• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidento rinkimai. Trumpas žada pasikalbėti su Putinu

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas sakė, kad ketina pasikalbėti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Apie tai jis kalbėjo leidiniui „NBC“.

16

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas sakė, kad ketina pasikalbėti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Apie tai jis kalbėjo leidiniui „NBC“.

REKLAMA

Svarbiausios dienos naujienos:

23:47 | Aiškėja, kaip pažadą davęs Trumpas galėtų sustabdyti karą: variantų – ne vienas

Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjai pateikė keletą pasiūlymų, kurie veiksmingai įšaldytų karą Ukrainoje, sustiprindami Maskvos teritorinius laimėjimus, trečiadienį pranešė „The Wall Street Journal“, cituoja „The Moscow Times“. 

D. Trumpas, kritikavęs kadenciją baigiančio prezidento Joe Bideno sprendimus dėl Ukrainos, per savo kampaniją pažadėjo užbaigti karą prieš pradėdamas eiti pareigas kitų metų sausį. Jis anksčiau sakė, kad jo „geri santykiai“ tiek su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tiek su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu bus pagrindas karo pabaigai. 

Plačiau skaitykite tv3.lt publikacijoje

23:10 | Trumpas žada pasikalbėti su Putinu

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas sakė, kad ketina pasikalbėti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad kalbėsimės“, – interviu leidiniui „NBC“ sakė D. Trumpas, cituoja „The Moscow Times“.

Jis pridūrė, kad nuo lapkričio 6 dienos kalbėjosi su „maždaug“ 70 pasaulio lyderių, įskaitant Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu. D. Trumpas šį pokalbį apibūdino kaip „labai gerą".

REKLAMA

21:57 | Putinas pasveikino Trumpą su pergale rinkimuose: pavadino „drąsiu“ žmogumi

„Norėčiau pasveikinti jį su išrinkimu į prezidentus“, – Sočyje kalbėjo V. Putinas.

Kartu jis sakė esąs pasirengęs su juo pasikalbėti, praneša „Reuters“. 

V. Putinas taip pat gyrė D. Trumpą už tai, kad jis išgyveno pasikėsinimą nužudyti per savo mitingą Pensilvanijoje liepą.

„Jo elgesys pasikėsinimo į jo gyvybę metu man padarė įspūdį“, – sakė V. Putinas. „Jis pasirodė esąs drąsus žmogus. <...> Jis elgėsi, mano nuomone, labai teisingai, drąsiai, kaip žmogus.“

REKLAMA
REKLAMA

„The Associated Press“ praneša, kad Vladimiras Putinas neatskleidė savo lūkesčių dėl Donaldo Trumpo antrosios kadencijos, tačiau sakė, kad jį domina jo pasiūlymas užbaigti karą Ukrainoje.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad D. Trumpas miglotai pažadėjo užbaigti konfliktą per „24 valandas“ po to, kai taps prezidentu. 

„Nežinau, kas dabar bus, neįsivaizduoju“, – atsakė V. Putinas, paklaustas apie savo lūkesčius D. Trumpui. Jis pridūrė, kad išrinktojo prezidento pareiškimai „apie norą atkurti santykius su Rusija, padėti užbaigti Ukrainos krizę, mano nuomone, nusipelno bent jau dėmesio“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Kremliaus propaganda laikosi naratyvo, jog siekia derėtis dėl taikos ir yra jai pasirengusi, tačiau neva pati Ukraina nenori derybų. Visgi Ukraina nuo pat karo pradžios deda dideles diplomatines pastangas taikai pasiekti, o neseniai viešai paskelbė apie „Pergalės planą“. Ukraina planuoja ir antrąjį Taikos viršūnių susitikimą, kuris pirmą kartą įvyko šių metų birželį. Į antrąjį Taikos viršūnių susitikimą Ukraina ne kartą garsiai patvirtino kviesianti Rusiją, tačiau rugsėjį Maskva paskelbė, kad šiame taikos viršūnių susitikime nedalyvaus. 

REKLAMA

„Viršūnių susitikime bus siekiama to paties tikslo: propaguoti neperspektyvią „Zelenskio formulę“ kaip vienintelį konflikto sprendimo būdą, užsitikrinti pasaulio daugumos paramą ir jo vardu pateikti Rusijai ultimatumą dėl kapituliacijos“, – pareiškime teigė užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.

