Rusijos tiriamosios žurnalistikos atstovai iš „Sistema“ portalo atliko tyrimą ir nustatė, kad 2022-ųjų rugsėjo 27-ąją Rusiją paliko „medicininis lėktuvas“ – užsakomuoju reisu iš Maskvos išskrido pilnas lėktuvas vien medikų. Skrydį organizavo vienas neįvardijamas Rusijos žymus medikas, o apmokėjo „vienas iš „Forbes“ turtingiausiųjų sąrašuose esančių rusų“.
Netrukus po mobilizacijos Rusijoje paskelbimo užsakomąjį skrydį užsisakyti „paprastiems mirtingiesiems“ buvo faktiškai neįmanoma – skrydžio kaina šoktelėjo bent dvigubai.
„Sistema“ teigimu, skrydį organizavusio mediko ir milijardieriaus pavardės yra puikiai žinomos visiems mobilizacijos pabūgusiems gydytojams, tačiau nėra viešinamos tikslingai – baiminamasi Rusijos valdžios susidorojimo.
Šis įvykis prilyginamas 1922-ųjų „Filosofų garlaivio“ istorijai, kuomet bolševikai išsiuntė iš šalies visą Sankt Peterburgo, Maskvos ir Kazanės profesūrą. Skirtumas tik tas, kad lygiai po šimto metų „Medicinos lėktuvu“ iš Maskvos į Jerevaną turėjo išskristi vos 250 gydytojų, „tik 0,1 proc. iš 260 tūkst. oficialiai šalyje registruotų medicinos darbuotojų“.
Faktą apie išskridusius geriausius Rusijos medikus patvirtino 4 „Sistema“ kalbinti medikai, patys dalyvavę šioje „misijoje“. Pats skrydis priminė holivudinį filmą: siekiant išvengti problemų išvykstant, jeigu pasienyje būtų užduodami klausimai, „medicininio skrydžio“ organizatoriai sukūrė legendą apie fiktyvų medikų kongresą Jerevane, ir netgi išdalijo visiems skrydžio keleiviams specialiai tam atspausdintus gražius pakvietimus ir išdalijo suvenyrus su „renginio“ logotipu.
Likus parai iki skrydžio Jerevano oro uostas, tuomet perpildytas lėktuvais iš Rusijos bėgančių nuo mobilizacijos gyventojų, atsisakė priimti papildomą užsakomąjį reisą. Neegzistuojantį kongresą teko nedelsiant perkelti iš Armėnijos į Kazachstaną, išdalinti „medikų lėktuvo“ keleiviams naujus kvietimus, o rugsėjo 27-ąją lėktuvas sėkmingai nusileido Astanoje.
„Sistema“ tyrime pažymima, kad patikrinus darbuotojų paieškų svetaines žymių pokyčių – masinės medikų paieškos, vietoje išvykusių rusų – nebuvo pastebėta. Tai leidžia teigti, kad Rusiją po karo Ukrainoje pradžios paliko nedidelė Rusijos medikų bendruomenės dalis – tai gali būti tūkstančiai, bet ne šimtai tūkstančių gydytojų.
Nepaisant to, Rusijos medicina susiduria su problemomis. Šalį paliko ne tik dalis geriausių medikų, bet sutriko ir medikamentų, medicinos įrangos tiekimo ir aprūpinimo grandinės.
Išvykę iš Rusijos gydytojai „Sistema“ pasakojo, kad emigracijos motyvas yra paremtas tik moraliniu Rusijos puolimo Ukrainoje klausimu: „Nenori savo vaikų gyvenimo totalitarinėje sistemoje“. Daugelis jų nusprendė aukoti savo sėkmingas karjeras ir sotų gyvenimą Rusijoje mainais į galimybę po ilgų metų „juodo darbo“ pasiekti panašų lygį Vakaruose.
Nepaisant palyginti negausaus išvykusiųjų medikų iš Rusijos skaičiaus, net ir jis gali tapti kritiniu, pažymima „Sistema“ straipsnyje. „Yra gydytojai žvaigždės, yra pasaulinio lygio klinikos, yra net ir provincijoje entuziastų, – cituojamas Aukštosios onkologijos mokyklos vadovas Ilja Fomincevas – Tačiau absoliuti dauguma gydytojų ir klinikų atsilieka nuo šiuolaikinės medicinos mokslo mažne 50 metų“.