• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Talibano judėjimas, užgrobęs Afganistaną vos per 10 dienų, nustebino daugelį, rašoma BBC. Patys ultraortodoksų islamistų atstovai tvirtina, kad yra pasikeitę nuo savo pirmtakų, jau valdžiusių šalį prieš 20 metų, tačiau kol kas tai panašėja į reklaminę akciją, o ne realius veiksmus.

Talibano judėjimas, užgrobęs Afganistaną vos per 10 dienų, nustebino daugelį, rašoma BBC. Patys ultraortodoksų islamistų atstovai tvirtina, kad yra pasikeitę nuo savo pirmtakų, jau valdžiusių šalį prieš 20 metų, tačiau kol kas tai panašėja į reklaminę akciją, o ne realius veiksmus.

REKLAMA

Kol kas nėra žinoma, kas oficialiai valdys Afganistaną ir užims svarbiausius šalies valdžios postus. Tačiau apie pagrindinius teroristinės organizacijos veikėjus pasaulis jau šį tą žino.

1. Hibatullah Akhundzada

Trečiasis pagal rangą po mulos Omaro (kuris, manoma, mirė 2013-aisiais) ir Achtaro Mansuro (nukautas 2016-aisiais) talibų kariuomenės vadas. Savo dabartinį lyderio postą užėmė 2016-ųjų gegužę. Pasižymi labiau savo dievobaimingumu ir teokratiniu valdymu negu karinėmis pergalėmis.

REKLAMA
REKLAMA

H. Akhundzada gimė pietinėje Kandagaro, kuris jau daugelį metų yra laikomas pagrindine talibų tvirtove, nepatvirtintais duomenimis, 1961-aisiais. Jo tėvas buvo vienoje iš gyvenviečių imamu.

REKLAMA

9-ajame dešimtmetyje būsimasis talibų lyderis įstojo į smogikų, kovojusių su sovietų kariuomene, gretas, tačiau pats mūšiuose nedalyvavo.

Vėliau jis su šeima išvyko į Pakistaną, įstojo į vietos medresę. Pakistanas milijonams afganų pabėgėlių sukūrė sąlygas gyventi, vaikams įsteigė specialias religiniu pagrindu paremtas mokyklas, kurių auklėtiniai vėliau ir suformavo Talibano pagrindą.

1994-aisiais jis prisijungė prie Talibano – tai buvo mulos Omaro įkurtas radikaliai nusiteikusių religinių mokyklų studentų judėjimas Pakistane.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmojo talibų valdymo metu (1996-2001) H. Akhunzada vadovavo vienam iš šariato teismų. Tuo metu talibai uždraudė televiziją, kiną, muziką, kosmetiką, sportą ir vyresnių nei 10 metų mergaičių mokyklų lankymą. Buvo plačiai praktikuojama praktika už bausmę užmėtyti prasikaltusį akmenimis, buvo pjaunamos rankos ir viešai plakami žmonės.

Tiesa, nėra žinoma, kokias bausmes yra skyręs pats H. Akhunzada asmeniškai.

Talibų lyderis seka savo pirmtako mulos Omaro pėdomis ir faktiškai niekuomet nepasirodo viešumoje, neteikia viešų pareiškimų. Patys talibai jį laiko „griežtu konservatoriumi“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rugpjūčio pradžioje talibų atstovas Zabiullah Mujahidas patvirtino, kad būtent H. Akhunzada yra judėjimo vadovas ir yra aukščiausiasis talibų lyderis.

Dabartinio talibų lyderio sūnus 2017-aisiais taranavo sprogmenų prikimštu sunkvežimiu karinę bazę Afganistano pietuose. Jam tuo metu buvo 23-eji. H. Akhunzados brolis 2019-aisiais žuvo sprogus bombai Kvetos (Pakistanas) mečetėje.

2. Abdulas Ghani Baradaras

H. Akhunzados pavaduotojas, patarėjas politiniais klausimais. Vienas iš keturių Talibano įkūrėjų. Būtent jis yra pagrindinis teroristinės organizacijos diplomatas ir viešas asmuo, dalyvaujantis visose reikšmingesnėse derybose. Jis taip pat paskelbė oficialų pranešimą apie talibų pergalę.

REKLAMA

Talibų vyresnysis gimė 1968-aisiais centrinėje Afganistano dalyje. Dalyvavo pasipriešinime sovietų kariuomenei ir dar tuomet susipažino su mula Omaru. Skelbiama, kad vedė jo seserį. Po sovietų karių pasitraukimo jis įkūrė medresę Kandagare. Pirmojo talibų valdymo metu užėmė gynybos viceministro pareigas.

Pagal turimus duomenis jis vėliau suvaidino svarbų vaidmenį planuojant karo veiksmus ir teroro išpuolius, buvo atsakingas už jų finansavimą.

REKLAMA

2010-ųjų vasarį jis buvo sulaikyta bendros JAV ir Pakistano kariuomenių operacijos Karačyje metu. Aštuonis metus praleido Pakistano kalėjime, vėliau paleistas į laisvę pritaikius amnestiją.

Nuo 2019-ųjų faktiškai nesitraukė iš Kataro sostinės Dohos, kur vadovavo talibų delegacijos deryboms su JAV atstovais ir 2020-ųjų pradžioje pasirašė skandalingai nuskambėjusią taikos sutartį.

Būtent jis kalbėjosi telefonu su Donaldu Trumpu, susitikinėjo su Rusijos ar Kinijos užsienio reikalų ministrais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

BBC šaltinių teigimu, aplinkiniai A. G. Baradarą vertina kaip ramų ir itin ambicingą diplomatą, kuris kalba tik apie esmę.

3. Mohammadas Yaqoobas

H. Akhunzados pavaduotojas, kuruojantis karinę talibano pusę. Mirusiojo Talibano įkūrėjo mulos Omaro sūnus. Tiksli gimimo data nėra žinoma, manoma, kad jam gali būti apie 30 metų.

Po 2016-ųjų Achtaro Mansuro žūties nuo amerikiečių bepiločio smūgio jis buvo svarstomas kaip potencialus Talibano lyderis, tačiau judėjimo vadovybė suprato, kad M. Yaqoobas yra pernelyg jaunas ir nepatyręs.

REKLAMA

Manoma, kad M. Yaqoobas palaiko gerus santykius su A. G. Baradaru, kartu su juo atstovauja palyginti nuosaikiųjų talibų flangą.

4. Sirajuddinas Haqqani

Po savo tėvo, vieno iš žymiausių modžahedų (1980-1990 m.) karo lauko vadų Jalaluddino Haqqani, žūties pradėjo vadovauti jo įkurtai grupuotei, žinomai „Haqqani tinklas“ vardu, ir netrukus įsiliejo į talibų gretas.

„Haqqani tinklas“ yra laikomi viena iš geriausiai organizuotų ir geriausiai karine prasme pasiruošusių talibų grupuočių. Būtent jie yra siejami su eile skambių išpuolių prieš afganų kariuomenę ir tarptautinės koalicijos pajėgas, o taip pat ir už teroro išpuolius viename iš Kabulo viešbučių ar Indijos ambasadą, bei už pasikėsinimą į buvusio Afganistano prezidento Hamido Karzajaus gyvybę.

REKLAMA

Pagal žiniasklaidos turimus duomenis, iš esmės būtent jo būriai kontroliuoja Afganistano ir Pakistano sieną. JAV pripažintas teroristu, už informaciją apie jį yra siūloma premija.

S. Haqqani yra apie 45 metų, jo buvimo vieta nėra žinoma.

Tiesa, prieš pat JAV ir talibų taikos sutarties pasirašymą jo vardu „New York Times“ buvo publikuotas komentaras, kuriame, be viso kito, buvo rašoma: „Daugiau nei 4 dešimtmečius kiekvieną dieną yra veltui eikvojamos brangios afganų gyvybės. Visi pavargo nuo karo. Aš esu tikras, kad reikia nustoti žudyti ir žaloti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Abdulas Hakimas

Autoritetingas šventikas, bendraamžis ir patikimas Talibano lyderio H. Akhundzados bendražygis. Kaip ir jo lyderis, niekada nebuvo karo lauko vadu. Ekspertų manymu, gali užimti naujojo Afganistano šariato teismų vadovo postą.

Nuo 2020-ųjų rugsėjo vadovavo talibų atstovybei Dohoje. Iki tol daugelį metų gyveno Kvetoje, laikytoje neoficialia talibų sostine, ką bandė neigti Pakistano valdžia. Vadovavo tenykščiai įtakingai religinių veikėjų tarybai ir medresai, kurioje studijavo ir mokėsi daugiausiai išeiviai iš Afganistanų ir jų vaikai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų