Nuo 2024 m. sausio pradžios iki balandžio 1 d. Rusija prarado 82 tūkst. karių, rodo Ukrainos kariuomenės paskelbti duomenys. Jei Maskva ir toliau kasdien praras tiek pat karių, Kyjivo skaičiavimais, iki metų pabaigos Rusija neteks 331 480 karių. Tai gerokai viršija 2023 m. prognozuotą Rusijos aukų skaičių. Ukrainos duomenimis, pernai Kremliaus pajėgos patyrė 252 570 aukų.
Skaičiai svyruoja
Portalas „Newsweek“ skelbia, jog įvairiuose pranešimuose aukų skaičius svyruoja, o Ukrainos pateiktų duomenų neįmanoma nepriklausomai patikrinti. Vakarų analizėse tikėtinas Rusijos aukų skaičius nuo pat karo pradžios siekia apie 350 tūkst. Kyjivo generalinis štabas nurodė, kad nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2024 m. balandžio 1 d. Rusija neteko 442 880 karių.
Nepaisant tam tikro analitikų skepticizmo dėl Ukrainos statistinių duomenų tikslumo, šie skaičiai rodo, kokią didelę žalą Rusijos kariuomenei padarė karas.
Šių metų pradžioje, kai Rusija stengėsi perimti strategiškai svarbaus rytinio Donecko miesto Avdijivkos, kontrolę, žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičius gerokai išaugo. Šis miestas buvo vadinamas „mėsmale“.
Aukų vidurkis didėja
Didžiosios Britanijos vyriausybė pareiškė, kad Rusijos kasdienių aukų vidurkis kiekvienais karo metais didėja. Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerijos duomenimis, 2022 m. šis skaičius siekė 400, o 2023 m. išaugo iki 693.
Per pirmuosius tris 2024 m. mėnesius Rusijos kasdienis aukų skaičius vidutiniškai siekė 913, nurodė JK vyriausybė. Londono teigimu, Rusijos nuostoliai sumažėjo kovo mėnesį, kai kovos aplink Avdijivką liovėsi.
Tačiau Ukraina perspėjo, kad Rusija ruošiasi naujam puolimui. Dėl to Kyjivas smarkiai sustiprinimo gynybą Charkive, esančiame 32 km nuo Rusijos sienos.
Mažesnė kariuomenė
Rusija, nors ir patirdama didžiulių nuostolių, sugebėjo papildyti savo gretas – JAV Europos vadavietės vadovas generolas Christopheris Cavolis neseniai pareiškė, kad Rusijos kariuomenė dabar yra 15 proc. didesnė nei 2022 m. vasarį ir kad ji mokosi iš savo klaidų.
„Ukraina yra daug mažesnė šalis nei Rusija, o jos karinio amžiaus personalo, galinčio tarnauti, pasiūla atitinkamai mažesnė“, – teigė analitinio centro RAND Europos padalinio gynybos strategijos, politikos ir pajėgumų tyrimų vadovas Jacobas Parakilas.
Tikėtina, kad Vakarų pagalba bus svarbus veiksnys, lemiantis Rusijos aukų skaičių.
„Viskas priklausys nuo to, ar Ukraina gaus pakankamai artilerijos amunicijos, kad galėtų atremti Rusijos atakas ir padaryti pakankamai, kad susilpnintų jų puolimą“, – sakė Hagos strateginių studijų centro analitikas Frederikas Mertensas.
Nelabai palyginami dalykai. Visų pirmą, jei ne lendlyzas, sovietai būtų prapylę. Antra, ten jie kariavo už tėvynę, čia už caro ambicijas. Trečia, šiuo metu yra nemažai rusų, kurie gyvena gerai, ir nenori mirti už carą.
Ir pabaigai, nėra taip, kaip bando parodyti propaganda, kad šalis visiškai palaiko karą.