„Tai tikrai neskatina žmonių norėti atvykti ir susėsti prie stalo su Trumpu – kas žino, kaip jie bus sutikti?“ – sako buvęs nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas.
Tai gali turėti gilių pasekmių D. Trumpo ateities santykiams su tokiais lyderiais kaip Kinijos prezidentas Xi Jinpingu, kuris bet kokia kaina norėtų išvengti tokių viešų konfliktų.
„Tai tik sustiprins Xi esamus nuogąstavimus dėl neplanuotų susitikimų su užsienio lyderiais“, – sako JAV užsienio politikos istorikas Stephenas Wertheimas.

Trumpo puolimai Ovaliajame kabinete menkina JAV įtaką
Tai nebuvo pirmas kartas, kai D. Trumpas viešai užsipuolė atvykusį aukštą pareigūną. Vasarį panašiai buvo išplūstas Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Jį D. Trumpas ir J. D. Vance išbarė už nepakankamą dėkingumą JAV.
Tokios viešos rietenos yra dovana Maskvai ir Pekinui. Jie tokias rietenas gali laikyti JAV prestižo menkinimu.
Anot ekspertų, Amerikos minkštoji galia jau nukentėjo dėl USAID likvidavimo. Dėl to buvo uždarytos šimtai gyvybiškai svarbių sveikatos programų visame pasaulyje.
„Tokie veiksmai padeda Kinijai įtvirtinti savo poziciją“, – teigia vyresnioji Afrikos politikos studijų mokslininkė Michelle Gavin.
„Rusijoje ir Kinijoje bus atkimšami šampano buteliai“, – sako buvęs Vokietijos kanclerės Angelos Merkel patarėjas Christophas Heusgenas.
„Dėl tokių incidentų JAV smarkiai praras įtaką pasaulyje“, – priduria jis.
Tyrimai jau rodo, kad JAV tarptautinė reputacija silpnėja.
Trumpo spektakliai kartojasi ne pirmą kartą
Susitikimai Ovaliajame kabinete prasideda kukliai – nuotraukų darymu, rankų paspaudimu. Duodama turinio dengimams žiniasklaidai, lyderiai lengvai pasišnekučiuoja. Tada žurnalistai išeina ir pokalbis persikelia į salę.
Tačiau D. Trumpas sumaišė kortas. Dabar fotosesijose dalyvauja ir kiti kabineto nariai, o šie rankų paspaudimai tapo ir spaudos konferencijomis kartu.
Per pirmąją kadenciją D. Trumpas retai viešai kritikavo savo svečius, apsiribodamas nedideliais paniekos gestais. Pavyzdžiui, 2017 m. jis atsisakė paspausti ranką A. Merkel prieš televizijos kameras. Tačiau, kaip rodo susitikimai su V. Zelenskiu ir C. Ramaphosa, D. Trumpas pradėjo žengti toliau.
Jis pradėjo naudotis šiais momentais pagyroms ir spaudimui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!