Po Donaldo Trumpo pergalės JAV rinkimuose Kongreso nariai respublikonai ir Kyjivo pasamdyti lobistai Vašingtone patarė Ukrainai pademonstruoti polinkį į kompromisus dėl taikos derybų ir įtikinti D. Trumpą, kad pagrindinė kliūtis užbaigti karą yra Rusija, cituoja NBC trijų šaltinių pateiktą informaciją.
„Svarbiausia buvo įtikinti Trumpą, kad problema ne Ukrainoje“, ‒ pareiškė vienas iš pašnekovų. V. Zelenskis pabandė pademonstruoti Kyjivo lankstumą ir pasiūlė dislokuoti Europos pajėgas Ukrainai kaip saugumo garantą, vietoje trokštamo stojimo į NATO, kuriam priešinasi Rusija.
Tuomet V. Zelenskio veiksmai, rodos, pasiteisino. Iškart po inauguracijos D. Trumpas griežtai kritikavo Rusiją, grasino sankcijomis ir naftos kainos mažinimu, jeigu Maskva nesės prie derybų stalo.
Viskas pasikeitė po pokalbio su Putinu
Viskas pasikeitė praėjusią savaitę: Kremlius paleido vieną anksčiau įkalintą JAV pilietį, o vasario 12-ąją V. Putinas ir D. Trumpas pasikalbėjo telefonu.
Jau vasario 13-ąją JAV gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas spaudos konferencijoje Miunchene sakė, kad Vašingtonas nemano, jog Ukrainos narystė NATO yra realus susitarimo rezultatas. Kartu P. Hegsethas nepaisė Valstybės departamento pareigūnų patarimo aiškiai nesakyti, kad Ukrainai nešviečia stojimas į aljansą, sakė NBC šaltiniai.
P. Hegsethas, anot NBC šaltinių, pribloškė ukrainiečius, kuomet pokalbio su V. Zelenskiu metu pareiškė, kad JAV svarsto savo kontingento Europoje mažinimą, nes Vašingtonui vis daugiau dėmesio tenka skirti Azijos ir Ramiojo vandenyno regionu bei pasieniui su Meksika.
Tą pačią dieną, kai P. Hegsethas kalbėjo Miunchene, Kyjive su V. Zelenskiu susitiko JAV iždo sekretorius Scottas Bessentas, kuris su savimi atsivežė retųjų žemių resursų panaudos sutartį. Skelbiama, kad amerikiečių atstovas V. Zelenskiui šią sutartį pristatė kaip „svarbiausią dviejų šalių strateginės partnerystės kūrimo sutartį“.
JAV žiniasklaida, susipažinusi su kai kuriomis sutarties detalėmis, jau vadina ją kapituliacine ir iš Ukrainos reikalaujančia daugiau negu Vokietija turėjo mokėti reparacijų po Pirmojo pasaulinio karo.
Maža to, taip pat skelbiama, kad V. Zelenskiui buvo „duota vos valanda“ pasirašyti sutartį. Ukrainos prezidentui taip pat buvo pasakyta, kad nepasirašius sutarties bus atšauktas susitikimas su viceprezidentu J. D. Vance’u ir valstybės sekretoriumi Marko Rubio. Ukrainiečiai daug vilčių dėjo į šiuos susitikimus, todėl susidūrė su didelio masto spaudimu iš savo sąjungininkų.
V. Zelenskis dokumento nepasirašė, nes jame nebuvo numatyta jokių JAV įsipareigojimų ginti Ukrainą. Susitikimai su J. D. Vance’u ir M. Rubio buvo atidėti, bet netrukus įvyko.
Nuo pat šios savaitės pradžios D. Trumpas faktiškai visą darbo dieną aktyviai pila pamazgas ant V. Zelenskio: išvakarėse jis pareiškė, kad Kyjivas pats kaltas dėl karo su Rusija, o Zelenskis yra „komikas ir diktatorius, nenorintis rengti rinkimų“.
V. Zelenskis į pasipylusią kaltinimų laviną atsakė, kad D. Trumpas „atsidūrė dezinformacijos burbule“, į ką sulaukė dar daugiau JAV prezidento piktų komentarų. Įsikišo ir viceprezidentas J. D. Vance’as, paraginęs Ukrainos prezidentą „nekelti bangų“.
Tuo metu Kremliui belieka tik pritarti iš Baltųjų rūmų sklindantiems pareiškimams. Vladimiras Putinas viename iš savo komentarų netgi draugiškai bandė pateisinti D. Trumpo prieš rinkimus duotą pažadą „per 24 valandas išspręsti karo Ukrainoje problemą“ ir aiškino, jog JAV prezidentas „tik davęs priesaiką pradėjo gauti informaciją, todėl viskas užtruks ilgiau“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!