• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 1960 metų vykstantis Europos futbolo čempionatas kiekvienam futbolo sirgaliui palieka kokį nors įspūdingą, laikų nepaklusnų atsiminimą. Belaukiant 2012 metų finalo tarp Ispanijos ir Italijos komandų „Įvartis. net“ siūlo geriausių Senojo žemyno futbolo pirmenybių įvykių dešimtuką

REKLAMA
REKLAMA

Marco van Basteno laikas

1988 metais Europos futbolo čempionatas vykos Vokietijoje. Finale susikovė buvusios SSRS ir Olandijos komandos. Po pirmo kėlinio Miuncheno olimpiniame stadione 1-0 pirmavo Olandija. Akistata klostėsi nervingai. Tai olandai prasižengia, tai priešininkai uždirba baudas. Įtampa tokia, kad vienas smūgis gali pakeisti visą mačo baigtį. Vienoje atakoje oranžiniai surengia varžovų vartų apgultį. Adri van Tiggelenas perduoda kamuolį beveik nuliniame kampe ties SSRS vartais esančiam Marco van Bastenui ir tikimąsi, kad jis atliks perdavimą Ruudui Gullitui. Tačiau M. Van Bastenas pasirenka kitokią kombinacijos baigtį. Jis smūgiuoja į vartus ir pelno reto grožio įvartį. SSRS vartininkas Rinatas Dasaevas kartu su kamuoliu krenta į vartų tinklą. Net olandų vartininkas Rinusas Michelsas nepatiki tokiu M.van Basteno smūgiu. „Totalinio futbolo“ pradininkas pašoka nuo suolelio ir jam prireikia kelių akimirkų, kad įsitikintų, jog smūgis buvo taiklus. Olandija laimi Europos čempionatą finale 2-0 įveikdama SSRS rinktinę

REKLAMA

Iš pliažo -  į Europos čempionus

1992 metais Danijos rinktinė į Europos futbolo čempionatą išsiuntė ne stipriausiose Europos klubuose žaidžiančius vaikinus. Dar net neprasidėjus pirmenybėms, Danija jau buvo priskiriama prie autsaiderių. O susiklostė viskas kitaip. Danija nepateko į EURO 1992 turnyrą ir futbolininkai išvažiavo atostogauti. Poilsis buvo trumpas. UEFA pakvietė Daniją, kai iš turnyro buvo išmesta dėl pilietinio karo Jugoslavija. Danai atvyko be pagrindinės savo žvaigždės Michaelio Laudrupo. Vaikinai iš paplūdimio pusfinalyje įveikė Olandiją, o finale nugalėjo favorite laikomą Vokietiją.

REKLAMA
REKLAMA

Nenuspėjamieji graikai

Prieš 2004 metų Europos čempionato pradžią Graikijos šansai laimėti pirmenybes buvo vertinami santykiu 80/1. Tačiau prognozės lieka prognozėmis. Graikija pakeliui į Europos čempionato titulą ketvirtfinalyje išmetė Prancūziją, pusfinalyje – Čekiją, o finale savo žiūrovų akivaizdoje Lisabonoje – Portugaliją. Prieš tai graikai tik du kartus žaidė rimtuose futbolo turnyrų finaliniuose etapuose - 1980 metais Europos futbolo čempionate ir 1994 metais pasaulio futbolo pirmenybėse. Iš šių turnyrų Graikija grįždavo neiškovojusi anei vieno taškelio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Auksinis prancūzų įvartis

EURO 2000- ieji pasižymėjo Prancūzijos rinktinės žaidėjo Davido Trezeguet „auksiniu įvarčiu“ finalinėje dvikovoje su Italija. Olandijos mieste Rotterdame vykusių varžybų pagrindinis laikas baigėsi be įvarčių – 0: 0, o vienas prancūzų lyderių Sylvainas Wiltordas patyrė sunkų kojos traumą. Prancūzai išleido į aikštę D.Trezeguet, kuris po Roberto Pireso perdavimo pergudravo Italijos ekipos vartininką Francesco Toldo ir įmušė „auksinį įvartį“. Prancūzija tapo pirmąją futbolo valstybe, kuriai po pasaulio čempionato iškart pavyko laimėti ir Europos futbolo pirmenybes.

