Pranešime nurodoma, kad toks sprendimas priimtas derybose susidarius aklavietei.
„Susidarius aklavietei ir nurodžius [Izraelio] ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahu, „Mossad“ vadovas Davidas Barnea liepė savo komandai Dohoje sugrįžti į Izraelį“, – sakoma B. Netanyahu biuro pranešime.
Žlugus paliauboms Izraelis toliau bombarduoja Gazos Ruožą
Izraelis šeštadienį antrą dieną iš eilės po paliaubų su „Hamas“ žlugimo bombarduoja Gazos Ruožą.
Savaitę trukusios paliaubos, per kurias palestiniečių islamistų judėjimas paleido įkaitais laikytų izraeliečių, o Izraelis – palestiniečių kalinių, anksti penktadienį žlugo nepaisant tarptautinių raginimų jas pratęsti.
Nuo to laiko apsiaustame palestiniečių anklave žuvo 240 žmonių, šeštadienį pranešė „Hamas“ valdoma Sveikatos apsaugos ministerija.
Abi konflikto šalys kaltina viena kitą dėl paliaubų pažeidimo. Izraelis teigia, kad „Hamas“ prieš pasibaigiant paliauboms bandė paleisti raketą ir nepateikė įkaitų, kuriuos būtų turėjęs paleisti, sąrašo.
„Dabar smogiame „Hamas“ kariniams taikiniams visame Gazos Ruože, – šeštadienį reporteriams sakė Izraelio kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas (Džonatanas Konrikusas).
Atsinaujinus karo veiksmams „Hamas“ ginkluotasis sparnas gavo įsakymą atnaujinti kovą ir ginti Gazos Ruožą, sakė judėjimui artimas šaltinis, nenorėjęs viešinti savo vardo.
Tarptautiniai lyderiai ir humanitarinės pagalbos grupės pasmerkė kovų atnaujinimą.
„Labai apgailestauju, kad Gazos [Ruože] vėl prasidėjo karinės operacijos“, – socialiniame tinkle „X“ sakė Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Gutteresas (Antoniju Guterišas).
Nuogąstavimus dėl platesnio regioninio konflikto pakurstė Sirijos gynybos ministerijos pranešimas, kad šeštadienį Izraelis sudavė smūgių Damaskui, ir Libano grupuotės „Hezbollah“ pareiškimas, kad penktadienį per Izraelio smūgį Libanui žuvo vienas jos narys.
JAV paskelbė drauge su partneriais regione siekiančios naujų paliaubų.
„Toliau dirbsime su Izraeliu ir Egiptu bei Kataru dėl pastangų atnaujinti [kovų] pertrauką“, – penktadienį Kalifornijoje sakė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas.
Paliaubos
Kovos prasidėjo spalio 7 dieną, kai „Hamas“ kovotojai prasiveržė pro Gazos Ruožo sieną į Izraelį ir per netikėtą bei pasaulį šokiravusį išpuolį, Izraelio valdžios institucijų duomenimis, nužudė 1,2 tūkst. bei pagrobė apie 240 žmonių.
Atsakydama į tai žydų valstybė pažadėjo sunaikinti „Hamas“ ir Gazos Ruože pradėjo oro bei sausumos karinę kampaniją, per kurią, „Hamas“ teigimu, žuvo daugiau kaip 15 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.
Tačiau diplomatinėmis pastangomis buvo pasiekta, kad abi konflikto šalys sutiktų su paliaubomis. Jos iš pradžių turėjo trukti keturias dienas, bet vėliau buvo pratęstos. Paliaubų metu „Hamas“ paleido 80 laikytų izraeliečių mainais į 240 palestiniečių paleidimą iš Izraelio kalėjimų, o į Gazos Ruožą buvo atvežta daugiau humanitarinės pagalbos.
Pagal atskirus susitarimus taip pat buvo paleisti 25 kiti įkaitai, daugiausia tailandiečiai.
Izraelio kariuomenė penktadienį paskelbė, kad mirė dar penki įkaitai ir kad „Hamas“ nelaisvėje mirusių įkaitų skaičius padidėjo iki septynių. Nurodoma, kad Gazos Ruože tebelaikomi 136 įkaitai, įskaitant 17 moterų ir vaikų.
Jungtinės Valstijos ir toliau intensyviai siekia išlaisvinti Gazos Ruože laikomus įkaitus, nepaisydamos to, kad po savaitę trukusių paliaubų Izraelio ir „Hamas“ karas atsinaujino, penktadienį Dubajuje pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas).
Tačiau Izraelio vyriausybės atstovas spaudai Eylonas Levy (Eilonas Levis) reporteriams sakė: „Nusprendęs pasilikti mūsų moteris, „Hamas“ dabar sulauks visų smūgių motinos.“
Izraelio kariuomenė nurodė, kad „sausumos, oro ir jūrų pajėgos smogė teroristų taikiniams Gazos Ruožo šiaurėje ir pietuose, įskaitant Kan Junisą ir Rafą“.
Kariuomenės šeštadienio pranešime sakoma, kad po paliaubų žlugimo jau buvo smogta daugiau kaip 400 taikinių.
Anksti šeštadienį Izraelio pajėgos operacijas vykdė ir įvairiose okupuoto Vakarų Kranto vietose, pranešė palestiniečių naujienų agentūra „Wafa“.
„Siaubo filmas“
A. Guterresas perspėjo dėl humanitarinės katastrofos Gazos Ruože, kur, JT teigimu, yra 1,7 mln. perkeltų žmonių. Jiems trūksta maisto, vandens ir kitų būtiniausių dalykų.
„Sveikatos apsauga parklupdyta, – žurnalistams sakė Robas Holdenas iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). – Tai kaip siaubo filmas.“
Keliose Izraelio vietovėse netoli Gazos Ruožo aidėjo sirenos, įspėjančios dėl galimų raketų. Vienoje bendruomenėje per raketos smūgį buvo sunaikintas automobilis.
Gazos Ruožas vėl yra pavojingiausia vaikams vieta pasaulyje, šeštadienį sakė UNICEF vykdomoji direktorė Catherine Russell.
Izraelio kariuomenė paskelbė evakuacijos zonų Gazos Ruože žemėlapį ir nurodė, kad gyventojai prireikus dėl savo saugumo galės pasitraukti iš tam tikrų vietų.