Nors Vašingtonas su Taibėjumi nepalaiko oficialių diplomatinių santykių, jis tebėra svarbiausias salos rėmėjas ir didžiausias ginklų tiekėjas.
Siūlomas naikintuvų F-16 ir radarų sistemos dalių pardavimas liečia įrangą iš JAV karinių atsargų, jo vertė – apie 320 mln. dolerių (302,5 mln. eurų), sakoma Gynybos ir saugumo bendradarbiavimo agentūros (DSCA) pareiškime. Tiekimas turėtų prasidėti 2025 metais.
„Šis siūlomas pardavimas atitinka JAV nacionalinius, ekonominius ir saugumo interesus, nes juo remiamos nuolatinės gavėjo pastangos modernizuoti savo ginkluotąsias pajėgas ir išlaikyti patikimą gynybinį pajėgumą“, – teigė DSCA.
„Siūlomas pardavimas pagerins gavėjo gebėjimą atremti dabartines ir būsimas grėsmes, išlaikant gavėjo F-16 orlaivių parko operacinę parengtį“, – pabrėžiama jos pranešime.
Atskiro pardavimo, susijusio su tolesne parama ir taktinės ryšių sistemos įranga, vertė – 65 mln. dolerių (61,4 mln. eurų), teigė DSCA.
Sandorius patvirtino Valstybės departamentas, o penktadienį DSCA apie tai pranešė Kongresui.
Kinija tvirtina, kad savarankiškasis Taivanas yra jos teritorijos dalis, ir jau seniai priešinasi JAV ginklų pardavimui šiai salai.
Apie pardavimą buvo paskelbta tuo metu, kai Taivano prezidentas Lai Ching-te (Lai Čingtė) rengiasi išvykti į kelionę po tris Ramiojo vandenyno salų sąjungininkes, su sustojimais Havajuose ir JAV teritorijoje Guame.
Taivano gynybos ministerija šeštadienį padėkojo už naujausius ginklų pardavimus.
Ši įranga „padės palaikyti oro pajėgų lėktuvų F-16 kovinę parengtį ir sustiprinti mūsų oro gynybą“, sakoma ministerijos pranešime.
„Taivanas ir Jungtinės Valstijos toliau stiprins mūsų partnerystę saugumo srityje“, – pabrėžiama jame.
Užsienio reikalų ministerija teigė, kad tai jau 18 kartas, kai prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracija paskelbė apie ginklų pardavimą salai.
Taivanas yra pasiryžęs stiprinti savo gynybą, susidūręs su Kinijos kariniu spaudimu ir „pilkosios zonos persekiojimu“, sakoma pareiškime. Taip vadinami Kinijos veiksmai, kurie neprilygsta atviriems karo veiksmams, bet pareikalauja sustiprinto Taivano karių budrumo.
Pastaraisiais metais Kinija padidino karinį spaudimą Taivanui, beveik kasdien aplink salą dislokuodama naikintuvus ir karo laivus.
Šeštadienį Taivano gynybos ministerija pranešė, kad per praėjusią parą buvo aptikta 18 Kinijos karinių orlaivių, septyni kariniai laivai ir du oro balionai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!