„Mes nedalyvausime tokiuose viršūnių susitikimuose“, – pridūrė ji.

20:49 | Išrinktasis JAV prezidentas D. Trumpas užsitikrino 295 rinkikų balsus, K. Harris – 226

JAV prezidento rinkimuose gaunami paskutiniai valstijų rezultatai: išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas užsitikrino 295 rinkikų balsus, t. y. gerokai daugiau nei 270 balsų, reikalingų pergalei, o viceprezidentė demokratė Kamala Harris – 226 balsus, pranešė JAV televizijos tinklai.

REKLAMA

Paskutinė valstija, kurioje paaiškėjo balsavimo rezultatai, buvo Meinas: trys rinkikų balsai atiteko K. Harris, o vienas – D. Trumpui.

JAV žiniasklaida respublikoną D. Trumpą paskelbė nugalėtoju daugiau nei pusėje iš 50 JAV valstijų, įskaitant pagrindines mūšio vietas – Džordžijos, Pensilvanijos, Mičigano ir Viskonsino valstijas, kurios per praėjusius rinkimus balsavo už demokratus.

Dar laukiama galutinių Arizonos ir Nevados rezultatų.

20:40 | Orbanas pasakė D. Trumpo pergalę aplaistęs ne šampanu, o degtine

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas ketvirtadienį pasakojo, kad švęsdamas savo sąjungininko Donaldo Trumpo pergalę gėrė degtinę, o ne šampaną, kaip buvo žadėjęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu, kai buvo pranešta, kad D. Trumpas per rinkimus įveikė Kamalą Harris, nacionalistinių pažiūrų Vengrijos lyderis lankėsi Kirgizijoje – vienoje iš buvusių sovietinių respublikų.

„Buvau Kirgizijoje, kai Donaldas Trumpas laimėjo rinkimus, o ten tradicijos kitokios, todėl mes mielai įsisukome į degtinės atsargas“, – Budapešte priėmęs į viršūnių susitikimą atvykusius Europos vadovus pasakė V. Orbanas.

REKLAMA

„Dalinomės džiaugsmu dėl šio fantastiško rezultato.“

V. Orbanas – artimiausias tiek D. Trumpo, tiek Rusijos draugas ES – pasveikino nenuspėjamos buvusios realybės šou žvaigždės sugrįžimą į valdžią ir pasakė, kad didžiuojasi būdamas populistinio JAV lyderio pusėje.

19:30 | Po D. Trumpo pergalės prancūzų ministras mato galimybę užbaigti karus Gazos Ruože, Libane

Jeruzalėje viešintis Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot ketvirtadienį pareiškė matantis perspektyvų užbaigti Izraelio karus Gazos Ruože ir Libane po Donaldo Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose. 

REKLAMA

„Manau, kad atsirado galimybė nutraukti šią tragediją, kurią nuo praėjusių metų spalio 7-osios išgyvena izraeliečiai, palestiniečiai ir apskritai visas regionas“, – spaudos konferencijoje su kadenciją baigiančiu Izraelio užsienio reikalų ministru Israeliu Katzu (Israeliu Kacu) sakė J.-N. Barrot. 

J.-N. Barrot kalbėdamas užsiminė apie D. Trumpo išreikštą „norą pamatyti nesiliaujančių karų Artimuosiuose Rytuose pabaigą“ ir apie Izraelio taktinius pasiekimus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J.-N. Barrot sakė tikintis, kad artimiausiomis savaitėmis bus rastas diplomatinis sprendimas.

„Vien jėgos nepakaks Izraelio saugumui užtikrinti“, – teigė jis ir pridūrė, kad „karinė sėkmė negali pakeisti politinės perspektyvos“.

„Atėjo laikas judėti link susitarimo, kuris leistų išlaisvinti visus įkaitus, skelbti paliaubas ir masiškai įvežti humanitarinę pagalbą į Gazod (Ruožą), bei ruoštis kitai dienai“, – pažymėjo jis. 

