Gilėjant ginčui dėl pagalbos palestiniečių pabėgėliams agentūros UNRWA, dėl įnirtingų kovų apgultame Gazos Ruože vis daugiau žmonių bėgo į pietus prie Egipto sienos.
Penktadienį UNRWA pranešė, kad atleido kelis darbuotojus dėl neįvardytų Izraelio kaltinimų dėl kai kurių jos darbuotojų dalyvavimo spalio 7 dieną islamistų grupuotės „Hamas“ surengtame išpuolyje.
Šeštadienį donorai, įskaitant Vokietiją, Jungtinę Karalystę, Italiją, Australiją ir Suomiją, pasekė Jungtinių Valstijų pavyzdžiu ir pareiškė, kad dėl šių kaltinimų sustabdė papildomą agentūros finansavimą.
„Nors suprantu jų susirūpinimą – pats buvau pasibaisėjęs šiais kaltinimais –, primygtinai raginu vyriausybes, kurios sustabdė savo įnašus, bent jau užtikrinti UNRWA veiklos tęstinumą“, – vėlai šeštadienį paskelbtame pareiškime sakė JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas.
Izraelio užsienio reikalų ministras Israelis Katzas paragino UNRWA vadovą Philippe'ą Lazzarini atsistatydinti, anksčiau pareiškęs, kad po kruviniausio karo Gazos Ruože ši įstaiga „turi būti pakeista agentūromis, siekiančiomis tikros taikos ir vystymosi“.
„Pone Lazzarini, prašau, atsistatydinkite“, – šeštadienį vėlai vakare socialiniame tinkle „X“ parašė I. Katzas, atsakydamas į UNRWA vadovo įrašą, kuriame jis perspėjo, kad finansavimo mažinimas reiškia, jog agentūros operacija Gazos Ruože yra arti žlugimo.
A. Guterresas teigė, kad kai kurių UNRWA darbuotojų „bjaurūs įtariami veiksmai“ neturėtų reikšti, kad tūkstančiai kitų UNRWA humanitarinių darbuotojų turėtų būti nubausti.
„Reikia tenkinti nevilties apimtų gyventojų, kuriems jie tarnauja, poreikius“, – sakė jis.
A. Guterresas patvirtino, kad kaltinimuose, kuriuos JT tiria, minimi 12 UNRWA darbuotojų.
Devyni iš jų buvo atleisti, vienas yra miręs, o „kitų dviejų tapatybė aiškinama“, teigė jis.
Kelios svarbios UNRWA valstybės donorės, įskaitant JAV, JK, Kanadą ir Šveicariją, pareiškė, kad laikinai sustabdys dabartinį arba būsimą finansavimą dėl šių kaltinimų.
Izraelio pasiuntinys Jungtinėse Tautose sekmadienį užsipuolė A. Guterresą, sakydamas, kad JT vadovas ne kartą ignoravo jam pateiktus „įrodymus“ dėl UNRWA dalyvavimo „kurstyme ir terorizme“.
„Bet kuri šalis, kuri ir toliau finansuoja UNRWA, kol neatliktas išsamus organizacijos tyrimas, turėtų žinoti, kad jos pinigai bus naudojami terorizmui, o pagalba, kuri bus pervesta UNRWA, gali pasiekti „Hamas“ teroristus, o ne Gazos gyventojus“, – Izraelio užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime sakė Giladas Erdanas.
Šeštadienį „Hamas“ pasmerkė Izraelio pareiškimus dėl UNRWA ir paragino JT bei kitas tarptautines organizacijas „nepasiduoti grasinimams ir šantažui“.
Spalio 7 dieną „Hamas“ surengto išpuolio prieš Izraelį metu žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP oficialūs duomenys.
Kovotojai taip pat pagrobė apie 250 įkaitų, o Izraelis teigia, kad Gazos Ruože liko apie 132 iš jų, įskaitant mažiausiai 28 žuvusių belaisvių kūnus.
Anot „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos, per Izraelio karinį puolimą Gazos Ruože žuvo mažiausiai 26 257 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai.