„Rusija kasdien praranda milžiniškus pinigus dėl ribojimų“, – cituojamas neįvardintas valdininkas.
Jo teigimu, Rusijos pajamų mažėjimą taip pat nulėmė ir tai, kad Europos šalys prieš šią žiemą sukaupė pakankamą gamtinių išteklių rezervą. Pažymima, kad susidariusi situacija leis neturtingesnėms šalims, stipriau nukentėjusioms dėl energijos šaltinių krizės, užsipirkti rusiško kuro žemesnėmis kainomis.
„Kiekvienas doleris, kurio Rusija negauna kaip pajamų, reiškia, kad ji turi vienu doleriu, kurį galėtų naudoti savo ekonomikos palaikymui ar ginklų įsigijimui, ko reikia neteisėto karo Ukrainoje tęsimui, mažiau“, – „Reuters“ cituojamas JAV valdininkas.
Už naftą ir dujas gauta valiuta keliauja nebe į Rusijos biudžetą, o iš jo
Rusijos finansų ministerija jau pripažino susidūrusi su nauja realybe. Buvo paskaičiuota, kad Rusija vien šių metų sausį nebegaus 54,5 mlrd. rublių (apie 7,3 mlrd. eurų) pajamų iš prekybos nafta ir dujomis.
Šiuo metu Rusijos centrinis bankas jau prekiauja valiuta, anot BBC ekspertų, greičiausiai, iš savo rezervų ir perka rublius, kad sustiprintų savo valiutą.
Jau praėjusių metų gruodį pradėjo kristi Rusijos naftos paklausa, o „Urals“ naftos kaina krito iki 50 dolerių už barelį – rusiška nafta faktiškai atsiskyrė nuo pasaulinės rinkos ir parduodama nebent su didžiule nuolaida. Jau pirmąją ES ir G7 šalių sankcijų savaitę gruodžio mėnesį Rusijos prekyba nafta krito net 54 proc.
Rusijos biudžete yra įtvirtinta naftos pardavimo kaina „daugiau negu 40 dolerių už barelį“. Visos pajamos, kurios yra virš šios kainos eina į šalies rezervą. Tačiau 2023-ųjų Rusijos biudžete naftos pardavimo kaina yra numatyta daugiau negu 70 dolerių už barelį – ir šiuo metu tai „Urals“ naftai atrodo labai optimistinis scenarijus, rašoma BBC.