REKLAMA

J.-N. Barrot sakė, kad „Izraelis turi teisę gintis“, tačiau kaip rizikos veiksnius Izraelio saugumui nurodė kolonizaciją, humanitarinės pagalbos apribojimus ir šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje tebevykdomus antskrydžius. 

18:55 | Bidenas pabrėžia būtinybę „sumažinti temperatūrą“ JAV politikoje

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį paragino amerikiečius sumažinti politinę temperatūrą po triuškinančios Donaldo Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose ir patikino, jog užtikrins „taikų ir tvarkingą“ valdžios perdavimą respublikonams.

REKLAMA

„Tai, ką, tikiuosi, galime padaryti, nesvarbu, už ką balsavote, – matyti vieni kitus ne kaip priešininkus, o kaip bendrapiliečius amerikiečius. Sumažinkite temperatūrą“, – kreipdamasis į tautą iš Baltųjų rūmų pažymėjo J. Bidenas.

Kartu J. Bidenas pažymėjo ir šių rinkimų rezultatus. Jo teigimu, pralaimėjimas nereiškia, kad esame nugalėti. 

„Nesėkmės neišvengiamos. Bet pasiduoti yra neatleistina. Amerika ištveria. Mums viskas bus gerai, bet turime išlikti įsitraukę“, – kalbėjo J. Bidenas. 

REKLAMA
REKLAMA

Kadenciją baigiantis J. Bidenas išreiškė pasitikėjimą JAV rinkimų sistema. 

„Ji yra sąžininga ir skaidri. Ir ja galima pasitikėti, laimėti ar pralaimėti“, – pažymėjo J. Bidenas ir sakė, kad „demokratinėje valstybėje visada vyrauja žmonių valia“.

14:48 | Vatikanas iš Trumpo tikisi „išminties“

Vatikano valstybės sekretorius ketvirtadienį pasveikino išrinktąjį JAV prezidentą Donaldą Trumpą, tačiau pasakė abejojąs, ar šis respublikonas turi „burtų lazdelę“, padėsiančią jam greitai užbaigti konfliktus, kaip žadėjo rinkiminės kampanijos metu.

„Linkime jam didžios išminties, nes Biblijoje rašoma, kad tai yra svarbiausia vadovų dorybė“, – per Romoje vykstančios konferencijos pertrauką kalbėdamas su žurnalistais pasakė Italijos kardinolas Pietro Parolinis.

Paklaustas apie D. Trumpo pažadą „per 24 valandas“ užbaigti karą Ukrainoje, P. Parolinis atsakė: „Tikėkimės, tikėkimės. Nemanau, kad net jis turi burtų lazdelę“.

„Norint užbaigti karą, reikia didžiulio nuolankumo, didelio noro, tikrai būtina vadovautis bendraisiais žmogiškumo interesais, o ne visą dėmesį sutelkti į konkrečius interesus“, – kalbėjo jis.

Norint įveikti Amerikos visuomenės susiskaldymą, P. Parolinis pasakė, kad tikisi, jog D. Trumpas bus „visos šalies prezidentas“.

REKLAMA

Jis taip pat pasakė, kad tikisi, jog jis taps „tarpininku, padėsiančiu sumažinti įtampą... šiuo metu vykstančiuose konfliktuose, dėl kurių pasaulis apsipila krauju“.

P. Parolinio komentarai buvo pirmoji Šventojo Sosto diplomatinė reakcija į D. Trumpo pergalę prieš Demokratų partijos atstovę Kamalą Harris kovoje dėl Baltųjų rūmų.

Iš popiežiaus Pranciškaus jokios reakcijos kol kas nebuvo.

Rugsėjį iš Argentinos kilęs popiežius sukritikavo abu kandidatus, apkaltindamas juos, kad abu yra „nusistatę prieš gyvybę“, tik kiekvienas savaip: K. Harris pasisako už abortus, o D. Trumpas siekia kovoti su migrantais.

2017 m. gegužę popiežius Vatikane priėmė D. Trumpą, kai šis ėjo savo pirmąją kadenciją Baltuosiuose rūmuose. Jų susitikimas anuomet truko pusvalandį.

