Bulgarijoje, Graikijoje ir Kroatijoje rūko daugiau kaip 35 proc. žmonių, o Švedijoje – mažiau nei 10 proc. Lietuva pagal rūkančiųjų skaičių yra septintoje vietoje kartu su Kipru – ten rūko 29 proc. žmonių.
Populiariausi pasirinkimai
Populiariausias pasirinkimas vis dar yra cigaretės pakeliuose, kurias kasdien rūko maždaug septyni iš dešimties rūkančiųjų. Palyginti su 2020 m. duomenimis, vidutinis cigarečių suvartojimas taip pat išlieka toks pat – per dieną surūkoma apie 14 cigarečių.
Elektronines cigaretes vartoja 3 proc. respondentų, ypač tarp 15–39 metų amžiaus žmonių. Kas trečias pradėjo rūkyti elektronines cigaretes, nes tai darė draugai, o 36 proc. pasirinko jas norėdami nutraukti arba sumažinti tabako vartojimą.
„Karta be tabako“
Įgyvendindama Europos kovos su vėžiu planą, ES siekė iki 2040 m. sukurti „kartą be tabako“, kurioje tabaką vartotų mažiau nei 5 proc. gyventojų, palyginti su dabartiniu 24 proc. vidurkiu.
Paskutinė šios Europos direktyvos versija parengta 2014 m., nors ji buvo kelis kartus pakeista, kad atitiktų rinkos pokyčius. Iš pradžių buvo tikimasi, kad ji bus peržiūrėta 2022 m. gruodį, tačiau jos peržiūra atidėta neribotam laikui.
„Europos Komisija turi nedelsdama atnaujinti trijų direktyvų Tabako mokesčių, Tabako gaminių ir Reklamos direktyvų peržiūrą, nes tabako vartojimas tebėra pagrindinė vėžio, kurio galima išvengti, priežastis“, – sakė organizacijos „Smoke Free“ partnerystės direktorė Lilija Olefir.
Tabakas kasmet sukelia 700 tūkst. mirčių ir yra didžiausia išvengiama rizika sveikatai ES.