Tai rašoma ketvirtadienį paskelbtoje Bendruomenių Rūmų privilegijų komiteto ataskaitoje, praneša britų transliuotojas „Sky News“.
Ilgiau kaip metus tyrimą vykdęs komitetas teigė, kad B. Johnsonas būtų buvęs nušalintas nuo parlamento nario pareigų 90 dienų už pakartotinį nusižengimą parlamentui, jei praėjusią savaitę nebūtų atsistatydinęs. B. Johnsonas ataskaitą pavadino „užsitęsusia politine žmogžudyste“.
58 metų B. Johnsonas praėjusią savaitę komitetą pavadino fiktyviu teismu, vykdančiu raganų medžioklę ir siekiančiu išstumti jį iš Parlamento. Dauguma iš septynių komisijos narių priklauso B. Johnsono konservatorių partijai.
„Komitetas dabar teigia, kad aš tyčia suklaidinau Rūmus ir tuo metu, kai kalbėjau, sąmoningai nuslėpiau nuo Rūmų savo žinias apie neteisėtus įvykius, – sakė B. Johnsonas savo išplatintame pareiškime. – Tai nesąmonė. Tai melas. Norėdamas padaryti tokią beprotišką išvadą, komitetas privalo pasakyti daugybę dalykų, kurie yra akivaizdžiai absurdiški arba prieštarauja faktams.“
Ataskaita siejama su vakarėlių skandalu, kuris prikaustė įstatymų leidėjų dėmesį nuo tada, kai vietos naujienų tarnybos atskleidė, kad B. Johnsono personalo nariai 2020 ir 2021 metais surengė kelis vakarėlius, kai tokie susibūrimai buvo draudžiami dėl pandemijos apribojimų.
Komitetas taip pat pareiškė, kad B. Johnsonui neturėtų būti suteiktas leidimas patekti į Parlamento teritoriją.
Dabar visi Bendruomenių Rūmai svarstys komiteto ataskaitą ir spręs, ar pritaria komisijos išvadoms ir rekomenduojamoms sankcijoms.
„Dėmesio atitraukimo taktika“
Prieš paskelbiant ataskaitą B. Johnsonas trečiadienį taip pat paragino atsistatydinti vyriausiąjį komisijos narį konservatorių Bernardą Jenkiną dėl teiginių, kad jis pats pažeidė pandeminius apribojimus.
Opozicinių liberalų demokratų lyderio pavaduotoja Daisy Cooper sakė, kad šis žingsnis yra „tipiška Boriso Johnsono dėmesio atitraukimo taktika, kuri nekeičia fakto, kad jis pažeidė įstatymą ir apie tai melavo“.
B. Johnsono pasitraukimas iš Parlamento reiškia, kad jis nebegali būti nušalintas nuo pareigų, o atstovas į jo vietą Aksbridžo ir Pietų Raislipo apygardoje kitą mėnesį bus išrinktas per neeilinius rinkimus.
Praėjusiais metais metropoliteno policija nubaudė B. Johnsoną ir jo žmoną Carrie už tai, kad 2020 metų birželį per B. Johnsono gimtadienio vakarėlį jo rezidencijoje ir biure Dauningo gatvėje pažeidė COVID-19 apribojimus.
Dabartinis ministras pirmininkas Rishi Sunakas taip pat buvo vienas iš dešimčių asmenų, kuriems buvo įteikti pranešimai apie baudas dėl 2020 ir 2021 metais vyriausybės pastatuose rengtų biuro vakarėlių ir „vyno penktadienių“.
Atskleisti faktai apie vakarėlius, kurie vyko tuo metu, kai milijonams žmonių buvo uždrausta matytis su artimaisiais ar net dalyvauti šeimos narių laidotuvėse, papiktino daugelį britų ir prisidėjo prie etikos skandalų virtinės, nulėmusios B. Johnsono nuopuolį. Praėjusią vasarą B. Johnsonas atsistatydino iš ministro pirmininko pareigų po masinio vyriausybės pareigūnų, protestavusių prieš jo vadovavimą, pasitraukimo.
B. Johnsonas pripažino, kad suklaidino įstatymų leidėjus, kai patikino juos, kad jokios taisyklės nebuvo pažeistos, tačiau tvirtino, kad to nepadarė sąmoningai.
Kovą jis sakė komitetui, kad nuoširdžiai tikėjo, jog penki susitikimai, kuriuose dalyvavo, įskaitant darbuotojo išlydėjimą ir netikėtą gimtadienio vakarėlį, buvo teisėti darbo susitikimai, kuriais siekta pakelti pervargusių darbuotojų ūpą.
Jis taip pat sakė, kad patikimi patarėjai jį patikino, jog nebuvo pažeistos nei teisiškai privalomos taisyklės, nei vyriausybės rekomendacijos dėl koronaviruso.