12:42 | NATO vadovas tikisi kartu su Trumpu atremti Šiaurės Korėjos ir Rusijos keliamas grėsmes

NATO vadovas Markas Rutte ketvirtadienį pareiškė sieksiantis dirbti kartu su sugrįžusiu JAV lyderiu Donaldu Trumpu, kad atremtų „naują pavojinga įvykių raidą“, susijusią su Šiaurės Korėjos įsitraukimu į Rusijos karą prieš Ukrainą.

„Nekantrauju susėsti su Donaldu Trumpu ir aptarti, kaip galėtume kolektyviai susidoroti su šiomis grėsmėmis“, – per Europos lyderių susitikimą Budapešte žurnalistams sakė M. Rutte, perspėjęs, kad Maskvos ginklų technologijų perdavimas Pchenjanui kelia grėsmę ne tik NATO narėms Europoje, bet ir JAV.

REKLAMA

12:16 | Po Trumpo išrinkimo Europos lyderiai renkasi Budapešte

Europos lyderiai ketvirtadienį Budapešte renkasi į dvi dienas truksiančias aukšto lygio derybas ir sieks spręsti Donaldo Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus keliamus iššūkius. Visgi derybose gali išryškėti žemyno nesutarimai.

Ketvirtadienį Europos politinės bendrijos posėdyje prie Europos Sąjungos (ES) lyderių prisijungs ir kiti vadovai, nuo Jungtinės Karalystės iki Turkijos lyderių, taip pat NATO generalinis sekretorius Markas Rutte (Markas Riutė) ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Darbotvarkėje Europos saugumo iššūkiai, tarp kurių svarbiausi – Rusijos invazija į Ukrainą, konfliktas Artimuosiuose Rytuose, migracija, pasaulinė prekyba ir ekonominis saugumas. Visi šie klausimai tampa svarbūs artėjančios antrosios D. Trumpo kadencijos akivaizdoje.

„Europiečiams iš tiesų po kaklu pakištas peilis, – sakė Jacques'o Delors'o instituto politologas Sebastienas Maillardas. – Rinkimų rezultatai verčia ES atsimerkti. Galbūt būtent tokiose situacijose iš tikrųjų gali kas nors įvykti.“

Baiminamasi, kad D. Trumpas gali pakenkti Europos saugumui ir nutraukti paramą Ukrainai, o kartu pradėti prekybos karą, nustatydamas didelius tarifus Europos prekėms.

Po ketvirtadienio derybų penktadienį vyks ES lyderių susitikimas. Jame daugiausia dėmesio bus skiriama Europos ekonomikos pavojingo atsilikimo nuo pagrindinių varžovių – JAV ir Kinijos – rizikai. Apie šią problemą prabilta svarbioje buvusio Italijos lyderio Mario Draghi (Marijaus Dragio) ataskaitoje.

REKLAMA

Tačiau dar neaišku, ar žemyno lyderiai pasirengę susivienyti dėl bendrų prioritetų, pavyzdžiui, gyvybiškai reikalingų naujų gynybos ir ekonominių inovacijų finansavimo priemonių, kurios, kaip manoma, yra labai svarbios Europos suverenumui užtikrinti.

„Nemanau, kad jie tam iš tikrųjų ruošėsi, – sakė Guntramas Wolffas (Guntramas Volfas) iš Briuselyje įsikūrusio analitinio centro „Bruegel“. – Nėra iki galo aptarto plano, ką dabar daryti – ne tik ES, bet ir Prancūzijos ir Vokietijos lygmeniu.“

Vokietiją krečia nesutarimai, kurie sužlugdė kanclerio Olafo Scholzo (Olafo Šolco) koaliciją, o Prancūzijoje prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) žengia į paskutinius savo prezidentavimo metus, prislėgtas užsitęsusios politinės krizės šalyje.

„Be šių dviejų asmenų kitiems bus labai sunku ką nors pasiekti“, – prognozuoja G. Wolffas.

Pridėjus faktą, kad šią savaitę vyksiančius susitikimus rengs griežtai dešiniųjų pažiūrų Vengrijos lyderis Viktoras Orbanas – D. Trumpo sąjungininkas, kuris entuziastingai džiaugėsi jo perrinkimu, kaip ir Turkijos Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) – šansai Europai pateikti vieningą žinią Jungtinėms Valstijoms atrodo vis menkesni.