REKLAMA

„Gazzos“ triumfas

1996 metais Europos futbolo čempionatas vyko Anglijoje. Likus mėnesiui iki turnyro pradžios, vienas Anglijos rinktinės žaidėjų Paulas Gascoigne'as buvo nupaparacintas Hong Kong, kur su komandos draugais litrais gėrė alkoholį, nors turėjo ruoštis Europos futbolo čempionatui. Nuotraukos pasiekė spaudą jau kitą dieną. Visa Anglija pasmerkė įžūlų ir atvirą žaidėjo girtuokliavimą. Čempionatas prasidėjo ir po dvikovos su Škotija „Gazza“ tapo anglų numylėtiniu. P.Gascoigne'as pelnė reto grožio įvartį ir padėjo iškovoti rinktinei pergalę. Ne čempionatą. Jame triumfavo Vokietija.

REKLAMA

M.Platini era

1984 metai Europos futbole priklausė vienam žmogui – Micheliui Platini. Buvusi Turino „Juventus“ žvaigždė rinktinėje ir Europos futbolo čempionate švietė ne ką mažiau. Per pirmenybes Prancūzijoje M. Platini įmušė aštuonis įvarčius per keturias rungtynes ir padėjo prancūzams pasiekti finalą, kur turnyro šeimininkai susigrūmė su ispanais. Finale M.Platini pelnė devintą įvartį ir padėjo laimėti Europos futbolo čempionatą. Iki šiol niekas nesumušė M.Platini rezultatyvumo rekordo, kuris yra 9 įvarčiai per pirmenybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Panenkos atradimas

1976 metais buvusios Čekoslovakijos žaidėjas Antoninas Panenka šiuolaikiniame futbole įtvirtino tai, kas suteikia žaidimui grožio. A.Panenka pirmas atliko apgaulingą 11 metrų baudos smūgį. Beje, jis buvo atliktas finale. Dėl turnyro nugalėtojų vardo kovojo Českolovakija ir buvusi Vokietijos Federacinė Respublika. Mačas baigėsi lygiosiomis 2-2, o vienuolikos metrų baudinius tiksliau mušė Čekoslovakija, kuri ir laimėjo seriją 4-3.

REKLAMA

Stebuklingas Draganas

1968 metai. Europos futbolo čempionatas Italijoje. Prieš du metus pasaulio futbolo pirmenybėse triumfavusi Anglija tikisi laimėti pirmą Senojo žemyno titulą. Pusfinalyje anglai susikauna su buvusia Jugoslavijos valstybe. Psichologiškai sunki kova baigiasi 86-ą minutę, kai Draganas Dzajičius pasiunčia kamuolį į anglų vartus. Tuometinis Anglijos vartininkas Gordonas Banksas bejėgis prieš jugoslavo smūgį. 1968 metų finalą laimi Italija.

REKLAMA

SSRS kuria istoriją

Istorija prasidėjo daugiau nei prieš penkis dešimtmečius. 1960 metais Europos čempionate, kuris vyko Prancūzijoje triumfuoja buvusi Sovietų Sąjunga. Ji finale 2-1 per pratęsimą įveikia Jugoslaviją. Susitikimas būtų pasibaigęs kitaip, jei ne kone stebuklingas rusų vartininko Levo Jašino žaidimas. Tai buvo geriausias SSRS rinktinės žaidėjas, o 113-ą minutė Victoras Ponedelnikas galva pelnė įvartį ir SSRS ekipa su L.Jašinu priešakyje išsaugojo vartus tuščius iki finalinio arbitro švilpuko. Taip  SSRS laimi pirmą Europos čempionatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ispanijos eros pradžia

1964 metais Senojo žemyno futbolo čempionatas vyksta Ispanijoje. Į finalą patenka SSRS ir Ispanija. Dvi diktatoriškų valstybių ekipos. Tuomet Ispaniją valdo generolas Fransico Franco , o SSRS - Nikita Chruščiovas. Ispanų generolas F.Franco įsako komandai laimėti finalą. Lemtinga akistata vykta Madride „Bernabeu“ stadione. 84-ą minutę ispanas Marcelino galva nukreipia kamuolį į priešininkų vartus ir Ispanija laimi pirmą Senojo žemyno titulą. Antrą ispanai iškovojo 2008 – ais metais. Ar bus trečias – pamatysime sekmadienį.

REKLAMA

TAIP PAT SKAITYKITE:

EURO 2012: įspūdingiausios futbolo žvaigždžių pravardės

Lietuviški EURO 2012 akcentai

EURO 2012: kas iš rinktinių trenerių uždirba daugiausiai?

Kokius automobilius vairuoja „Euro 2012“ žvaigždės

EURO 2012: įspūdingiausios futbolininkų tatuiruotės

EURO 2012: kiek kainuoja Europos čempionato komandos – dalyvės?

TOP 25: karščiausios EURO 2012 moterys

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų