„Putinas mielai aptaria verslo galimybes su Trumpu, nes žino, kad tai svertai, kuriais galima patraukti administracijos dėmesį nuo artimiausių Rusijos tikslų Ukrainoje“, – „Business Insider“ sakė Londone įsikūrusio analitinio centro „Chatham House“ darbuotojas Johnas Loughas.
Pastaraisiais metais V. Putinas perorientavo Rusijos ekonomiką: 8 proc. jos BVP ir 40 proc. valdžios išlaidų yra susiję su ginkluotosiomis pajėgomis.
Tačiau ekonomikoje, kurią daugiausia remia Kremliaus gynybos biudžetas, atsiranda įtrūkimų – vis daugiau problemų kelia infliacija ir darbo jėgos trūkumas.
Tai reiškia, kad V. Putinas gali įžvelgti privalumų, jei su D. Trumpu galės sudaryti ekonominius susitarimus, kurie suteiktų Maskvai prieigą prie pasaulinės finansų sistemos.
JAV nori ištraukti Rusiją iš izoliacijos
Saudo Arabijoje vykstant deryboms dėl Ukrainos, JAV pareiškė sutiksianti „padėti atkurti Rusijos prieigą prie pasaulinės žemės ūkio produktų ir trąšų eksporto rinkos, sumažinti laivybos draudimo išlaidas, išplėsti prieigą prie uostų ir mokėjimo sistemų tokiems sandoriams“.
Vis dėlto „Rand Europe“ politikos analitikas Paulas Cormaris teigė, kad V. Putinui bus sunku išvesti Rusijos ekonomiką iš karinių bėgių.
„Prireiks nemažo pereinamojo laikotarpio nuo karo laikų ekonomikos prie taikos laikų ekonomikos, o tai bus nelengva, jei nebus kitų augimo galimybių“, – pažymėjo analitikas.
Kita didelė kliūtis siūlomam JAV ir Rusijos ekonominiam susitarimui yra Kinija.
Pekinas tapo svarbia Maskvos sankcionuotos rusiškos naftos rinka, vartojimo prekių ir technologijų bei diplomatinės paramos šaltiniu.
V. Putinas ir Xi Jinpingas taip pat turi bendrą ilgalaikį tikslą – aplenkti Jungtines Valstijas pasaulinės galios srityje. Bet kokie Rusijos veiksmai, kuriais ji siekia suartėti su JAV, vargu ar bus ilgalaikiai.
Ekspertai mano, kad labiausiai tikėtinas scenarijus yra antrinių sankcijų, kurios yra nukreiptos į trečiųjų šalių bendroves ir leidžia Rusijai apeiti Vakarų apribojimus, silpninimas.
Tuo pat metu Ukrainos prezidento įgaliotinis sankcijų politikai Vladislavas Vlasiukas pareiškė, kad Vakarų sankcijos Rusijai gali būti panaikintos, jei tai padės sustabdyti ugnį Ukrainoje ir pasiekti teisingumą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!