• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarp Tailando ir Kambodžos pasienyje kilo karinis konfliktas – po tailandiečių karių sužeidimo nuo minos ir susišaudymų šalia sienos, abi šalys apsikeitė kaltinimais dėl agresijos, o Tailandas pradėjo oro smūgius prieš Kambodžos karinius objektus. Atsakydamos į eskalaciją, šalys mobilizuoja karinius dalinius, uždaromos sienos, o civilių aukos rodo pavojingą konflikto gilėjimą.

Tarp Tailando ir Kambodžos pasienyje kilo karinis konfliktas – po tailandiečių karių sužeidimo nuo minos ir susišaudymų šalia sienos, abi šalys apsikeitė kaltinimais dėl agresijos, o Tailandas pradėjo oro smūgius prieš Kambodžos karinius objektus. Atsakydamos į eskalaciją, šalys mobilizuoja karinius dalinius, uždaromos sienos, o civilių aukos rodo pavojingą konflikto gilėjimą.

REKLAMA

Konfliktas Azijoje
Svarbiausios naujienos
10:06 | 2025-07-24

Tailandas ir Kambodža apsikeitė smūgiais, uždaromos sienos ir telkiamos pajėgos

Situacija regione paaštrėjo po to, kai praėjusią dieną penki Tailando kariai buvo sužeisti per minos sprogimą ginčytiname pasienio ruože.

  • Tailando kariai ginčytinoje pasienio teritorijoje patyrė sužalojimų užlipus ant minosvaidžio minos – jie neteko galūnių;
  • Tailandas atšaukė savo ambasadorių Kambodžoje;
  • Nuo ankstyvo ryto netoli sienos, esančios už 360 km nuo Bankoko, prasidėjo abiejų šalių kariuomenių susišaudymai;
  • Kambodžos pusė, Tailando teigimu, žvalgybai naudojo bepiločius orlaivius, taip pat ruošėsi permesti sunkiąją ginkluotę;
  • Kambodža netrukus pranešė apšaudanti Tailando teritoriją, taip pat naudojanti artileriją;
  • Atsakydamos į tai, Tailando karinės oro pajėgos pradėjo oro smūgius prieš du Kambodžos karinius objektus pasienyje;
  • Kambodžos gynybos ministerija teigė, kad kariuomenės veiksmai buvo gynybiniai ir atsakas į Tailando agresiją;
  • Tailando valdžia uždarė visus sienos perėjimo punktus su Kambodža ir pradėjo prie sienos gabenti papildomus karinius dalinius;
  • Dėl apšaudymo pasienio teritorijoje žuvo civiliai gyventojai.

BBC trumpa Tailando ir Kambodžos pasienio įtampos istorija

Ginčas tarp Tailando ir Kambodžos kilo daugiau nei prieš šimtmetį, kai po prancūzų okupacijos Kambodžoje buvo nubrėžtos abiejų tautų sienos.

Oficialiai priešiška padėtis tapo 2008 m., kai Kambodža pabandė ginčo teritorijoje esančią XI a. šventyklą įregistruoti kaip UNESCO pasaulio paveldo objektą, o Tailandas dėl to ėmėsi griežtai protestuoti.Metams bėgant vyko pavieniai susirėmimai, per kuriuos žuvo abiejų pusių kariai ir civiliai gyventojai.

Paskutinį kartą įtampa padidėjo gegužės mėn., kai per susirėmimą žuvo Kambodžos karys. Dėl to dvišaliai santykiai pasiekė žemiausią lygį per daugiau nei dešimtmetį.

Per pastaruosius du mėnesius abi šalys viena kitai nustatė pasienio apribojimus. Kambodža uždraudė iš Tailando importuoti vaisius ir daržoves, sustabdė elektros energijos ir interneto paslaugų importą.

Pastarosiomis savaitėmis abi šalys taip pat sustiprino karinių pajėgų buvimą pasienyje.

REKLAMA
REKLAMA
16:28 | 2025-07-24

Kambodžos premjeras paragino susilaikyti nuo linčo teismų

Ketvirtadienį Kambodžos ministras pirmininkas Hunas Manetas paprašė šalyje gyvenančių asmenų vengti Tailando įmonių ar piliečių diskriminacijos.

Jis paprašė visų Tailande gyvenančių Kambodžos piliečių, kurie susiduria su diskriminacija, kreiptis į Kambodžos ambasadą Bankoke arba į Kambodžos generalinį konsulatą Sa Kaeo provincijoje.

