„Brangiausi broliai ir seserys, su giliu liūdesiu turiu pranešti apie mūsų Šventojo Tėvo Pranciškaus mirtį“, – pirmadienį sakoma kardinolo Kevino Farrello pareiškime, kurį Vatikanas paskelbė platformoje „Telegram“.

„Šį rytą 7 val. 35 min. (vietos, 8 val. 35 min. Lietuvos laiku) Romos vyskupas Pranciškus grįžo į Tėvo namus“, – teigiama pranešime.
Popiežius Pranciškus dar jaunystėje neteko dalies plaučių. Popiežius dar vasario 14 d. pateko į ligoninę dėl bronchito, galiausiai jam nustatytas abiejų plaučių uždegimas, reikėjo perpilti kraują.
Kurį laiką prieš jo mirtį buvo skelbiama, kad pats popiežius nujautė artėjančią mirtį, o jo aplinka nori nenori buvo priversta pagalvoti apie tai, kas bus, jei popiežiui nepavyks išsikapstyti.
Jo mirčiai jau buvo pasiruošta. Anot „Politico“, yra parengtas griežtai surežisuotas scenarijus, tobulintas šimtmečius.
Popiežiaus mirtis
Tradiciškai patvirtinti popiežiaus mirtį yra kamerlengo darbas. Tai yra aukšto rango Vatikano pareigūnas. Šiuo metu šias pareigas eina airių kilmės kardinolas Kevinas Farrellas.
Jei tradicija nebus paminta, būtent Farrellas aplankys popiežiaus Pranciškaus kūną privačioje koplyčioje ir atliks tam tikrus ritualus. Tai iš esmės bus tik tradicinė ceremonija, nes popiežiaus mirtį jau bus patvirtinę medikai.
Kamerlengas informuos Kardinolų kolegiją apie popiežiaus mirtį ir tik tada bus išplatintas pranešimas žiniasklaidai.
Gedulas
Po popiežiaus mirties prasidės devynių dienų gedulas. Italija taip pat paprastai skelbia nacionalinį gedulą.
Jo kūnas bus paruoštas ir bus nugabentas į Šventojo Petro baziliką, kur šimtai tūkstančių žmonių, tarp jų ir užsienio šalių aukšti pareigūnai bei pasaulio lyderiai, išsirikiuos į eilę viešai pareikšti pagarbos.
Anksčiau popiežiaus kūnas būdavo eksponuojamas ant pakeltos platformos, tačiau Pranciškaus supaprastintos laidotuvių apeigos turėtų vykti jam gulint atvirame karste su mažiau pompastikos.
Istoriškai popiežiai dažnai būdavo balzamuojami, o kai kuriems prieš laidojant būdavo išimami organai, tačiau ši praktika pasikeitė.
Kol vyks popiežiaus šermenys, Švento Petro bazilikoje ir visame katalikų pasaulyje kasdien bus laikomos pamaldos.
Tuo tarpu Vatikane prasidės pereinamasis laikotarpis, vadinamas sede vacante, kurio metu Bažnyčios valdymas laikinai perduodamas Kardinolų kolegijai.
Laidotuvės
Popiežiaus laidotuvės greičiausiai bus surengtos Šventojo Petro aikštėje praėjus 4–6 dienoms po jo mirties, Vatikane turėtų būti surengtos pamaldos. Joms vadovaus Kardinolų kolegijos dekanas, 91-erių italas Giovanni Battista Re.
Tradiciškai popiežius bus palaidotas Vatikano grotose – požemiuose po Šventojo Petro bazilika. Jose palaidota beveik 100 popiežių, tarp jų ir Pranciškaus pirmtakas Benediktas XVI, kuris atsistatydino 2013 m. ir mirė 2022 m.
Tačiau Pranciškus viename interviu 2023 m. sakė, kad savo paskutinio poilsio vieta pasirinko Romos Santa Maria Maggiore baziliką, vieną mėgstamiausių ir dažniausiai lankomų bažnyčių. Jis turėtų būti pirmasis popiežius per šimtmetį, palaidotas ne Vatikane.
Ankstesni popiežiai buvo laidojami trijuose karstuose: vienas iš kipariso, vienas iš cinko ir vienas iš uosio, sudėti vienas į kitą, tačiau Pranciškus įsakė laidoti jį viename karste, pagamintame iš medžio ir cinko.
Kai vyko Benedikto XVI laidotuvės, į jo karstą buvo įdėtos jo valdymo metu nukaldintos monetos ir metalinis vamzdelis, kuriame buvo susuktas popierinis ritinys – 1000 žodžių dokumentas, pasakojantis apie jo gyvenimą ir valdymą. Pranciškus tikriausiai bus palaidotas su tokiu pat raštu, kuriame bus aprašyta jo tarnystė.
Tuomet vyks naujo popiežiaus rinkimai.
Šalies vadovai reiškia užuojautą
Lietuvos vadovai pareiškė užuojautą dėl popiežiaus Pranciškaus netekties pirmadienio rytą.
Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad mirus popiežiui, katalikų bendruomenė neteko įkvepiančio mokytojo ir tėvo pavyzdžio.
„Tai didžiulės netekties valanda. Pasaulis neteko atkaklaus taikos ir teisingumo šauklio, visų žmonių gynėjo, kuris nepaisė nei kultūrinių, nei socialinių, nei politinių skirtumų ir padalijimų, kuriam rūpėjo visi ir kiekvienas pasaulio žmogus. Popiežiaus Pranciškaus asmenyje kiekvienas geros valios žmogus neteko išmintingo ir artimo bičiulio, įkvepiančio mokytojo, kilnios ir džiugios tarnystės pavyzdžio, tėvo, kuriam rūpėjo visa žmonija kaip viena, didelė šeima“, – rašoma G. Nausėdos užuojautoje.
Šalies vadovo teigimu, lietuviai visada liks dėkingi Popiežiui Pranciškui už jo nepamirštamą 2018 m. vizitą Lietuvoje.
„Popiežiaus vizitas buvo tikra dovana šimtmetį minėjusiai Lietuvai. Nepamirštama mums liks Popiežiaus malda Vilniuje prie paminklo okupacijų aukoms atminti, kurioje Romos vyskupas meldė, kad Lietuva būtų vilties švyturys, veiklios atminties žemė, atnaujinanti įsipareigojimą kovai su bet kokia neteisybe. Mes visi esame dėkingi Popiežiui Pranciškui už tai, kad, jautriai apmąstęs daug iškentėjusios Lietuvos istoriją, jis drąsino lietuvius atsigręžti į savo šaknis, saugoti savo tautinę tapatybę, kuri, jo žodžiais, yra tikras lobis“, – akcentuoja prezidentas.
G. Paluckas: tai didelė netektis katalikų bendruomenei
Užuojautą dėl pontifiko netekties pareiškė iš premjeras Gintautas Paluckas. Jo teigimu, tai didelė netektis visai pasaulio katalikų bendruomenei.
„Popiežiaus Pranciškaus mirtis giliai nuliūdino Lietuvos ir viso pasaulio katalikus.
Jo užuojauta silpniesiems ir kenčiantiesiems išliks mūsų atmintyje, o jo palikimas gyvuos toliau“, – socialiniame tinkle „X“ pirmadienį rašė G. Paluckas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!