Latvijos valdžios institucijų reikalavimai, kurie apsunkino leidimų gyventi šalyje pratęsimo procedūrą Rusijos piliečiams, pažeidžia tarptautinę teisę ir yra rusofobiško pobūdžio, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.
„Jie šiurkščiai pažeidžia pagrindines tarptautinės teisės normas, įskaitant Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją“, – aiškino ji.
„Latvijos reikalavimai rusų leidimams gyventi turi rusofobijos požymių. Maskva ir toliau imsis griežtų priemonių, įskaitant asimetrines, reaguojant į Latvijoje vykdomą teisinę savivalę“, – pareiškė M. Zacharova.
Reikalavimas mokėti latvių kalbą
2024 m. birželį Latvijos Seimas galutiniu svarstymu priėmė imigracijos įstatymo pataisas, kuriomis nustatomi suvienodinti reikalavimai visiems šalyje gyvenantiems Rusijos piliečiams pratęsti leidimus gyventi šalyje. Į pataisas įtraukti kalbos mokėjimo egzaminai.
Vasarą Latvijoje nuolat gyvenantys Rusijos piliečiai pradėjo gauti laiškus, kuriuose reikalaujama pateikti migracijos tarnyboms pažymą apie latvių kalbos mokėjimą A2 lygiu, taip pat klausimyną apie požiūrį į karinę operaciją Ukrainoje ir Kryme.
Norint pratęsti leidimą gyventi, Latvijos migracijos tarnyba prašo pateikti prašymą pratęsti leidimą gyventi, paso kopiją, ne mažesnes kaip 700 eurų per mėnesį pajamas patvirtinantį dokumentą ir latvių kalbos A2 lygį patvirtinantį dokumentą. Iki kitų metų lapkričio mėnesio leidimai gyventi tiems, kurie nesilaikys taisyklių, bus panaikinti.
Iš šalies išsiuntė vos tris asmenis
Anksčiau Latvijos Respublikos Konstitucinis Teismas pripažino teisėtu reikalavimą laikyti latvių kalbos egzaminą rusams, kurie anksčiau turėjo leidimą nuolat gyventi šalyje. Šių metų sausį buvo pranešta, kad iš respublikos gali būti išsiųsti 1167 Rusijos piliečiai, dauguma jų – 789 asmenys – yra vyresni nei 60 metų. Šalies vidaus reikalų ministras Ričardas Kozlovskis pripažino, kad vietoj masinių deportacijų nebus, tai labiau pavieniai atvejai.
Daugiau nei 25 000 Rusijos piliečių, kuriems reikėjo patvirtinti savo statusą Latvijoje, įvykdė visus valstybės reikalavimus ir gavo leidimus gyventi šalyje. Savo noru iš Latvijos išvyko 1,5 tūkst. rusų, devyniais atvejais buvo priimtas sprendimas dėl priverstinio išsiuntimo, o trys išsiuntimai jau buvo įvykdyti, rugpjūčio 21-ąją Latvijos radijui sakė Pilietybės ir migracijos valdybos vadovė Maira Rozė.
Latvija taip pat uždraudė mokyklose mokytis rusų kalbos kaip antrosios užsienio kalbos. Latvijos Švietimo ir mokslo ministerija parengė planą, kuris numato po kelerių metų uždrausti mokyklose mokytis rusų kalbos kaip antrosios užsienio kalbos.