Izraelis ir „Hamas“ trečiadienį susitarė dėl keturių dienų paliaubų, pagal kurias palestiniečių grupuotė paleis 50 įkaitų, paimtų spalio 7 dieną.
Susitarimas, kuriam tarpininkavo Kataras, yra iki šiol pozityviausias pokytis spalio 7 dieną prasidėjusiame konflikte.
Tačiau „Amnesty International“ atstovas Paulas O'Brienas per didžiausių nevyriausybinių organizacijų konferenciją sakė, kad keturių dienų humanitarinės pertraukos „nepakanka ir jos tikrai negana žmogaus teisių požiūriu“.
Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ palestiniečių teritorijose direktorius Jasonas Lee sakė, kad nors paliaubos yra „sveikintinas žingsnis teisinga linkme, jos negali pakeisti ugnies nutraukimo“.
„Reikia nutraukti ugnį operatyviniu ir saugumo požiūriu“, – pridūrė jis.
UNICEF vykdomoji direktorė Catherine Russell anksčiau Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai sakė kad Gazos Ruožas yra „pavojingiausia vieta pasaulyje būti vaiku“.
Izraelio ir „Hamas“ karas kilo po netikėto palestiniečių islamistų grupuotės išpuolio Izraelyje spalio 7 dieną, kai žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių.
Manoma, kad „Hamas“ ir kitos palestiniečių kovotojų grupuotės Gazos Ruože įkaitais laiko apie 240 izraeliečių ir užsieniečių.
Anot žydų valstybės, siekiant palengvinti įkaitų išlaisvinimą, bus paskelbta keturių dienų pertrauka. Tačiau Izraelis įspėjo, kad šis susitarimas nėra tolygus karo pabaigai.
Izraelis į spalio 7-osios išpuolį atsakė masiniais bombardavimais ir antžeminėmis operacijomis Gazos Ruože, per kurias, „Hamas“ valdomos Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, jau žuvo 14,1 tūkst. žmonių, įskaitant tūkstančius vaikų.
Medicinos labdaros organizacijos „Medecins du Monde“ vykdomasis direktorius Joelis Weileris sakė, kad paliaubos gali suteikti šiek tiek atokvėpio.
„Galbūt galėsime atvežti vaistų, degalų, bet nesugebėsime to tinkamai kontroliuoti ir pasiekti žmones, kuriems to reikia“, – pridūrė jis.
Tarptautinės organizacijos „Handicap International“ palestiniečių teritorijose direktorė Danila Zizi su tuo sutiko ir teigė, kad laikino ugnies nutraukimo „nė iš tolo nepakanka, kad būtų galima pasiekti gyventojus, kuriems to reikia“.
„Per keturias valandas ar keturias dienas negalime aprūpinti maistu dviejų milijonų žmonių ir jais pasirūpinti“, – sakė ji.