Šiuo smūgiu, tapusiu makabriška 20 metų trukusio JAV karo Afganistane koda, buvo siekiama sutrikdyti įtariamą IS operaciją, kurios tikslas, amerikiečių žvalgybos duomenimis, buvo atakuoti Kabulo oro uostą, pareiškė JAV Centrinio štabo vadas generolas Kennethas McKenzie (Kenetas Makenzis).
„Tas smūgis buvo tragiška klaida“, – po atlikto tyrimo žurnalistams sakė K. McKenzie.
JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas) savo ruožtu atsiprašė aukų šeimų.
„Reiškiu didelę užuojautą gyviems likusiems žuvusiųjų artimiesiems“, – pareiškime nurodė L. Austinas.
„Atsiprašome ir stengsimės pasimokyti iš šios siaubingos klaidos“, – pridūrė jis.
Pasak K. McKenzie, vyriausybė nagrinėja, kaip būtų galima išmokėti kompensacijas aukų artimiesiems.
Balta „Toyota Corolla“
Anot generolo, rugpjūčio 29 dieną JAV pajėgos aštuonias valandas sekė baltą automobilį „Toyota Corolla“, anksčiau pastebėtą Afganistano sostinės dalyje, kur, kaip įtarė žvalgyba, IS kovotojai galėjo ruoštis išpuoliams Kabulo oro uoste.
K. McKenzie pažymėjo, kad žvalgybos pranešimai paskatino JAV pajėgas stebėti tą mašiną, nes manė, kad ja naudojasi džihadistai.
„Šį automobilį pasirinkome remdamiesi jo judėjimu mus dominusio taikinio vietoje“, – sakė JAV Centrinio štabo vadas.
„Akivaizdu, kad mūsų žvalgyba klydo kalbant apie šią konkrečią baltą „Toyota“, – pridūrė jis.
K. McKenzie duomenimis, per drono smūgį žuvo 10 žmonių, įskaitant septynis vaikus. Nė viena iš aukų, kaip paaiškėjo, nebuvo susijusi su IS.
B. McKenzie gynė JAV operaciją, kurią pavadino „savigynos smūgiu“, nes buvo nuogąstaujama, kad oro uoste paskutinėmis chaotiškos evakuacijos dienomis bus surengtas išpuolis.
Rugpjūčio 26 dieną grupuotės „Chorasano islamo valstybė“ (IS-K) mirtininkas sprogdintojas prie Kabulo oro uosto nužudė dešimtis žmonių, tarp jų 13 amerikiečių karių. Tuomet ten buvo susirinkusios didžiulės minios žmonių, desperatiškai mėginusių išskristi iš Afganistano vienu iš paskutiniųjų evakuacijos reisų.
„Tada turėjome atsižvelgti į daugiau kaip 60 aiškios grėsmės vektorių“, – paaiškino K. McKenzie.
JAV pareigūnai manė, kad užpultas automobilis buvo prikrautas sprogmenų. Laikraščio „The New York Times“ duomenimis, juo iš tikrųjų buvo gabenami kanistrai su vandeniu.
K. McKenzie teigimu, suteikiant leidimą suduoti smūgį rajone nebuvo pastebėta jokių civilių gyventojų.