"Nors šiuo metu Kambodžos ir Tailando kariuomenės kovoja pasienyje, kreipiuosi į visus Kambodžos piliečius, kad jie išlaikytų moralę ir orumą, vengtų diskriminacijos ar bet kokių veiksmų, kurie galėtų paveikti Tailando karališkąją ambasadą Kambodžoje, Tailando bendroves ir Kambodžoje gyvenančius Tailando piliečius.

Kambodžos piliečius, gyvenančius, dirbančius ar studijuojančius Tailande, kurie gali patirti diskriminacijos spaudimą ir nori grįžti į Kambodžą, prašome grįžti į mūsų šalį.

Jei jums reikia pagalbos, kreipkitės į Kambodžos karališkąją ambasadą Bankoke arba Kambodžos generalinį konsulatą Tailando Sa Kaeo provincijoje", – skelbė jis.

Skaityti daugiau
REKLAMA
11:04 | 2025-07-24

Nutraukti diplomatiniai santykiai

Anksčiau ketvirtadienį Kambodža pareiškė, kad diplomatinius santykius su Tailandu mažina iki žemiausio lygio, išsiunčia Tailando ambasadorių ir atšaukia visus Kambodžos darbuotojus iš savo ambasados Bankoke. Tai – atsakas į tai, kad Tailandas uždarė savo šiaurės rytinės sienos perėjas su Kambodža, atšaukė savo ambasadorių ir trečiadienį išsiuntė Kambodžos ambasadorių dėl minos sprogimo, per kurį buvo sužeisti penki Tailando kariai.

Pietryčių Azijos kaimynių santykiai ritasi žemyn nuo gegužės, kai Kambodžos karys buvo nužudytas per ginkluotą susirėmimą kitame iš kelių nedidelių žemės lopinėlių, kuriuos abi šalys laiko savo teritorija.

Tailandiečių kariuomenė apie ketvirtadienį įvykusį pirmąjį susirėmimą sakė, kad jos pajėgos išgirdo bepilotį orlaivį, o tada pamatė šešis ginkluotus Kambodžos karius, artėjančius prie Tailando posto. Ji teigė, kad Tailando kariai bandė jiems šūktelėti, kad sušvelnintų situaciją, tačiau Kambodžos pusė pradėjo šaudyti.

Kambodžos gynybos ministerija pareiškė, kad ginkluotą susirėmimą pradėjo Tailandas, o Kambodža „veikė griežtai savigynos ribose, atsakydama į neišprovokuotą Tailando karių įsiveržimą, kuris pažeidė mūsų teritorinį vientisumą“.

Kambodžos senato pirmininkas Hun Senas savo „Facebook“ puslapyje paragino žmones nepanikuoti ir pasitikėti savo vyriausybe bei kariuomene.

Tailando ambasada Pnompenyje „Facebook“ paskelbė, kad keliose pasienio zonose vyko susirėmimai, kurie gali toliau aštrėti. Ji paragino Kambodžoje esančius Tailando piliečius palikti šalį, jei tik gali, o kitiems patarė nevykti į Kambodžą, nebent tai būtų visiškai būtina.

Trečiadienį netoli sienos sprogus minai buvo sužeisti penki Tailando kariai, vienas iš jų neteko kojos. Prieš savaitę kitoje ginčytinoje vietovėje sprogusi mina sužeidė tris Tailando karius, kai vienas iš jų ant jos užlipo ir neteko kojos.

Tailando institucijos teigė, kad minos buvo naujai padėtos keliuose, kurie pagal abipusį susitarimą turėjo būti saugūs. Jos teigė, kad minos buvo pagamintos Rusijoje, o ne tokios, kokias naudoja Tailando kariuomenė. Kambodža atmetė Tailando versiją kaip „nepagrįstus kaltinimus“, nurodydama, kad daugelis nesprogusių minų ir kitų sprogmenų yra XX amžiaus karų ir neramumų palikimas.

Nacionalistinės nuotaikos abiejose pusėse dar labiau pakurstė padėtį, o liepos 1-ąją Tailando ministrė pirmininkė buvo laikinai nušalinta nuo pareigų ir pradėtas tyrimas dėl galimų etikos pažeidimų, susijusių su jos veiksmų sprendžiant ginčą dėl sienos.

Ginčai dėl sienų yra ilgalaikė problema, dėl kurios tarp šalių periodiškai kyla įtampa. Ryškiausi ir smurtingiausi konfliktai kilo dėl tūkstančio metų senumo Preah Vihėjos šventyklos.

1962-aisiais Tarptautinis Teisingumo Teismas pripažino šventyklos teritorijos suverenitetą Kambodžai ir tai tapo rimtu dirgikliu abiejų šalių santykiuose.

