Apie daugumą iki šiol užregistruotų atvejų pranešė šalies sostinėje Kigalyje ir jo apylinkėse dirbantys sveikatos priežiūros darbuotojai. Taip pat nustatyta apie 300 žmonių, turėjusių kontaktą su asmenimis, kuriems patvirtintas virusas, kai kurie iš jų uždaryti į izoliatorius, skelbia portalas „The Sun“.
Kas yra Marburgo virusas?
Marburgo virusas yra filovirusas, kaip ir jo žymesnis giminaitis Ebolos virusas. Jie priklauso platesnei virusų, galinčių sukelti virusinę hemoraginę karštinę – karščiavimo ir kraujavimo sindromą, grupei.
Pirmieji viruso protrūkiai kilo 1967 m. Vokietijos ir Jugoslavijos laboratorijų darbuotojams, dirbusiems su Afrikos beždžionėmis, atvežtomis iš Ugandos. Virusas buvo identifikuotas Marburgo laboratorijoje Vokietijoje. Nuo to laiko protrūkiai kilo keliose Afrikos šalyse, tačiau rečiau nei Ebolos.
Natūralus Marburgo viruso šeimininkas yra vaisėdis šikšnosparnis, tačiau jis taip pat gali užkrėsti primatus, kiaules ir kitus gyvūnus. Žmonių protrūkiai prasideda po to, kai žmogus turi kontaktą su užsikrėtusiu gyvūnu.
Virusas plinta tarp žmonių daugiausia tiesioginio kontakto būdu, ypač su kūno skysčiais. Praėjus maždaug penkioms dienoms po užsikrėtimo, prasideda kraujavimas, kuris gali būti mirtinas iki 90 proc. užsikrėtusiųjų.
Žmones ragina būti sąmoningais
„Marburgas yra reta liga, mes intensyviai sekame kontaktus ir atliekame tyrimus, kad sustabdytume plitimą“, – sekmadienio vakarą sakė Ruandos sveikatos apsaugos ministras Sabinas Nsanzimana.
Ministras sakė, kad ligos šaltinis dar nenustatytas.
Jis pridūrė, kad virusu užsikrėtusiam asmeniui simptomai gali pasireikšti laikotarpyje tarp trijų dienų ir trijų savaičių.
Kigalio mieste gyvena 1,2 mln. žmonių, jis turi gerai susietą oro uostą, todėl baiminamasi, kad virusas gali plisti tarptautiniu mastu.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad į Ruandą siunčia ekspertus ir reagavimo į protrūkį priemones, kad padėtų pažaboti virusą.
Visuomenė raginama vengti fizinio kontakto, kad padėtų sustabdyti viruso plitimą. Dvi savaites buvo uždrausta lankyti ligoninėse pacientus, apribotos laidojimo paslaugos.
Tikimasi, kad artimiausiomis dienomis į Kigalį atvyks skubios medicininės pagalbos priemonės.
Agentūra taip pat koordinuoja pastangas sustiprinti tarpvalstybines priemones Ruandos kaimyninėse šalyse, kad būtų sustabdytas tolesnis viruso plitimas.
Gali kilti nauja pandemija
JAV ambasada Ruandos sostinėje Kigalyje paragino savo darbuotojus dirbti nuotoliniu būdu ir vengti lankytis biuruose. Marburgas jau įtrauktas į oficialų PSO prioritetinių patogenų, galinčių sukelti kitą pandemiją, sąrašą.
Virusas plinta nuo vaisėdžių šikšnosparnių ir tarp žmonių plinta per tiesioginį sąlytį su kūno skysčiais, tokiais kaip kraujas, seilės ir gleivės.
Ligos simptomai:
- Aukšta temperatūra;
- Stiprus galvos skausmas;
- Raumenų skausmai;
- Viduriavimas;
- Vėmimas.
Sunkiais atvejais dėl didelio kraujo netekimo ištinka mirtis.
Kaip išvengti viruso?
Patvirtintų gydymo būdų nėra, tačiau šiuo metu kuriamos įvairios vakcinos.
Ruandos valdžios institucijos paragino visuomenę išlikti budrią, plauti rankas švariu vandeniu ir muilu bei pranešti apie visus įtariamus atvejus.
Praėjusiais metais Pusiaujo Gvinėjoje, Centrinėje Afrikoje, pirmą kartą kilo Marburgo viruso epidemija.
Nustatyta mažiausiai 16 atvejų, devyni žmonės mirė.