Garsus Rusijos krepšinio apžvalgininkas ir komentatorius Vladimiras Gomelskis interviu Balsas.lt atskleidė, koks Lietuvos rinktinės starto penketas būtų neprilygstamas artėjančiame Europos čempionate.
Jau žinomos beveik visų 24 turnyro rinktinių, rugsėjo 4–22 dienomis dalyvausiančių Slovėnijoje vyksiančiame FIBA Europos čempionate, preliminari sudėtis. Portalo balsas.lt kalbintas krepšinio analitikas V. Gomelskis tvirtino, kad nacionalinių komandų kandidatų sąrašas jo nenustebino.
„Nesuprantu FIBA pozicijos, kuri taip sumenkino Europos ir kitų žemynų čempionatų reikšmę. Apverktina. Kadangi Slovėnijoje nedalyvaus pagrindinės Europos krepšinio žvaigždės, nebus toks akiai gražus reginys, koks buvo prieš dvejus metus Lietuvoje. Tenka tik apgailestauti“, – kalbėjo legendinio trenerio Aleksandro Gomelskio sūnus.
– Oficialus „FIBA Europe“ interneto puslapis pateikia būsimojo čempionato reitingą. Jo viršūnėje – Prancūzija, paskui – Ispanija, Lietuva, Graikija, Slovėnija, Rusija. Ar jums čia nieko netrūksta?
– Manau, kad reitingas neteisingas. Per pastarąjį sezoną keletą kartų bendravau su treneriu Dušanu Ivkovičiumi. Manau, kad neįtraukti Serbijos rinktinės tarp lyderių – didelė klaida. Dabar geriausiai vertinama Prancūzija, tačiau NBA jei žaidžiantys šios šalies krepšininkai neatvyks, nežinau, kaip prancūzai skins pergales.
– Kalbant apie Rusijos rinktinę, į Slovėniją nevyks Viktoras Chriapa, Andrejus Kirilenka, Saša Kaunas. Ar tai didelė netektis jūsų šalies nacionalinei ekipai?
– Be abejonės, didelė. Juos pakeisti yra kuo, tačiau tie žaidėjai neturi tokio autoriteto tarptautinėse arenose. Be lyderių V. Chriapos ir A. Kirilenkos bus sudėtinga, dėl to apmaudu. Nors su naujuoju ambicingu treneriu Fotisu Katsikariu komanda pasistengs pasiekti minimalų keliamą uždavinį – iškovoti kelialapį į pasaulio čempionatą (bilietus iškovos pirmos šešios komandos, jei tarp jų bus ir 2014 metų planetos pirmenybių šeimininkė Ispanija, – septynios – red. past.). Maksimalus tikslas – laimėti sidabro arba bronzos medalius. Rusijos krepšinio federacijos funkcionieriai gali daug uždavinių kelti, tačiau reikia būti realistais.
– Daugelio šalių rinktinės dabar išgyvena kartų kaitą. Kaip manote, koks bus jų žaidimas Europos čempionate?
– Seniai esu krepšinio pasaulyje. Ir kiekvieni poolimpiniai metai – kartų kaita. Daugelio nacionalinių ekipų veteranai išeina arba paskelbia, kad nebežais. Labai ramiai į tai žvelgiu. Pamatysime naujas žvaigždes. Tai – normalu.
– Ar galima tikėtis, kad turnyras Slovėnijoje bus visiškai neprognozuojamas?
– Visiškai teisingai. Tai akivaizdu vien pažvelgus į pirmenybių šeimininkus slovėnus – jie neslepia ambicijų ir skelbia, kad rinktinėje žais visi šiuo metu pajėgiausi šalies krepšininkai. Slovėnai norėtų laimėti šį Europos čempionatą, turi gerą trenerį Božidarą Maljkovičių, bus viena labiausiai patyrusių komandų. Pavyzdžiui, prognozuoti rungtynių baigtį tarp Rusijos ir Slovėnijos visiškai neįmanoma. Nekalbu jau apie Lietuvos rinktinę, kuri taip pat, manyčiau, pateiks staigmenų. Linkiu, kad tai būtų malonios staigmenos.
– Prie Lietuvos rinktinės vairo vėl stojo Jonas Kazlauskas. Kokio galima tikėtis lietuvių žaidimo, jam vadovaujant?
– Negaliu likti objektyvus, nes Jonas – geras mano bičiulis, mes pažįstami jau 35 ar 40 metų. Net esame žaidę vienas prieš kitą. J. Kazlauskas jau seniai tapo elitiniu tarptautinio lygio treneriu. Jam vadovaujant komanda žais labiau klasikinį krepšinį, o tai būdinga lietuviškai krepšinio mokyklai. Jonas savo taktiką kurs remdamasis tuo, kokius turės žaidėjus. Tai racionalus treneris. Man patinka, kaip jis dirba. Aš ir sakau, kad negaliu būti objektyvus, nes jį palaikau. Tikiuosi, kad jį lydės sėkmė, o juk sėkmė visuomet lydi stipriuosius.
– Kalbant apie pačią Lietuvos rinktinę – nebus tokių veteranų kaip Šarūnas Jasikevičius, Darius Songaila, Rimantas Kaukėnas, pertrauką daro Simas Jasaitis. Turime kelis traumuotus žaidėjus. Kas galėtų tempti mūsų šalies nacionalinės ekipos vežimą?
– Man labai patinka pora gynėjų, kurie turėtų žaisti starto penkete. Tai – Mantas Kalnietis ir Martynas Pocius. Taip pat man patinka, kaip žaidžia Mindaugas Kuzminskas. Jei prie jų pridėsime Liną Kleizą ir Joną Valančiūną, tai būtų idealus starto penketas. Su tokiu penketu ir centru kaip J. Valančiūnas galima ne tik laimėti kovą dėl atšokusių kamuolių, bet ir kiekvieną kartą surengti greitą ataką. J. Valančiūno fiziniai duomenys taip pat leidžia joje dalyvauti. J. Kazlauskas turi dosnų taktinių galimybių pasirinkimą.
Europos pirmenybėse dalyvauja 24 komandos, todėl nereikia žaisti maksimaliai atiduodant jėgas kiekvienose rungtynėse. Kiek pažįstu J. Kazlauską, kiekvienoje dvikovoje rinktinė taps vis stipresnė. Norėčiau, kad Slovėnijoje vyksiančio čempionato finale kautųsi Lietuva ir Rusija, tačiau tai gana optimistinis scenarijus. Nesijuokite, visko gali būti. Jei prancūzai neturės Tony Parkerio, Boriso Diawo, ispanai žais be brolių Gasolių ir Jose Calderono, ar galima tikėtis, kad šios rinktinės pateks į finalą? Galbūt. Manau, mano išvardytas Lietuvos starto penketas bus pats stipriausias Europos čempionate. O kitiems – kaip pasiseks, įtraukiant slovėnus ir serbus.
– Pastarieji du Europos čempionatai nebuvo patys geriausi Lietuvos rinktinei. 2009 metais Lenkijoje – skaudus nevykęs pasirodymas ir užimtos tik 11–12 vietos, Lietuvoje 2011 metais – penktoji vieta ir nusivylimas. Gal jau pats metas iššauti?
– Esu optimistas. Tikėkimės, kad mūsų šalių rinktinės iššaus. Kitaip nėra tikslo važiuoti į tą Slovėniją.
TIK FAKTAI
2013 metų Europos čempionate nugalėtojų titulą gins Ispanijos nacionalinė komanda. 2011 metais Lietuvoje vykusiose Senojo žemyno pirmenybėse sidabrą iškovojo Prancūzija, bronzos medalius – Rusijos krepšininkai.
Lietuvos rinktinės visų laikų rezultatai Europos čempionatuose: 2011 metai – 5 vieta, 2009 – 11 vieta, 2007 – 3 vieta, 2005 – 5 vieta, 2003 – 1 vieta, 2001 – 12 vieta, 1999 – 5 vieta, 1997 – 6 vieta, 1995 – 2 vieta, 1939 metai – 1 vieta, 1937 metai – 1 vieta.
Prie Lietuvos rinktinės vairo antrą kartą istorijoje stoja J. Kazlauskas. Pernai jis su Lietuvos krepšinio federacija pasirašė sutartį olimpiniam ketverių metų ciklui iki 2016-ųjų Rio de Žaneiro (Brazilija) olimpiados pabaigos. Anksčiau jis nacionalinę ekipą treniravo 1997–2001 metais, Sidnėjaus olimpiadoje laimėjo bronzos medalius.
2013 metų FIBA Europos čempionatas A grupė: Ukraina, Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Izraelis, Belgija
B grupė: Bosnija ir Hercegovina, Lietuva, Makedonija, Juodkalnija, Serbija, Latvija
C grupė: Lenkija, Slovėnija, Ispanija, Kroatija, Čekija, Gruzija
D grupė: Suomija, Graikija, Rusija, Italija, Švedija, Turkija
Lietuvos rinktinės tvarkaraštis ir rungtynių laikas
Rugsėjo 4 d. (22 val.) su Serbija
Rugsėjo 5 d. (22 val.) su Makedonija
Rugsėjo 6 d. (18.45 val.) su Latvija
Rugsėjo 8 d. (22 val.) su Juodkalnija
Rugsėjo 9 d. (18.45 val.) su Bosnija ir Hercegovina
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kandidatų sąrašas
Mantas Kalnietis g. 1985 m., 195 cm, Krasnodaro „Lokomotiv–Kuban“
Tomas Delininkaitis g. 1982 m., 190 cm, Čerkasų „Mavpy“
Adas Juškevičius g. 1989 m., 194 cm, Kauno „Žalgiris“
Renaldas Seibutis g. 1985 m., 195 cm, Vilniaus „Lietuvos rytas“
Martynas Gecevičius g. 1988 m., 193 cm, Pirėjo „Olympiacos“
Martynas Pocius g. 1986 m., 196 cm, Madrido „Real“
Jonas Mačiulis g. 1985 m., 198 cm, Atėnų „Panathinaikos“
Mindaugas Kuzminskas g. 1989 m., 205 cm, Kauno „Žalgiris“
Linas Kleiza g. 1985 m., 203 cm, „Toronto Raptors“
Paulius Jankūnas g. 1984 m., 205 cm, Kauno „Žalgiris“
Kšištofas Lavrinovičius g. 1979 m., 210 cm, Kauno „Žalgiris“
Darjušas Lavrinovičius g. 1979 m., 212 cm, Kauno „Žalgiris“
Donatas Motiejūnas g. 1990 m., 213 cm, „Houston Rockets“
Jonas Valančiūnas g. 1992 m., 211 cm, „Toronto Raptors“
Robertas Javtokas g. 1980 m., 211 cm, Kauno „Žalgiris“