Kaip išsiaiškino agentūra, atitinkamas konkursas baigėsi šios savaitės pradžioje. Toks žingsnis naudingas abiem šalims: Kinija gali užsitikrinti pigesnių dujų tiekimą ir perparduoti brangesnių eksportuotojų tiekimą komunalinėms įmonėms Europoje ir Azijoje, o Rusija gali toliau parduoti kurą, siekdama pelno.
Savo ruožtu Japonija ir Pietų Korėja – šalys, kurios tradiciškai pirkdavo suskystintas dujas iš Rusijos, – sandorius nutraukė Rusijai įsiveržus į Ukrainą.
„Rusijos siuntos ir toliau išlieka rinkoje tik dėl prekybos srautų pertvarkymo per šalis, kurios neturi problemų priimti rusiškus krovinius, – sakė „Credit Suisse“ energetikos analitikas Solas Cavonic. – Panašu, kad Kinija mielai priima Rusijos suskystintas dujas su nuolaida, pakeisdama alternatyvias atsargas, kurios vėliau gali būti siunčiamos į Europą didesnėmis kainomis“.
Remiantis „Bloomberg“ surinktais laivų sekimo duomenimis, rugpjūtį Kinijos suskystintų dujų importas iš Rusijos išaugo iki aukščiausio lygio per mažiausiai dvejus metus. Tuo tarpu siuntos iš JAV sumažėjo.
JAV ir sąjungininkai siekia labiau koordinuoti energijos tiekimą Europai
JAV prezidentas Joe Bidenas ir šalių sąjungininkių lyderiai ketvirtadienį aptarė galimybes labiau koordinuoti pastangas užtikrinti patikimą energijos tiekimą Europai, kuri dėl karo Ukrainoje ateinančią žiemą gali susidurti su energijos stygiumi.
Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės, Kanados, Vokietijos, Japonijos ir kitų šalių lyderiai „kalbėjo apie tai, kad Rusija naudoja energijos išteklius kaip ginklą ir kad reikia didesnio koordinavimo siekiant Europai užtikrinti tvarų energijos tiekimą prieinamomis kainomis“, po vaizdo konferencijos pranešė Baltieji rūmai.
Nuo rusiškų energijos išteklių itin priklausoma Europa yra apkaltinusi Maskvą naudojant energijos išteklius šantažui ir kerštui už sankcijas, kurios buvo paskelbtos dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.
Karas išprovokavo spartų naftos ir gamtinių dujų kainų kilimą, taip pat būta įvairių tiekimo sutrikimų, dėl kurių kilo nerimas dėl galimo energijos išteklių deficito artėjančią žiemą, nes šaltuoju metų laiku šių šildymui naudojamų išteklių paklausa smarkiai padidėja.
Per sąjungininkų vaizdo konferenciją, kurioje taip pat dalyvavo Italijos, Rumunijos bei Lenkijos lyderiai ir NATO, Prancūzijos bei Europos Sąjungos atstovai, taip pat buvo kalbėta apie tolesnę paramą Ukrainai teikiant karinę ir ekonominę pagalbą, bei apie spaudimą Maskvai taikant sankcijas, nurodė Baltieji rūmai.