„Panamos liga“ nekelia pavojaus žmonėms, tačiau geba sunaikinti ištisas bananų rūšis, įskaitant Kavendišo, kuri pasižymi itin lengva priežiūra.
Be bananų šiuo metu gyvenimo neįsivaizduoja milijonai žmonių visame pasaulyje.
Kas tai per liga?
Grybelis TR4 pirmą sykį buvo aptiktas praėjusio amžiaus paskutinį dešimtmetį Malaizijoje ir Indonezijoje ir neįtikėtinai sparčiai išplito į kaimyninę Kiniją. Jis sunaikina augalų šaknis ir jų struktūrą.
JT perspėja, kad „Panamos liga“ kelia rimtą grėsmę bananų kultūros augintojams, nes jos visiškai išnaikinti yra neįmanoma. Maža to, grybelis žemėje gali išlikti net 30 metų.
TR4 (Tropical race 4) jau išplito į Aziją, Australiją ir Afriką, tačiau Lotynų Amerika, kuri yra viena iš pagrindinių bananų tiekėjų regione, iki šiol buvo nepaliesta, rašoma BBC.
Grybelį Kolumbijoje aptiko grupė mokslininkų iš Nyderlandų. Kaimyninė šalis Ekvadoras yra didžiausias pasaulyje bananų tiekėjas.
Anot ekspertų, grybelis gali turėti milžinišką destrukcinę reikšmę regione.
Kaip jis pateko į Ameriką?
Visi Kavendišo bananų rūšies augalai, kurie dauginasi vegetatyviai, yra genetinis pirminio augalo klonas, todėl jeigu vienas iš jų yra užkrečiamas, tai ir kiti taip pat užsikrės.
Kavendišo bananų rūšis buvo išvesta po to, kai praėjusio amžiaus viduryje kitas grybelis sunaikino tuomet populiarią bananų rūšį.
Ekspertų teigimu, vienintelė išeitis – diversifikuoti bananų auginimą, atsisakant vienos rūšies įsigalėjimo rinkoje.
Kaip kovoti su liga?
Vieni iš didžiausių pasaulyje bananų augintojai „Fyffes“ tvirtina, kad grybelio TR4 plitimą galima sustabdyti, tačiau tam būtina įvesti griežtus biologinio saugumo metodus.
Šiuo tikslu bendrovė įrengė aplink savo plantacijas saugomas zonas, apribojo lankytojų judėjimą. Visi, kurie įeina į plantaciją, turi pasikeisti avalynę ir nuplauti ją chemikalais, tas pats taikoma ir automobiliams.
Sienos neleidžia į plantacijas patekti gyvūnams, kurie galėtų pernešti užkrėstą žemę, o vanduo yra imamas iš šulinių.
„Fyffes“ atstovai tvirtina, kad bendrovė ieško alternatyvos Kavendišo bananams, tačiau kol kas tai rezultatų nedavė. Jų teigimu, jeigu biologinio saugumo yra griežtai laikomasi, tai TR4 grybelis plinta labai lėtai. Be to, grybelis jau kelis dešimtmečius gyvuoja Azijoje, tačiau bananai ten ir toliau sėkmingai auginami.
Profesorius Gertas Kemas iš Nyderlandų optimistinių prognozių neturi. Jo teigimu, grybelio plitimo kontrolės priemonės yra labai brangios, ir nedidelės bendrovės sau to leisti negali.
Bananų grybelis yra iššūkis ir prekeiviams. Britų tinklo „Tesco“ atstovai tvirtina, kad imasi priemonių dėl galimo grybelio plitimo. Bendrovės atstovų teigimu, jie jau 10 metų nuolat bendrauja su tiekėjais, kad įsitikintų dėl taikomų apsaugų nuo TR4.
Kol kas bananų išnykimo grėsmė atrodo labiau teorinė. Tačiau, keičiantis klimato sąlygoms ir nesugebėjus užtikrinti biologinių saugumo priemonių, situacija gali staiga pasikeisti.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nors bulvės dažnai laikomos nacionaliniu lietuvių maistu, bet joms pirkėjai Lietuvoje skiria tikrai ne patį didžiausią dėmesį. Kaip teigia prekybos tinklų atstovai, jau daugelį metų populiariausių prekių sąrašo viršūnėje karaliauja egzotiški vaisiai – bananai ir arbūzai.