V. Orbanas, kuris yra vienas ryškiausių nacionalistiškai nusiteikusių ir D. Trumpui prijaučiančių Europos politikų, netgi sukūrė Vengrijos pirmininkavimo ES šūkį „Padarykime Europą vėl didžią“ (angl. Make Europe Great Again) – pagal D. Trumpo atitinkamą lozungą „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (angl. Make America Great Again, MAGA).

REKLAMA

Ant popieriaus ketvirtadienį vyksianti lyderių vakarienė bus skirta transatlantinių santykių klausimui.

„Gali būti, kad tai bus paprastas sveikinimo pareiškimas, išreiškiant norą bendradarbiauti su naująja administracija“, – prognozavo Ianas Lesseris (Ijanas Leseris) iš Vokietijos Marshallo (Maršalo) fondo.

Be to, pasak jo, „Europos lyderiams bus labai sunku parengti nuoseklią reakciją“.

I. Lesseris mano, kad Budapešte lyderių nuomonės gerokai išsiskirs – galbūt tai bus būsimų Europos ir JAV santykių atspindys.

Nors JAV prezidentai „turės kalbėtis su Prancūzija ir Vokietija“, jis pažymėjo, kad D. Trumpas jaučiasi artimesnis V. Orbanui ar Slovakijos premjerui Robertui Fico (Robertui Ficui), kurie palaiko respublikono pažadą greitai užbaigti karą Ukrainoje, net jei tai reikštų Kyjivo nuolaidas.

I. Lesseris mano, kad atėjusi į valdžią naujoji D. Trumpo administracija turės „visas paskatas (...) labai glaudžiai bendradarbiauti su lyderiais, kurie, jų manymu, yra jiems palankūs, ir laikyti atokiau tuos, kurių jie nevertina taip pat“.

12:07 | Iranas: Trumpo pergalė – tai galimybė iš naujo įvertinti neteisingą politiką

Iranas ketvirtadienį Donaldo Trumpo pergalę JAV prezidento rinkimuose pavadino galimybe Jungtinėms Valstijoms iš naujo įvertinti ankstesnę „neteisingą politiką“. 

REKLAMA

JAV prezidento rinkimuose viceprezidentę Kamalą Harris įveikęs ir sausį į Baltuosius rūmus sugrįšiantis D. Trumpas per savo pirmąją kadenciją Iranui taikė „maksimalaus spaudimo“ politiką.

„Turime labai karčios patirties, susijusios su įvairių JAV vyriausybių politika ir požiūriais“, – sakė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Esmaeilis Baghaei. Jį citavo valstybinė naujienų agentūra IRNA.

Atstovas pridūrė, kad D. Trumpo pergalė yra galimybė „peržiūrėti ankstesnę neteisingą politiką“.

Iranas nesutaria su Jungtinėmis Valstijomis nuo pat 1979-ųjų Islamo revoliucijos, per kurią buvo nuverstas amerikiečių remiamas šachas, tačiau įtampa labai išaugo per pirmąją D. Trumpo kadenciją 2017–2021 metais. 

Trečiadienį prieš D. Trumpą paskelbiant rinkimų nugalėtoju, Iranas pareiškė, kad JAV rinkimai nėra svarbūs.

„Bendra Jungtinių Amerikos Valstijų ir Irano Islamo Respublikos politika yra pastovi“, – sakė vyriausybės atstovė Fatemeh Mohajerani.

„Nesvarbu, kas taps prezidentu. Planai jau yra parengti“, – pridūrė ji.

Per savo pirmąją kadenciją D. Trumpas vienašališkai pasitraukė iš 2015 metų susitarimo su Iranu dėl jo branduolinės programos ir įvedė griežtas sankcijas Islamo respublikai.

2020 metais, valdant D. Trumpui, JAV per antskrydį Bagdavo oro uoste nukovė svarbų Irano Revoliucijos gvardijos generolą Qasemą Soleimani.

REKLAMA

12:00 | Po Netanyahu ir Trumpo pokalbio Izraelis smogė Pietų Beirutui

Izraelis anksti ketvirtadienį, praėjus kelioms valandoms po premjero Benjamino Netanyahu pokalbio su JAV prezidento rinkimus laimėjusiu Donaldu Trumpu, sudavė naujų smūgių taikiniams Beiruto pietuose. 

