„Jokia šalis negali socialiai ir ekonomiškai vystytis, o gal net išgyventi, jei pusė jos gyventojų yra atskirti“, – išplatintame pareiškime teigė JT žmogaus teisių vadovas Volkeris Turkas.
„Šie nesuvokiami apribojimai, taikomi moterims ir mergaitėms, ne tik padidins visų afganistaniečių kančias, bet ir, bijau, kels pavojų už Afganistano ribų“, – pridūrė jis.
V. Turkas teigė, kad ši politika kelia Afganistano visuomenės destabilizacijos riziką.
„Raginu de facto valdžią užtikrinti pagarbą ir apsaugą visų moterų ir mergaičių teisėms – būti matomoms, išgirstoms, dalyvauti ir prisidėti prie visų šalies socialinio, politinio ir ekonominio gyvenimo aspektų“, – sakė JT žmogaus teisių vadovas.
Šeštadienį Afganistano griežtosios linijos islamistai uždraudė moterims dirbti nevyriausybinėse organizacijose.
Praėjusią savaitę Talibanas uždraudė moterims lankyti universitetus. Daugumai šalies paauglių mergaičių jau uždrausta mokytis vidurinėse mokyklose.
„Šis naujausias de facto valdžios institucijų dekretas turės siaubingų pasekmių moterims ir visiems Afganistano žmonėms“, – teigė V. Turkas.
„Uždraudus moterims dirbti NVO, iš jų ir jų šeimų bus atimtos pajamos ir teisė teigiamai prisidėti prie savo šalies vystymosi ir bendrapiliečių gerovės“, – pridūrė jis.
Tai yra naujausias smūgis moterų teisėms Afganistane po to, kai praėjusių metų rugpjūtį į valdžią grįžo Talibanas.
V. Turkas teigia, kad „šis draudimas smarkiai susilpnins ar net sunaikins“ šių nevyriausybinių organizacijų gebėjimą teikti būtiniausias paslaugas, ir pridūrė, kad tai dar labiau kelia nerimą, nes Afganistaną užklupo žiema, kai humanitarinės pagalbos poreikiai yra didžiausi.
Sekmadienį kelios užsienio pagalbos grupės paskelbė stabdančios savo veiklą Afganistane.
Moterys buvo išstumtos iš daugelio valstybinių darbų, joms neleidžiama keliauti be giminaičio vyro palydos, liepta už namų sienų nešioti hidžabą, pageidautina – visą kūną, neišskiriant nė veido, dengiančią burką.
Tarptautinė bendruomenė pagarbą moterų teisėms pavertė sunkiai įveikiamu klausimu derybose su Talibano vyriausybe dėl jos pripažinimo ir pagalbos atkūrimo.
„Iš moterų ir mergaičių negali būti atimtos jų prigimtinės teisės“, – teigė V. Turkas.
„De facto valdžios institucijų mėginimai nustumti jas į į tylą ir nematomumą nebus sėkmingi“, – pridūrė jis.