Europos Komisija (EK) praėjusį mėnesį teigė, kad Bulgarija, skurdžiausia bloko valstybė, atitinka griežtus kriterijus, kad galėtų įsivesti eurą. Europos Centrinis Bankas (ECB) taip pat išreiškė teigiamą nuomonę.
6,4 mln. gyventojų turinti Bulgarija, kurį į ES įstojo prieš 19 metų, kitąmet pereis nuo levo prie euro.
Bulgarijos kelias į euro zoną buvo nelengvas: per trejus metus šalyje vyko septyneri rinkimai, pastarieji – 2024-ųjų spalį.
Leidimą įsivesti eurą oficialiai patvirtins Briuselyje susirinkę ES finansų ministrai, kai tik jie priims šiam istoriniam žingsniui būtinus teisinius dokumentus.
Tačiau daugelis bulgarų nepritaria euro įvedimui, baimindamiesi, kad didės pragyvenimo išlaidos.
Prieš EK sprendimą ir po jo vyko protestai, o prieš tai atliktos apklausos parodė, kad beveik pusė apklaustųjų nepritaria naujos valiutos įvedimui.
Euro įvedimo šalininkai mano, kad šis žingsnis padės pagerinti Bulgarijos ekonomiką ir piliečių gyvenimą.
Žalia šviesa uždegta tuo metu, kai euro kursas JAV dolerio atžvilgiu pakilo, nes prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) protekcionistinė prekybos politika pakirto pasitikėjimą JAV valiuta.
ECB pirmininkė Christine Lagarde (Kristin Lagard) gegužę pasisakė už eurą kaip pasaulinę rezervinę valiutą, sakydama, kad didėjantis tarptautinės valiutos vaidmuo būtų naudingas ES, įskaitant mažesnes bloko valstybių narių skolinimosi išlaidas.
Euro zona plečiasi
Kai 2002-ųjų sausio 1-ąją buvo išleisti pirmieji euro banknotai ir monetos, bendros valiutos zoną sudarė tik 12 šalių, tarp jų Prancūzija, Vokietija, Italija, Ispanija ir Graikija.
Ji palaipsniui plėtėsi: 2007-aisiais prisijungė Slovėnija, 2008-aisiais – Kipras ir Malta, 2009-aisiais – Slovakija, 2011-aisiais – Estija, 2014-aisiais – Latvija ir 2015-aisiais – Lietuva.
2023-iaisiais Kroatija įsivedė eurą ir tapo 20-ąja euro zonos nare.
Bulgarija norėjo įsivesti eurą anksčiau, tačiau per pastaruosius kelerius metus jos infliacija buvo per didelė, kad atitiktų būtinus reikalavimus.
ES valstybės, norinčios prisijungti prie bendros valiutos, turi įrodyti, kad jų ekonomika susilygino su kitų euro zonos šalių ekonomika ir kad jos kontroliuoja savo finansus.
Infliacija negali būti daugiau kaip 1,5 procentinio punkto didesnė už trijų ES valstybių, kuriose kainos stabiliausios, infliacijos vidurkį.
Vidutinė infliacija Bulgarijoje per 12 mėnesių iki 2025-ųjų balandžio siekė 2,7 proc., tai yra šiek tiek mažesnė už orientacinį rodiklį.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!