Tai nevyriausybinės organizacijos „Socialiniai partneriai“ iniciatyva. Projektas „Tu ne viena“ įgyvendinamas su partneriais: Lietuvos psichologų sąjunga ir Ukrainos Nacionaline psichologų asociacija. Projektas finansuojamas Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo lėšomis.
Pasak projekto „Tu ne viena“ vadovės, Lietuvos psichologų sąjungos prezidentės Ainos Adomaitytės, nors atrodo, kad vykstant karui svarbu tik fiziškai išgyventi, tačiau to neužtenka. Moterys, kurios patyrė seksualinį išnaudojimą ir nors liko gyvos, susiduria su didžiulėmis psichologinėmis traumomis, dėl kurių gyventi labai sunku. Šiuo projektu siekiama užtikrinti joms reikalingą nemokamą psichologinę pagalbą ir padėti grįžti į gyvenimą.
„Taip pat projektu siekiama mažinti vis dar gają stigmą ir skatinti nebijoti kalbėti apie patirtą seksualinį smurtą. Svarbu didinti visuomenės informuotumą apie seksualinį smurtą karo zonose ir teikti paramą aukoms, jų šeimoms“, – įsitikinusi A. Adomaitytė ir priduria, kad seksualinį smurtą patyrusios moterys dažnai linkusios save nuvertinti, jaučia nuolatinį nerimą, kaltę, gėdą, jas aplanko bejėgystės jausmas, nustojama pasitikėti žmonėmis, sutrinka romantiniai ir seksualiniai ryšiai, gali pasireikšti potrauminio streso sutrikimas (PTSS), depresija, atsiranda polinkis į priklausomybę. Visa tai gali tęstis visą gyvenimą, o sveikimo procesas būna ilgas, tad pagalba – būtina.
Ukrainos Nacionalinės psichologų asociacijos atstovė Katerina Romaniuk sako, kad šis projektas yra svarbus žingsnis, teikiant reikalingą psichologinę pagalbą moterims, kurios karo metu patyrė seksualinį smurtą. Kadangi tiek individualios konsultacijos, tiek grupinės terapijos vyks nuotoliu, tai leis gauti reikiamą ne ir toms moterims, kurios gyvena atokiuose ar pavojingose vietovėse.
„Į projekto komandą atrinktos devynios ukrainietės psichologės, turinčios ne tik bazinį akademinį išsilavinimą, bet baigusios krizinio konsultavimo mokymus, turinčios patirties dirbant su seksualinio smurto aukomis, o tai garantuoja, kad kiekviena moteris gaus kvalifikuotą ir jautrią pagalbą, reikalingą jos gyvenimui atkurti“, – sako K. Romaniuk ir priduria, kad psichologinė pagalba moterims, kurios patyrė smurtą karo metu, yra svarbi, nes padeda joms suprasti ir priimti patirtį, suteikia galimybę atkurti savo gyvenimą.
Terapijos pagalba moterys gali įgyti įrankių, padedančių kovoti su stresu, išmoksta valdyti emocijas, atkurti socialinius ryšius. Tai padeda joms grįžti į visuomenę, susigrąžinti gyvenimo kontrolę, rasti naujus gyvenimo tikslus ir prasmę. Be to, psichologinė pagalba moterims, patyrusioms smurtą karo metu, yra svarbi tiek siekiant asmeninio atsigavimo, tiek norint atkurti psichinę visuomenės sveikatą, socialinį šalies stabilumą.
Nemokamos psichologinės pagalbos projektas „Tu ne viena“ tęsis beveik metus – iki 2026 m. kovo 20 d. Planuojama, kad projekto įgyvendinimo metu nuotolinė psichologinė pagalba bus suteikta 220 moterų, kurios karo metu patyrė smurtą ir prievartą. Interneto tinklalapyje publikuota projekto metu parengta informacinė šviečiamoji medžiaga Ukrainos moterims bus prieinama ir pasibaigus projektui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!