Mokslininkai ištyrė trisluoksnes chirurgines kaukes, kurias dažnai naudoja medikai. Paaiškėjo, kad naujos chirurginės kaukės filtruoja beveik tris ketvirčius mikroskopinių viruso dalelių, esančių ore ir galinčių užkrėsti COVID-19. Tačiau kaukes naudojant daugiau nei kartą, tokios kaukės filtruoja jau tik vieną ketvirtį mikroskopinių lašelių, nes su kiekvienu užsidėjimu kaukė praranda formą.
Masačiusetso Lowellio universiteto ir Kalifornijos Baptistų universiteto komanda sako, kad jų tyrimo rezultatai yra įrodymas, jog tiriant kaukių efektyvumą ir jas gaminant, reikėtų atkreipti dėmesį ir į kaukės formą.
„Natūralu manyti, kad dėvėti kaukę, naują ar jau panaudotą, visada yra geriau nei nieko. Bet mūsų tyrimo rezultatai rodo, kad toks įsitikinimas yra teisingas tik kalbant apie didesnes nei penkių mikrometrų viruso daleles, o ne smulkesnių nei 2,5 mikrometrų dalelių atveju“, – sako vienas iš studijos autorių, Masačiusetso Lowellio universiteto biomedicinos inžinerijos docentas dr. Jinxiang Xi.
Sukūrė modelį
Trisluoksnes kaukes dažniausiai rekomenduoja medikai – jos skirtos nuo COVID-19 apsisaugoti patiems ir apsaugoti kitus. Vidinis jų sluoksnis yra pagamintas iš drėgmę sugeriančios medžiagos, vidurinis sluoksnis yra filtras, o išorinis sluoksnis yra drėgmei nepralaidus.
Šiam tyrimui, kuris buvo publikuotas žurnale „Physics of Fluids“, komanda sukūrė chirurginę kaukę su klostėmis dėvinčio žmogaus kompiuterinį modelį. Tuomet jie tyrė aerozolių, mažyčių ore esančių lašelių ir viruso dalelių, elgseną. Šis modelis leido stebėti, ką daro ant kaukės ar veido patekę aerozoliai, ir ar jie patenka į žmogaus nosį bei plaučius.
Įrankis parodė, kad kai žmogus dėvi kaukę, oras aplink veidą juda kitaip. Tyrėjai atskleidė, kad oras į burną ir nosį patenka ne tiesiogiai per konkrečius taškus, bet per visą kaukę, iš lėto. Tuomet buvo tiriamas trisluoksnių kaukių filtravimo pajėgumas.