Kambodža vėl kreipėsi į teismą 2011 metais po kelių jos kariuomenės ir Tailando pajėgų susirėmimų, per kuriuos žuvo apie 20 žmonių ir tūkstančiai buvo priversti palikti namus. 2013-aisiais teismas dar kartą patvirtino sprendimą, kuris vis dar piktiną Tailandą.

Skaityti daugiau
REKLAMA
REKLAMA

Kambodžos laikraštis „Phnom Penh Post“ kalbėjo apie „akivaizdų karinės agresijos aktą, keliantį grėsmę taikai ir stabilumui Pietryčių Azijoje“ ir pažymėjo, kad tai „neišprovokuota ataka prieš Kambodžos dalinius“. Laikraštis „Bangkok Post“ tuo tarpu teigė, kad atsakomybė tenka Kambodžos kariams, kurie esą taikėsi į Tailandą ir iš raketų paleidimo sistemų.

Tailando valdžios teigimu, apšaudymų metu žuvo mažiausiai 11 civilių ir vienas karys. Šalys dėl sparčiai aštrėjančio ginčo nutraukė diplomatinius santykius. Tailando kariuomenė pranešė, kad pradėjo antskrydžius prieš taikinius Kambodžoje.

Kambodžos gynybos ministerija teigė, kad Tailando kariuomenė panaudojo reaktyvinius lėktuvus, kurie numetė bombas ant kelio netoli senovinės Preah Vihėjos šventyklos.

Tailandiečių kariuomenė nurodė, kad daugiausia aukų buvo Si Sa Keto provincijoje, kur po šūvių degalinėje žuvo šeši žmonės. Trijose pasienio provincijose sužeista mažiausiai 14 žmonių.

Susirėmimai vyksta mažiausiai šešiose pasienio vietovėse, sakė Tailando gynybos ministerijos atstovas spaudai Surasantas Kongsiri. Pirmasis susirėmimas ketvirtadienio rytą įvyko netoli senovinės Ta Muen Thomo šventyklos prie Surino ir Kambodžos Otar Meančėjaus provincijos sienos.

Tiek Tailandas, tiek Kambodža svaidosi kaltinimais dėl to, kas pradėjo šaudyti.

Tiesioginėje transliacijoje iš Tailando pusės matyti, kaip ketvirtadienio rytą, pasigirdus sprogimams, žmonės bėga iš savo namų ir slepiasi betoniniame bunkeryje.

Kambodžos ministras pirmininkas Hun Manetas sakė, kad Tailandas užpuolė Kambodžos kariuomenės pozicijas Ta Muen Thomo šventykloje ir Ta Krabėjaus šventykloje Odar Meančėjaus ir išplėtė savo veiksmus į teritoriją palei Kambodžos Preah Vihėjos provinciją ir Tailando Ubon Ratčatanio provinciją.

„Kambodža visada laikėsi taikaus problemų sprendimo pozicijos, tačiau šiuo atveju neturime kito pasirinkimo, kaip tik atsakyti ginkluota jėga į ginkluotą agresiją“, – sakė jis.

Skaityti daugiau
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
09:51 | 2025-07-24

Kambodžos ir Tailando kariai susišaudė per naujus susirėmimus pasienyje

Kambodžos ir Tailando kariai ketvirtadienį susišaudė per naujus susirėmimus ginčijamame pasienio rajone, pranešė abi šalys.

Ir Kambodžos gynybos ministerija, ir Tailando kariuomenė kaltino kitą šalį pradėjus šaudyti. Tai naujausias incidentas per seną ginčą dėl sienos demarkavimo netoli dviejų senovinių šventyklų.

Tailando kariuomenė taip pat paskelbė, kad per Kambodžos raketų smūgį buvo sužeisti trys civiliai tailandiečiai, teigdama, kad tai buvo tyčinė ataka.

Pranešime nurodoma, kad dvi raketos BM-21 nukrito Surino provincijos Kap Čoengo rajone.

Skaityti daugiau

REKLAMA
nu ka Spartanas uz musu pinigus dabar Tailanda skris
Tuoj mūsų darbostogaujantys tautiečiai prašysis namo.....Sakys... nu kur tie lėktuvai? Prašome kuo skubiau mus evakuoti
Manau Vietnamas kursto, nes kai buvome Vietname turistų mažoka. Nors nebežinau kaip ten ir nuskristi, per Rusiją negalima, Pakistanas su Iranu ir Indija vis pakariauja, Kinai ir taip mūsų nebeleis . Nieko, teks atsiprašyti Palangos ir įsigyti Aliaska striukę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų