Mianmare ir Tailande po žemės drebėjimo patvirtintos pirmos žūtys
Mianmaro sostinėje penktadienį vykęs stiprus žemės drebėjimas didelę miesto ligoninę pavertė „masinių aukų zona“, o kaimyniniame Tailande sugriuvus dangoraižiui žuvo mažiausiai trys žmonės ir dešimtys įstrigo griuvėsiuose.
„Kol kas apie 20 žmonių mirė atvykę į mūsų ligoninę. Daug žmonių buvo sužeista“, – sakė apie tūkstantį pacientų talpinančios ligoninės Mianmaro Neipide gydytojas, su naujienų agentūrai AFP kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
7,7 balo drebėjimas įvyko į šiaurės vakarus nuo Sagaingo miesto centriniame Mianmare, o po kelių minučių sekė 6,4 balo pakartotinis smūgis, sugriovęs pastatų, kelių ir sunaikinęs gerai žinomą Avos tiltą.
Diplomatiškai izoliuota Mianmaro karinė chunta, praradusi dideles teritorijų dalis, kontroliuojamas ginkluotų sukilėlių, kreipėsi į tarptautinę bendruomenę prašydama paramos. Šešiuose labiausiai pažeistuose regionuose paskelbta nepaprastoji padėtis.
Šimtai nukentėjusiųjų buvo nugabenti į ligoninę sostinėje Neipide, tačiau dėl pastato apgadinimo sužeistieji buvo gydomi lauke. Skubios pagalbos skyriaus priimamasis buvo užgriuvęs ant stovėjusio automobilio.
Ligoninės pareigūnas išprašė žurnalistus, sakydamas, jog „čia yra masinių aukų zona“.
„Tokio dalyko dar nebuvau matęs. Stengiamės suvaldyti situaciją. Dabar esu toks išsekęs“, – AFP sakė gydytojas.
AFP žurnalistai matė, kaip chuntos vadas Min Aung Hlaingas atvyko į ligoninę, o šalį valdanti kariuomenė prašė užsienio pagalbos.
„Norime, kad tarptautinė bendruomenė kuo greičiau suteiktų humanitarinę pagalbą“, – ligoninėje AFP sakė chuntos atstovas spaudai Zaw Min Tunas.
Šis retas chuntos prašymas gali reikšti, kad ketverius metus karo niokojama Mianmaro medicinos sistema sunkiai tvarkosi su tragedijos mastu.
Dangoraižio griūtis
Kitapus sienos, Tailande, Bankoke, sugriuvo statomas 30 aukštų pastatas.
Ministro pirmininko pavaduotojas Phumthamas Wechayachai žurnalistams sakė, kad žuvo mažiausiai trys darbininkai, o dar 81 liko įstrigęs viduje.
Gelbėtojai apžiūrinėjo griuvėsių ir susukto metalo raizgalynę, ieškodami saugaus būdo išgyvenusiųjų gelbėjimui, sakė įvykio vietoje buvęs AFP fotografas.
„Girdėjau, kaip žmonės šaukėsi pagalbos, sakydami „padėkite man“, – AFP sakė rajono policijos viršininko pavaduotojas Worapatas Sukthai.
„Manome, kad sužeista šimtai žmonių“, – sakė jis.
Visame Bankoke ir šiauriniame turistų lankomame Čiang Majaus mieste, kur trumpam dingo elektra, apstulbę gyventojai skubėjo į lauką, nežinodami, kaip reaguoti į neįprastą žemės drebėjimą.
„Kartu su kitais pirkėjais greitai išbėgau iš parduotuvės“, – sakė 76 metų Sai, kuris dirba parduotuvėlėje Čiang Majuje.
„Tai stipriausias drebėjimas, kokį esu patyręs per visą savo gyvenimą“, – teigė jis.
Apgadinti pastatai
Tailando ministrė pirmininkė Paetongtarn Shinawatra Bankoke paskelbė nepaprastosios padėties zoną, kurioje buvo sustabdytas kai kurių metro ir lengvųjų traukinių eismas. Tai dar labiau apsunkino ir taip liūdnai pagarsėjusį eismą mieste.
Oro uostai ir toliau veikia įprastai.
Žemės drebėjimas buvo juntamas visame regione: apie jį pranešė Kinija, Kambodža, Bangladešas ir Indija.
Indija, Prancūzija ir Europos Sąjunga (ES) pareiškė esančios pasirengusios suteikti pagalbą.
Kinijos valstybinės televizijos „Beijing News“ tiesioginėje transliacijoje buvo matyti keliolika gelbėtojų su oranžiniais kombinezonais ir šalmais gatvėje, užverstoje griuvėsiais Žuili mieste, esančiame prie Kinijos sienos su Mianmaru.
Per tiesioginę transliaciją pakalbintas parduotuvės darbuotojas parodė telefonu filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuota, kaip vykstant drebėjimui žmonės bėga iš parduotuvių prisidengę galvas rankomis.
Vaizdo įraše, paskelbtame socialiniame tinkle „Douyin“ – kinų „TikTok“ versijoje – matyti, kaip nuo daugiaaukščio pastato stogo Žuili plūsta vanduo ir nuolaužos, o žmonės bėga per apačioje esančią gatvės turgavietę.
Mianmare žemės drebėjimai yra gana dažnas reiškinys. Remiantis Jungtinių Valstijų geologinės tarnybos (USGS) duomenimis, 1930–1956 metais netoli Sagaingo lūžio, kuris driekiasi iš šiaurės į pietus per šalies centrą, įvyko šeši stiprūs – 7 balų ar stipresni – žemės drebėjimai.
2016-aisiais per galingą 6,8 balo žemės drebėjimą senovinėje sostinėje Bagane, centrinėje Mianmaro dalyje, žuvo trys žmonės, taip pat nuvirto turistų lankomos vietos bokštai ir sutrupėjo šventyklos sienos.
ES pasirengusi padėti nuo drebėjimo nukentėjusiems Mianmarui, Tailandui
Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen penktadienį pareiškė, kad 27 šalių blokas yra pasirengęs padėti Mianmarui ir Tailandui, kuriuos sukrėtė stiprus ir pražūtingas žemės drebėjimas.
„Širdį veriantys vaizdai iš Mianmaro ir Tailando po pražūtingo žemės drebėjimo. Mano mintys su aukomis ir jų šeimomis“, – parašė U. von der Leyen socialiniame tinkle „X“
„Europos palydovai „Copernicus“ jau padeda gelbėtojams. Esame pasirengę suteikti daugiau paramos“, – nurodė ji.
Pagalbos šauksmas iš Mianmaro: aukų gali būti labai daug
Mianmare per stiprų žemės drebėjimą sugriuvus mečetei žuvo mažiausiai 10 žmonių, penktadienį pranešė naujienų agentūra „Khit Thit Media“, remdamasi gelbėtojais.
Pranešama, kad mečetė sugriuvo vidurio Mianmaro Mandalajaus mieste, kai joje vyko apeigos.
Naujienų agentūra taip pat pranešė, kad pietiniame Taungu mieste sugriuvo vienuolynas, kuriame glaudėsi perkelti žmonės. Pasak liudytojų, žuvo penki žmonės, įskaitant vaikus, dar keli tebėra įstrigę griuvėsiuose.
Sostinėje Neipide prie 1000 lovų turinčios ligoninės skubios pagalbos skyriaus eilėmis buvo suguldyti sužeistieji, kai kurie raitėsi iš skausmo, kiti buvo apimti šoko.
Į ligoninę buvo atvežta daugybė nukentėjusiųjų per žemės drebėjimą, vieni – automobiliais, kiti – pikapais, dar kiti – atnešti ant neštuvų, srūvantys krauju ir apdulkėję.
„Tai masinių aukų zona“, – sakė ligoninės atstovas, išprašęs žurnalistus iš gydymo zonos. Maždaug pusę minutės trukę požeminiai virpesiai supurtė ir pačią ligoninę, žemei stipriai vibruojant išsiklaipė keliai, suskilo asfaltas. Smarkiai nukentėjo ir ligoninės skubios pagalbos skyrius, įgriuvęs sunkus įėjimo betonas prispaudė automobilį.
„Atvyksta daug sužeistųjų, nieko panašaus nesu regėjęs“, – sakė ligoninės gydytojas.
Pasak Jungtinių Valstijų geologijos tarnybos, Mianmaro sostinė yra maždaug už 250 kilometrų piečiau nuo 7,7 balo negilaus žemės drebėjimo epicentro, buvusio į šiaurės vakarus nuo Sagaingo miesto. Praėjus kelioms minutėms po šio drebėjimo tą pačią zoną supurtė 6,4 balo požeminis smūgis.
Drebėjimai buvo juntami ir kaimyninėje Kinijoje bei Tailande.
Bankoke sugriuvo statomas 30 aukštų dangoraižis, žuvo mažiausiai trys darbininkai, pranešė Tailando ministrės pirmininkės pavaduotojas. Pasak jo, 81 žmogus įstrigo po griuvėsiais.
Mianmaro valdančioji chunta pateikė retą prašymą suteikti tarptautinę humanitarinę pagalbą ir paskelbė nepaprastąją padėtį šešiuose šalies regionuose. AFP žurnalistai matė chuntos vadovą Miną Aungą Hlaingą atvykusį į ligoninę Neipide, kurioje gydomi sužeistieji.
„Norime, kad tarptautinė bendruomenė kuo greičiau suteiktų humanitarinę pagalbą“, – ligoninėje sakė chuntos atstovas Zawas Minas Tunas.
Aukų skaičius dar nežinomas, tačiau tai, kad izoliuota kariškių vyriausybė prašo pagalbos, nors retai tai daro po stichinių nelaimių, rodo, jog aukų gali būti itin daug. Atstovas sakė, kad reikia aukoti kraują pacientams Mandalajuje, Neipide ir Sagainge.
Liudininkai pasakoja apie drebančius pastatus ir chaosą gatvėse
Tailando sostinės šiaurėje esantis pastatas per kelias sekundes virto griuvėsių krūva, matyti socialiniuose tinkluose paskelbtoje filmuotoje medžiagoje.
„Kai atvykau apžiūrėti įvykio vietos, išgirdau žmones, kurie šaukėsi pagalbos, sakydami: „Padėkite man“, – naujienų agentūrai AFP sakė vieno iš Bankoko rajonų policijos viršininko pavaduotojas Worapatas Sukthai (Voropatas Suchtajus).
„Manome, kad sužeista šimtai žmonių, tačiau vis dar nustatinėjame aukų skaičių“, – teigė jis.
Kaimyniniame Mianmare, AFP žurnalistų komanda lankėsi nacionaliniame muziejuje Neipide, kai įvyko žemės drebėjimas.
Pastatui pradėjus drebėti, pradėjo griūti lubos. Uniformuoti darbuotojai išbėgo į lauką, vieni drebėdami ir verkdami, kiti bandė mobiliaisiais telefonais susisiekti su artimaisiais.
Žemės drebėjimas sugadino aplinkinius kelius, o kelyje į vieną didžiausių miesto ligoninių susidarė transporto priemonių spūstys.
Po žemės drebėjimo ligoninė tapo „masinių aukų zona“, pažymėjo pareigūnai.
Greitosios pagalbos automobilis prasiskynė kelią tarp transporto priemonių, šaukiant paremidikui: „Automobiliai, pasitraukite į šoną, kad greitosios pagalbos automobilis galėtų pravažiuoti.“
Ligoninėje, kurioje yra tūkstantis lovų, sužeistieji buvo gydomi lauke gatvėje, ant neštuvų kabojo intraveninės lašelinės.
Vieni klykė iš skausmo, kiti gulėjo nejudėdami, o artimieji stengėsi juos paguosti.
Tailando sostinės Bankoko gyventojai, drebant pastatams, išbėgo į gatves.
„Išgirdau jį miegodamas namuose, išbėgau iš pastato, kiek galėjau, vilkėdamas pižamą“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo populiaraus turistų miesto Čiangmajaus gyventojas Duangjai (Duangdžajus).
76 metų Čiangmajaus gyventojas Sai (Sajus) dirbo parduotuvėje „Minimart“, kai parduotuvėje prasidėjo drebėjimas.
„Kartu su kitais pirkėjais greitai išbėgau iš parduotuvės“, – teigė jis.
„Tai stipriausias drebėjimas, kokį esu patyręs gyvenime“. – pridūrė jis.
Mianmaro valdančioji chunta, kuri retai prašo tarptautinės humanitarinės pagalbos, paskelbė nepaprastąją padėtį šešiuose regionuose.
AFP žurnalistai matė, kaip chuntos vadas Min Aung Hlaingas atvyko į ligoninę Neipide, kur buvo gydomi sužeistieji po žemės drebėjimo centrinėje Mianmaro dalyje.
Indija yra pasirengusi suteikti „visą įmanomą pagalbą“ Mianmarui ir Tailandui, penktadienį pareiškė ministras pirmininkas Narendra Modi (Narendra Modis) po to, kai abi šalis sukrėtė galingas žemės drebėjimas.
„Meldžiuosi už visų saugumą ir gerovę, – socialiniame tinkle „X“ rašė N. Modi. – Indija pasirengusi suteikti visą įmanomą pagalbą. Šiuo atžvilgiu paprašiau mūsų pareigūnų būti parengtyje“.
Apgadinti pastatai
Dėl žemės drebėjimo Bankoke buvo sustabdytos kai kurios metro ir lengvojo geležinkelio paslaugos. Tailando ministrė pirmininkė Paetongtarn Shinawatra (Petongtarn Činavata) mieste paskelbė nepaprastąją padėtį.
Anot pranešimo socialiniame tinkle „X“, anksčiau ji sakė, kad po žemės drebėjimo nutraukė oficialų vizitą pietinėje Puketo saloje, kad surengtų skubų susitikimą.
Pasak Pekino žemės drebėjimų agentūros, kuri nurodė, kad drebėjimo stiprumas siekė 7,9 balo, požeminiai smūgiai taip pat buvo juntami Kinijos pietvakarinėje Junano provincijoje.
Mianmare žemės drebėjimai yra gana dažni, nes, USGS duomenimis, 1930–1956 metais netoli Sagaingo lūžio, kuris eina iš šiaurės į pietus per šalies centrą, įvyko šeši stiprūs – 7,0 balų ar stipresni – žemės drebėjimai.
2016-aisiais per galingą 6,8 balo žemės drebėjimą senovinėje sostinėje Bagane, centrinėje Mianmaro dalyje, žuvo trys žmonės, taip pat buvo nuversti bokštai ir sutrupintos turistų lankomos šventyklos sienos.
Ekspertai teigia, kad dėl milžiniško Mianmaro miestų vystymosi tempo, prastos infrastruktūros ir prasto miestų planavimo labiausiai apgyvendintos šalies teritorijos taip pat tapo lengvai pažeidžiamos žemės drebėjimų ir kitų nelaimių.
Skurdžioje Pietryčių Azijos šalyje, ypač kaimo vietovėse, medicinos sistema sunkiai susidoroja su iššūkiais.
Bankoke po drebėjimo sugriuvus dangoraižiui įstrigo 43 darbininkai
Bankoke penktadienį sugriuvo 30 aukštų dangoraižis, statomas vyriausybinėms įstaigoms, ten įstrigo 43 darbininkai, pranešė policija ir medikai po to, kai miestą sukrėtė stiprus žemės drebėjimas.
Po 7,7 balo stiprumo žemės drebėjimo, kurio epicentras buvo Mianmare, Tailando sostinės šiaurėje statomas 30 aukštų pastatas per kelias sekundes virto griuvėsių krūva.
Tailando pareigūnai Bankoke paskelbė nepaprastąją padėtį, netrukus pranešė ministrė pirmininkė Paetongtarn Shinawatra.
Aziją supurtė baisus žemės drebėjimas: iš Bankoko – byrančių pastatų ir besipilančio vandens iš baseinų vaizdai
Penktadienį stiprus 7,7 balo žemės drebėjimas supurtė vidurio Mianmarą, pranešė Jungtinių Valstijų geologijos tarnyba (USGS).
Drebėjimas smogė už 16 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Sagaingo miesto 10 kilometrų gylyje apie 12.50 val. vietos (8.50 val. Lietuvos) laiku, pranešė USGS.
Naujienų agentūros AFP žurnalistai iš Neipido pranešė, kad drebėjimo jėga išlankstė kelius, nuo pastatų nukrito lubų gabalai.
Žemės drebėjimas buvo juntamas toliau į pietus iki pat Tailando. Sostinėje Bankoke drebėjo pastatai, gyventojai išbėgo į gatves, buvo sustabdytos kai kurios metro ir geležinkelio paslaugos.
„Aš jį išgirdau miegodamas namuose ir išbėgau su pižama kuo toliau nuo pastato“, – po drebėjimo pasakojo vienas populiaraus turistinio Čiangmajaus miesto gyventojas.
Žemės drebėjimai nuvilnijo ir kaimyninėse šalyse
Drebėjimas buvo juntamas šiaurinėje ir centrinėje Tailando dalyje, o taip pat ir Kinijos pietvakarinėje Junano provincijoje. Kinijos žemės drebėjimų tinklų centras (CENC) pranešė, kad smūgio stiprumas siekė 7,9 balo ir buvo juntamas Junane.
Žemės drebėjimai yra gana dažni Mianmare, 1930–1956 m. šalį supurtė šeši 7 balų stiprumo ar net daugiau drebėjimai ties Sagaingo tektoniniu lūžiu, nusidriekusiu iš šiaurės į pietus per šalies centrą. 2016 m. per 6,8 balo žemės drebėjimą senovinėje sostinėje Bagane vidurio Mianmare žuvo trys žmonės, nuvirto turistų lankomos šventyklos bokštai, apgriuvo sienos.
Skurdžioje Pietryčių Azijos valstybėje prasta sveikatos priežiūros sistema, ypač kaimo vietovėse.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Žemės drebėjimo aukų skaičius Mianmare artėja prie 150, chuntos vadovas prašo užsienio pagalbos
7,7 balo stiprumo žemės drebėjimas sukėlė didelius sugriovimus karo draskomoje šalyje, o žuvusiųjų skaičius dar gali augti, sakydamas kalbą, kurią transliavo valstybinė žiniasklaida, teigė Min Aung Hlaingas.
JAV geologijos tarnybos (USGS) duomenimis, drebėjimas smogė už 16 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Sagaingo miesto 10 kilometrų gylyje apie 12.50 val. vietos (8.50 val. Lietuvos) laiku. Naujienų agentūros AFP žurnalistai iš Neipido pranešė, kad drebėjimo jėga išlankstė kelius, nuo pastatų nukrito lubų gabalai.
Žemės drebėjimas buvo juntamas šiaurinėje ir centrinėje Tailando dalyje, o taip pat ir Kinijos pietvakarinėje Junano provincijoje.
Žemės drebėjimai yra gana dažni Mianmare, 1930-1956 m. šalį supurtė šeši 7 balų stiprumo ar net daugiau drebėjimai ties Sagaingo tektoniniu lūžiu, nusidriekusiu iš šiaurės į pietus per šalies centrą. 2016 m. per 6,8 balo žemės drebėjimą senovinėje sostinėje Bagane vidurio Mianmare žuvo trys žmonės, nuvirto turistų lankomos šventyklos bokštai, apgriuvo sienos.