Izraelio premjeras buvo vienas pirmųjų pasaulio lyderių, pasveikinusių D. Trumpą su pergale, ir pavadino jo perrinkimą didžiausiu sugrįžimu istorijoje.

Trečiadienį įvykusio telefoninio pokalbio metu D. Trumpas ir Izraelio ministras pirmininkas susitarė dirbti kartu dėl žydų valstybės saugumo ir aptarė Irano keliamą grėsmę, sakoma B. Netanyahu biuro išplatintame pranešime. 

Netrukus po šio pokalbio Izraelis smogė Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ pagrindiniam bastionui Beiruto pietuose. Naujienų agentūros AFP filmuotoje medžiagoje matyti oranžiniai blyksniai ir dūmų kamuoliai virš tankiai apgyvendinto priemiesčio.

Prieš smūgius Izraelio kariuomenė išleido įsakymą evakuotis ir paragino žmones palikti keturis rajonus, įskaitant rajoną netoli tarptautinio oro uosto.

Vėliau ketvirtadienį Libano valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Izraelio dronai atakavo automobilį pagrindiniame kelyje, jungiančiame sostinę Beirutą su Bekaa slėniu ir Sirija.

„Priešo dronas nusitaikė į automobilį Arajoje“, – pranešė oficialioji Libano Nacionalinė naujienų agentūra (NNA).

REKLAMA

Priduriama, kad šis išpuolis surengtas praėjus savaitei po to, kai tame pačiame kelyje buvo apšaudyti du automobiliai, įskaitant furgoną su „Hezbollah“ amunicija.

Trečiadienį Libano sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad tą dieną per Izraelio smūgius šalies pietuose žuvo 40 žmonių, o dar 53 buvo sužeisti.

„Hezbollah“ pažadėjo, kad JAV rinkimų rezultatai neturės jokios įtakos karui.

Naujasis „Hezbollah“ lyderis Naimas Qassemas (Naimas Kasemas) prieš D. Trumpo pergalę įrašytoje kalboje sakė, kad grupuotė vis dar turi tūkstančius apmokytų kovotojų, pasirengusių kariauti. 

„Šį karą sustabdys mūšio laukas“, – pareiškė jis. 

Trečiadienį grupuotė pareiškė įvykdžiusi daugybę išpuolių prieš Izraelį. Tarp šių incidentų – karinio jūrų laivyno bazių netoli Izraelio Haifos apšaudymas ir du išpuoliai netoli Tel Avivo.

Izraelio ir „Hezbollah“ karas prasidėjo rugsėjo 23-iąją po beveik metus trukusio susišaudymo per žydų valstybės ir Libano sieną.

Trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per daugiau nei metus trunkančius susirėmimus Libane žuvo daugiau kaip 3 tūkst. žmonių.

10:24 | Po stulbinamo Trumpo sugrįžimo Bidenas kreipsis į amerikiečius

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį kreipsis į tautą. Jis pažadėjo taikiai perduoti valdžią Donaldui Trumpui, kai jo politinis priešas per rinkimus sutriuškino viceprezidentę Kamalą Harris.

Manoma, kad J. Bidenui bus skaudu sakyti kalbą 11 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku Baltųjų rūmų Rožių sodelyje, kad „aptartų rinkimų rezultatus ir perėjimą“ į antrąją D. Trumpo kadenciją.

81 metų J. Bidenas liepą pasitraukė iš rinkimų kovos ir demokratų kandidate tapo viceprezidentė K. Harris, tačiau dabar tikėtina, kad stulbinantis respublikono sugrįžimas sugriaus jo palikimą.

Vis dėlto panašu, kad J. Bidenas pasiryžęs pabrėžti didžiulį skirtumą nuo D. Trumpo, atsisakiusio pripažinti savo pralaimėjimą J. Bidenui per rinkimus 2020 m., po kurių D. Trumpo šalininkai 2021 m. sausio 6 d. įsiveržė į Kapitolijų. D. Trumpas melagingai tvirtino apie sukčiavimą per rinkimus, atsisakė dalyvauti J. Bideno inauguracijoje ir trukdė sklandžiam valdžios perdavimui.

