Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas Lenkijoje ir Danijoje ketina lankytis rugpjūčio 31-ąją – rugsėjo 3 dienomis. Ir panašu, kad Varšuvos sprendimas pastatyti amerikiečių kariams „Fort Trump“ bazę Lenkijoje jį sužavėjo.
„Aš labai gerbiu Lenkiją ir, kaip žinote, aš patinku lenkams, ir man jie patinka. Jau netrukus keliausiu į Lenkiją. Ir žinau, kad jie ten stato bazę, kurią patys pilnai finansuoja – 100 proc. lėšų. Taigi jie stato kai ką puikaus Jungtinėms Valstijoms", – kalbėjo prezidentas.
JAV jau pažadėjo į Lenkiją nusiųsti papildomą 1000 karių ir taip dar labiau regione atgrasyti Rusiją, kuri pastaraisiais metais ne tik vykdo grobuonišką politiką Europoje, bet anot JAV ir viso NATO – dar ir visam pasauliui meluoja nesilaikydama Šaltojo karo sutarčių.
Būtent šiandien Vašingtonas ir Rusija visiškai nutraukė itin svarbią Šaltojo karo laikų ginklų kontrolės sutartį, kuri Europos sostines saugojo nuo rusiškų raketų galinčių skrieti nuo 500 iki 5500 km.
Pagrindinė ginčo dėl sutarties priežastimi tapo rusų raketos 9M729 arba kitaip SSC-8, kurios, anot Vakarų pažeidžia susitarimą, nes gali nuskrieti 1500 km ir per kelias minutes pasiekti Europos miestus, nors Rusija deklaruoja maksimalų 480 km atstumą. Laikytis sutarties, kai Maskva ją pažeidinėja – anot Vašingtono ir NATO – nėra prasmės.
„NATO apgalvotai ir atsakingai reaguos į rimtas grėsmes, kurias kelia Rusijos SSC-8 sistema. Mes sutarėme dėl priemonių paketo, kuris užtikrins, jog NATO atgrasymą ir gynyba išliks patikima ir efektyvi. Bet mes neskubėsime įgyvendinti priemonių ir nesiimsime staigių veiksmų", – sakė NATO generalinis sekretorius Jens Stoltenberg.
Be to sutartis anot Vašingtono pasenusi, mat joje niekaip nefigūruoja karinę galią auginanti Kinija. JT vadovas sako, kad šiandien pasaulio saugumui iškilo grėsmė.
„Pasaulis praras neįkainojamą branduolinio karo stabdį. Ir tai tikėtina tik padidins, o ne sumažins balistinių raketų pavojų", – aiškino JT generalinis sekretorius Antonio Guterres.
Manoma, kad dabar pavojus iškilo ir kitai Strageginės ginkluotės mažinimo sutarčiai, ribojančiai Vašingtono ir Maskvos branduolinių galvučių skaičių. Pastaroji sutartis baigs galioti 2021 m. vasarį ir nežinia ar bus pratęsta.