Tai gali gali būti labiausiai į politinio spektro dešinę nutolusi koalicija per Izraelio istoriją.
Iš 120 lapkričio 1-ąją išrinktų parlamentarų 64 pritarė tam, kad kitai šalies vyriausybei vadovautų vanagiškų pažiūrų B. Netanyahu. Tai sudarė sąlygas jo pažadėtam sugrįžimui po metų ir dviejų mėnesių opozicijoje.
B. Netanyahu partijos „Likud“ ir jos sąjungininkių – dviejų žydų ultraortodoksų partijų ir kylančio kraštutinių dešiniųjų Religinio sionizmo bloko – turima dauguma turėtų užtikrinti vyriausybės stabilumą ir užbaigti beprecedentį politinės aklavietės periodą, kai per mažiau nei ketverius metus įvyko penkeri rinkimai.
Naujos sudėties parlamentas bus prisaikdintas antradienį, bet B. Netanyahu koalicijos derybos gali užtrukti kelias dienas ar net savaites, nors jį premjero poste remiantis blokas yra pasiekęs platų ideologinį konsensusą.
Trinties atsirado lyderiams varžantis dėl postų vyriausybėje. Tai įprasta po Izraelio rinkimų.
Tačiau B. Netanyahu šį kartą laukia itin sudėtingos derybos, nes kraštutinių dešiniųjų lyderiai Bezalelis Smotrichas ir Itamaras Ben-Gviras yra tokioje pozicijoje, kad gali reikalauti svarbių ministrų portfelių.
Partijai „Otzma Yehudit“ vadovaujantis I. Ben-Gviras jaunystėje daugiau kaip 50 kartų buvo apkaltintas smurtu ar neapykantos kalba. Neseniai jis piktinosi Izraelio saugumo tarnybomis, kad jos naudoja nepakankamą jėgą slopindamos palestiniečių neramumus.
Jis taip pat yra paraginęs Izraelį aneksuoti visą okupuotą Vakarų Krantą, o prieš rinkimus naujienų agentūrai AFP sakė, kad „neatsiprašinės“ už ankstesnius raginimus išvaryti visus arabus iš šalies, net jei jo pažiūros kiek pasikeitė.
I. Ben-Gviras sakė norintis užimti viešojo saugumo ministro postą, kuriame jis būtų atsakingas už policiją.
B. Smotrichas ankstesnėje B. Netanyahu vyriausybėje buvo susisiekimo ministras, bet po Religinio sionizmo bloko gero pasirodymo rinkimuose dabar reikalauja finansų ar gynybos ministro posto.
Kaip praneša Izraelio žiniasklaida, JAV prezidento Joe Bideno administracija ragino B. Netanyahu paskirti tokius gynybos ir saugumo ministrus, su kuriais Vašingtonas galėtų dirbti. Tai daugelis interpretuoja kaip įspėjimą nepaskirti I. Ben-Gviro ar B. Smotricho.
Darbą baigiantis finansų ministras Avigdoras Liebermanas visuomeniniam transliuotojui „Kan“ antradienį sakė, jog „draugai Vašingtone“ jį informavo, kad JAV nedirbtų su Religinio sionizmo lyderiais.
B. Netanyahu partija „Likud“ atsisakė AFP pakomentuoti, ar paskirtasis premjeras sulaukė tokių perspėjimų iš Vašingtono.
Į susitikimą su ginklu
73 metų B. Netanyahu, kuris yra teisiamas dėl kaltinimų korupcija, bet kaltinimus neigia, užduotį formuoti vyriausybę sekmadienį gavo iš prezidento Isaaco Herzogo.
Komentuodamas nuogąstavimus dėl jo tikėtinų koalicijos partnerių, B. Netanyahu kritikavo tuos, kas, jo žodžiais, siekia „pranašauti katastrofą ir gąsdinti visuomenę“.
„Ne pirmą kartą girdėjome tokias kalbas, – sakė jis, turėdamas galvoje ankstesnius savo valdymo periodus, bet konkrečiai nenurodydamas, kuriuos. – Tai nebuvo teisinga tuomet ir nėra teisinga šiandien.“
B. Netanyahu žmona Sarah pirmadienį penkių žvaigždučių viešbutyje „Waldolf Astoria“ Jeruzalėje susitiko su partijų, kurios turėtų būti koalicijoje, lyderių žmonomis.
I. Ben-Gviro žmona Ayala į susitikimą atsinešė pistoletą ir bendrai nuotraukai pozavo su juo prie diržo. I. Ben-Gviro atstovas AFP patvirtino nuotraukos autentiškumą.
Nuotrauka sukėlė audrą Izraelio žiniasklaidoje. Ayala Ben-Gvir socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad jai reikėjo ginklo, nes, be kitų priežasčių, jos vyras yra žmogus, „kuriam šalyje grasinama labiausiai“.