Šios savaitės pradžioje Lietuvoje vieši UEFA ir FIFA atstovai, atvykę dėl Seime teikiamo įstatymo projekto, kuris šalies futbole įvestų tiesioginį valdymą.
FIFA ir UEFA vadovai trečiadienį lankėsi Seime, Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje, kuriame dar kartą pakartojo tokio scenarijaus pasekmes ir galiausiai pasiekė sutarimą su politikais.
Nuspręsta, kad įstatymo priėmime daroma pertrauka, suteikiant LFF ir užsienio atstovams laiko iki metų galo – gruodžio viduryje turi būti pateiktas ir priimtas naujas įstatų projektas, kuris išspręstų opiausias problemas futbolo valdyme.
Šių įstatų rengimas jau prasidėjo specialioje darbo grupėje, kurią į priekį ves po du UEFA ir FIFA atstovus, kurie sieks Lietuvoje įdiegti geriausius valdymo principus.
„Pagaliau prasidėjo dialogas, kurio siekėme ir laukėme. Toliau sekę veiksmai (įstatymo dėl tiesioginio valdymo svarstymas ir priėmimas, – aut. past.) buvo ne visai suderinami su federacijos tikslais. Ne tokiais metodais turėtų būti siekiama rezultato, jeigu yra noras padėti vystytis futbolui, klubams. Pagaliau esame išgirsti. Tikiu, kad įstatymo iniciatoriai nenori prieiti prie kraštutinio scenarijaus – suspendavimo.
Norime turėti protingo laiko tarpą, sutinkame su šiuo iššūkiu, dirbame ties įstatų tobulinimu, paruošimu.
Diskutuotinų dalykų yra ne vienas ir ne du. Laukiame rekomendacijų ir pradėjome apie tai kalbėtis. Tikslas buvo išaiškinti situaciją ir neleisti priimti įstatymo, duoti mums laiko atlikti pakeitimus“, – po susitikimų kalbėjo LFF generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius.
Neramumai Lietuvos fubtolo padangę aptempdė jau kurį laiką – politikai pakilo į kovą, norėdami LFF išvalyti nuo kriminalinio pasaulio atstovų, įvesti daugiau demokratijos ir užtikrinti skaidrų valdymą.
Politikai aiškiai yra nusitaikę į kelis LFF Vykdomojo komiteto (VK) narius. Šiame iš 20 narių net keturi turi teistumą, o ryškiausiai šviečia Arūno Pukelio, pravarde Švinius, pavardė.
Daugybę kartų teistas A. Pukelis paskui save tempiasi milžinišką kriminalinį šleifą, bet tai jam nesutrukdė tapti LFF viceprezidentu ir bene įtakingiausiu futbolo žmogumi Lietuvoje.
Vis tik panašu, kad tokių veikėjų dienos futbolo valdyme gali būti suskaičiuotos. Pasak FIFA atstovo Nodaras Akhalkasčio teistiems asmenims vietos futbole nėra, o LFF prezidentas Tomas Danilevičius pabrėžė, kad į įstatus ties šiuo punktu bus įrašyta būtent tokia formuluotė, kurią pasiūlys FIFA ir UEFA.
„Tai dažniausiai girdima tema šiose diskusijoje. Tai tema, kuriai skiriame labai didelį dėmesį. Manau visi sutariame, kad futbolas nėra vieta žmonėms, kurie turi kvestionuotą reputaciją ir kriminalinę praeitį“, – sakė N. Akhalkastis.
„Tokią formuluotę, kurią pasiūlys FIFA ir UEFA, tokią ir įdėsime į savo įstatus. Visi renkami organai turės praeiti tam tikrą patikrą. Aiškiai bus deklaruota, kas gali ir negali būti šiuose federacijos vykdomuosiuose organuose“, – svečiui antrino T. Danilevičius.
LFF vadovai teigia, kad spalio 16 d. vyks diskusija su visai futbolo bendruomenės nariais, maždaug po mėnesio bus pristatytas naujas įstatų projektas, o ar šis bus priimtas lems neeilinė visuotinė konferencija, kurioje dabartiniai LFF sprendimų priėmėjai balsuos – priimti jį ar ne. Tai reiškia, kad savo poziciją išsakys ir tie patys teisti asmenys.
LFF galvos nenorėjo veltis į diskusijas apie tai, kas nutiktų, jeigu būtų nubalsuota prieš naują įstatų projektą – jie tiki, kad futbolo bendruomenė tinkamai įvertins visas rizikas ir galimas pasekmes.
„Tikiu, kad į didžiąsias šventes išeisime susitvarkę ir visi patenkinti“, – vylėsi E. Stankevičius.
Politikų ir LFF nesutarimai tęsiasi jau kurį laiką – nors iš pradžių LFF užsiėmė gynybinę poziciją, tačiau matydama politikų valią savo ambicijas sumažino ir leidosi į dialogą.
Vienas svarbiausių tą lėmusių veiksnių – tiesioginio valdymo įvedimo keliama grėsmė. Tokiu atveju Lietuvos rinktinės ir klubai būtų suspenduoti tol, kol į LFF nebūtų sugrąžinti dabartiniai vadovai.
„Mes matome politinę valią, žinome, kas yra valdančioji dauguma ir matome nusiteikimą. Negalime disponuoti visos futbolo bendruomenės vardu, eiti iki galo ir žiūrėti – įstatymas bus priimtas ar ne. Mes pasiruošę keisti įstatus, kad suvaldytume procesą ir neprieitume prie pasekmių, kurios gali laukti futbolo. Manau, kad Seimo nariai nuėmė ambicijas, mes nuėmėme ambicijas, sėdime, šnekamės, kad surastume galutinį tašką, kuriame abi pusės išeitų pasiekusios savo norus ir rezultatus“, – sakė E. Stankevičius.
„Tikslas, kad Lietuvos futbolas pakiltų į aukštesnį lygį, kad eitų į priekį. Nėra tikslo uždaryti jį. Tai niekam nebūtų naudinga. Čia jau nėra ambicijų, yra tik dialogas“, – pridūrė T. Danilevičius.