Baltieji rūmai pranešė, kad trečiadienį J. Bidenas kalbėjosi su D. Trumpu ir „pareiškė įsipareigojimą garantuoti sklandų perėjimą bei pabrėžė, kad svarbu stengtis suburti šalį“. J. Bidenas pademonstravo prezidento lygio elgesį paskambinęs D. Trumpui ir pakvietęs jį susitikti Baltuosiuose rūmuose, nepaisant tarp jų seniai tvyrančio nuožmaus priešiškumo.

Pranešta, kad D. Trumpas priėmė kvietimą. Tai bus pirmasis jųdviejų susitikimas po birželį įvykusių debatų, katastrofiškai pasibaigusių J. Bidenui ir privertusių jį galiausiai pasitraukti iš varžybų. J. Bideno palikimas turėjo būti viceprezidentės K. Harris pergalė, tačiau daugelis demokratų mano, kad jis per ilgai delsė pasitraukti ir užleisti vietą kandidatei K. Harris.

9:29 | Aiškėja, koks galėtų būti Trumpo taikos Ukrainoje planas: punktuose – ir narystės NATO atsisakymas

Donaldo Trumpo karo Ukrainoje pabaigos plane gali būti punktas Ukrainai 20 metų atsisakyti narystės NATO. Sąraše taip pat gali būti reikalavimas įšaldyti fronto liniją. D. Trumpo karo pabaigos plano detales skelbia „The Wall Street Journal“, rašo UNIAN.

9:19 | Pareigūnas: Trumpo vizitas į Lenkiją galimas dar nepasibaigus Dudos kadencijai

Donaldas Trumpas gali apsilankyti Lenkijoje dar nepasibaigus prezidento Andrzejaus Dudos kadencijai, o respublikono prezidentavimas labiau atveria galimybes nei kelia tiesiogines grėsmes, sakė Lenkijos Nacionalinio saugumo biuro vadovas Jacekas Siewiera

A. Duda buvo prisaikdintas antrajai kadencijai 2020 m. rugpjūtį ir baigs eiti pareigas 2025 m. rugpjūtį.

J. Siewiera sakė, kad reikšmingą įtaką D. Trumpo politiniams sprendimams turės tai, kokie darbuotojai bus pasirinkti dirbt jo administracijoje. Jis pridūrė, kad „A. Dudos aplinkos žmonės palaiko ryšius su D. Trumpui artimais žmonėmis“. „Mes juos pažįstame, turime vieni kitų mobiliųjų telefonų numerius“, - radijo transliuotojui RMF FM sakė J. Siewiera.

Anksčiau trečiadienį A. Duda pasveikino D. Trumpą su pergale rinkimuose. JAV žiniasklaida paskelbė, kad D. Trumpas užsitikrino daugiau rinkikų balsų nei būtina ir taps 47-uoju JAV prezidentu.

8:53 | Zelenskis teigia surengęs pokalbį su Trumpu

Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad trečiadienį surengė pokalbį su naujai išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu). 

„Puikiai susiskambinau su prezidentu Trumpu ir pasveikinau jį su istorine pergale, – socialiniame tinkle „X“ pareiškė V. Zelenskis. – Sutarėme palaikyti glaudų dialogą ir plėtoti bendradarbiavimą. Stipri ir neabejotina JAV lyderystė yra gyvybiškai svarbi pasauliui ir teisingai taikai.“

Antroji D. Trumpo kadencija kelia klausimų dėl ilgalaikės Vašingtono paramos Ukrainai, kuri jau beveik trejus metus kovoja su Rusijos invazija, nes respublikonų kandidatas labai kritikavo JAV karinę pagalbą Kyjivui.

7:55 | Žinutėje Trumpui Kinijos prezidentas Xi Jinpingas paragino palaikyti „stabilius“ abiejų šalių ryšius

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį žinutėje išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui paragino palaikyti „stabilius, sveikus ir tvarius“ Pekino ir Vašingtono ryšius, pranešė valstybinė žiniasklaida.

„Sveikinimo pranešime“ D. Trumpui Xi Jinpingas „pabrėžė, kad istorija parodė, jog Kinija ir Jungtinės Valstijos laimi iš bendradarbiavimo, bet patiria nuostolių dėl konfrontacijos“, pranešė valstybinis transliuotojas CCTV.

„Stabilūs, sveiki ir tvarūs Kinijos ir JAV santykiai yra bendras abiejų šalių interesas ir atitinka tarptautinės bendruomenės lūkesčius“, – sakoma pirmojoje Xi Jinpingo žinutėje D. Trumpui, pasiųstoje buvusiam prezidentui užsitikrinus antrąją kadenciją.

Kinijos lyderis sakė tikintis, kad „abi šalys laikysis abipusės pagarbos, taikaus sugyvenimo ir abipusiai naudingo bendradarbiavimo principų“. Jis paragino „stiprinti Vašingtono ir Pekino dialogą ir bendravimą, tinkamai valdyti skirtumus, plėsti abipusiai naudingą bendradarbiavimą ir rasti teisingą būdą Kinijai ir JAV sugyventi šioje naujoje eroje, kad tai būtų naudinga abiem šalims ir pasauliui“.

7:13 | Joe Bidenas įvertino rinkimų rezultatus: pasirinkti Harris buvo „geriausias mano sprendimas“

JAV prezidentas Joe Bidenas įvertino prezidento rinkimų rezultatus. Rinkimus laimėjo buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Savo pareiškime J. Bidenas bendražygę Kamalą Harris įvardijo kaip „didžiulę partnerę“ ir asmenį, kuriuo „labai žavisi“.

Anot jo, K. Harris „ėmėsi iniciatyvos ir vadovavo istorinei kampanijai“, kuri „įkūnijo tai, kas įmanoma, kai vadovaujamasi tvirtu moraliniu kompasu ir aiškia tautos vizija“.

J. Bidenas toliau sakė, kad pasirinkti K. Harris „buvo geriausias mano sprendimas“, o „jos istorija atspindi geriausią Amerikos istoriją“.

„Neabejoju, kad ji ir toliau rašys šią istoriją“, – pridūrė jis.

„Ji tęs kovą su tikslu, ryžtu ir džiaugsmu. Ji ir toliau bus visų amerikiečių čempionė. <...> Svarbiausia, ji ir toliau bus lyderė, į kurią mūsų vaikai žvelgs iš kartos į kartą, nes ji dės savo žymę Amerikos ateičiai“, – nurodė jis.

Anksčiau J. Bidenas pakvietė D. Trumpą susitikti. Šis kvietimą priėmė.

7:07 | Trumpas priėmė Bideno kvietimą susitikti Baltuosiuose rūmuose

Donaldas Trumpas priėmė JAV prezidento Joe Bideno kvietimą atvykti į Baltuosius rūmus, trečiadienį pranešė D. Trumpo kampanijos komanda.

J. Bidenas paskambino D. Trumpui ir pasveikino respublikoną su pergale rinkimuose bei pakvietė į Baltuosius rūmus, kad užtikrintų sklandų pereinamąjį laikotarpį.

„Prezidentas Trumpas nekantriai laukia susitikimo, kuris įvyks netrukus, ir labai vertina kvietimą“, – sakė D. Trumpo kampanijos atstovas Stevenas Cheungas.

2020 m. D. Trumpas pralaimėjo prezidento rinkimus J. Bidenui, bet atsisakė pripažinti pralaimėjimą. Jis sulaužė tradicijas ir nedalyvavo J. Bideno prisaikdinimo ceremonijoje.

už jį orientuojasi ir mąsto kam reikia, duoda raštelį, kur viskas surašyta.tas pats būtų ir su višta Harris.
Putinas ir Trumpas, tai bachūrai, tai tikri lyderiai savo super valstybių. Tuo tarpu Europos, išskyrus Vengriją, vadovai, tai tryda ištiškusi ant grindinio
su draugais gyvenančiais JAV,tai ten kalbama,kad Harris gera čiulpikė,čiulpė daug metų daugiavaikiui vedusiam tėvui kol padarė karjerą prokuratūroje.
Būtų labai gražu jeigu Lietuvos šeimininkė būtų profesionali čiulpikė.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų