Olimpiniai krepšinio turnyrai vyks birželio 29 – liepos 4 dienomis, o Tokijo olimpinės žaidynės mažiau nei už mėnesio – liepos 23 – rugpjūčio 8 dienomis.
Septynios rinktinės – Nigerija, Argentina, Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), Iranas, Prancūzija, Ispanija, Australija įgijo teisę dalyvauti olimpinėse žaidynėse per Kinijoje vykusį pasaulio čempionatą. Prie jų automatiškai prisijungė turnyro šeimininkė Japonija.
Portale tv3.lt apžvelgiame visų keturių atrankos turnyrų – Kauno (Lietuva), Viktorijos (Kanada), Splito (Kroatija), Belgrado (Serbija) – komandas. Šį sykį žvelgiame į kovas, vyksiančias Lietuvoje.
A grupė
Lietuva
FIBA reitingas. 8 vieta.
Kertiniai žaidėjai. Domantas Sabonis (Indianos „Pacers“), Jonas Valančiūnas (Memfio „Grizzlies“), Marius Grigonis (Maskvos CSKA), Mantas Kalnietis (Kauno „Žalgiris“).
Dariaus Maskoliūno laukia didžiausias karjeros išbandymas. Tačiau jis yra visiškai įgyvendinamas. „Ant popieriaus“ lietuviai turi pajėgiausią ir giliausią sudėtį iš visų atrankos turnyro ekipų. Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis sužaidė geriausius savo sezonus NBA lygoje ir neabejotinai taps didžiausiu mūsiškių ramsčiu.
Išlieka problema, kad du geriausi Lietuvos krepšininkai yra tos pačios pozicijos žaidėjai, tačiau nors trumpam jie turėtų aikštelėje pabūti ir kartu. Vis tik reikia kalbėti ne tik apie aukštaūgius, o ir apie tuos, kurie „bokštus“ maitins kamuoliais.
Labai neramina Manto Kalniečio būklė, kuris po traumos dar aiškiai yra toli nuo savo geriausios versijos. Jei pagrindiniam Lietuvos įžaidėjui nesiseks užtikrintai vadovauti, daug atsakomybės krenta ant Luko Lekavičiaus, Roko Jokubaičio ir Mariaus Grigonio pečių. Ypač pastarasis, ko gero, turės didžiulį krūvį, nes gali tiek kurti, tiek užbaigti, momentais ir užtikrintai gaudyti varžovų lyderius.
Tikslas aiškus – olimpinės žaidynės. Būtų katastrofa, jei lietuviai nepasiektų atrankos finalo, tačiau tokia tikimybė turbūt nesiekia nė procento.
Pietų Korėja
FIBA reitingas. 30 vieta.
Kertiniai žaidėjai. Guna Ra („Jeonju KCC Egis“), Hyunjungas Lee (Davidsono koledžas), Seounghyunas Lee („Orion Orions“).
Vieno žaidėjo komanda. Ko gero, praeitoje pastraipoje būtų užtekę parašyti Guna Ra ir tai būtų viskas, ką korėjiečiai gali pasiūlyti šioje atrankoje. Guna Ra 2019-ųjų pasaulio čempionate buvo fantastiškas – per rungtynes vid. rinko po 23 taškus ir 26,4 naudingumo balus.
Bėda ta, kad korėjiečiams tai rezultatų neatnešė – grupėje triuškinamais skirtumais pralaimėti visi trys susitikimai ir čempionatas baigtas 26-oje pozicijoje iš 32.
Vis tik pasispardyti bent prieš Venesuelą šioje grupėje yra įmanoma. Pusfinalis korėjiečiams būtų maksimalus ir sveikintinas rezultatas.
Venesuela
FIBA reitingas. 20 vieta.
Kertiniai žaidėjai. Heissleris Guillentas, Miguelis Ruizas, Michaelis Carrera (visi „Guaiqueries de Margarita“).
Nors skambių pavardžių Venesuela neturi, bet pasaulio čempionate tikrai nebuvo patrankų mėsa. Iš grupės etapo jie prasibrovė įveikdami šeimininkę Kiniją, o kitame etape pakuteno padus rusams. Venesuela pasaulio čempionatą baigė 14-oje pozicijoje – penkiomis žemiau nei Lietuva.
Visa rinktinė sudaryta iš vietinėse pirmenybėse rungtyniaujančių žaidėjų, o į priekį ją veda trys išvardinti tos pačios ekipos žaidėjai.
Verta paminėti, kad Lietuva su Venesuela susitiko prieš aštuonerius metus olimpinio krepšinio atrankos turnyre. Tada Venesueloje vykusiame turnyre lietuvaičiai grupės etape eliminavo šeimininkus su NBA žaidėju Greivisu Vasquezu priešakyje ir nužygiavo iki Londono olimpinių žaidynių.
B grupė
Lenkija
FIBA reitingas. 13 vieta.
Kertiniai žaidėjai. Mateušas Ponitka (Sankt Peterburgo „Zenit“), AJ Slaughteris (Gran Kanarijos „Herbalife“), Adamas Hrycaniukas (Gdynės „Arka“), Damianas Kuligas (Torūnės „Polski Cukier“).
Iš pirmo žvilgsnio, Lenkijos rinktinė neišskiria ypatingu talentu, bet su amerikiečiu treneriu Mike‘u Tayloru pasaulio čempionate rado neblogą chemiją. Taip, galime sakyti, kad Lenkijai pasitaikė kur kas lengvesnis kelias nei Lietuvai, bet mūsų kaimynai iš Kinijos išvažiavo užėmę aštuntąją vietą.
Rinktinę ant savo pečių tempė du pajėgūs puolėjai – Mateušas Ponitka ir Adamas Waczynskis. Vis tik prieš pat olimpinį turnyrą lenkų stovykloje pasigirdo kivirčai dėl kapitono raiščio tarp šių dviejų vyrukų. Konfliktas paaštrėjo iki tokio taško, kad Adamas Waczynskis susikrovė lagaminus ir paliko rinktinės stovyklą.
Kinijoje jis lenkams rinko daugiausiai taškų ir praleisdavo daugiausiai minučių ant parketo. Situacijos nelengvina ir tai, kad Mateušas Ponitka dar tik sveiksta po traumos ir dideliam minučių kiekiui gali būti ir nepasiruošęs.
Centrinė šios grupės dvikova su slovėnais – pralaimėjusieji, ko gero, žygiuos į pusfinalį prieš Lietuvą, tad demonstruoti gerą žaidimą reikės nuo pat pradžių.
Slovėnija
FIBA reitingas. 16 vieta.
Kertiniai žaidėjai. Luka Dončičius (Dalaso „Mavericks“), Mike‘as Tobey, Klemenas Prepeličius (abu „Valencia“), Zoranas Dragičius (Vitorijos „Baskonia“).
Alfa ir omega, žvaigždė, galiūnas, supertalentas arba paprasčiau – maestro Luka Dončičius. Tokie gimsta kartą per šimtą metų ir slovėnams pasisekė, kad būtent jo rankose atsidūrė šios šalies pasas.
„Mavericks“ lyderis į pasiruošimo stovyklą atvyko itin motyvuotas. Jau pirmosiose draugiškose rungtynėse Luka pelnė 10 taškų, atkovojo 7 kamuolius ir atliko 17 rezultatyvių perdavimų. Slovėnų spauda itin šlovino megatalento ir natūralizuoto amerikiečio Mike‘o Tobey sinergiją. Pastarasis šią vietą perėmė iš Anthony Randolpho.
Kam rinkti taškus šioje rinktinėje tikrai yra – Klemenas Prepeličius vien ir žinomas už savo taiklią rankelę, veteranas Zoranas Dragičius vis dar turi parako. Ko gali pritrūkti, tai raumenų po krepšiu prieš Joną Valančiūną ar Domantą Sabonį – Mike‘as Tobey nėra tvirčiausiai sudėtas vidurio puolėjas.
2017 m. Europos čempionai galėtų net ir perimti favoritų etiketę, jei karjeros rinktinėje nebūtų baigęs Goranas Dragičius. Su juo slovėnai būtų tikrai kietas riešutėlis. Dabar varžovai savo analizėje daugiausiai dėmesio skirs Luka Dončičiui.
Finalas – jau nuspręstas? Pažiūrėsime, bet Lietuvos ir Slovėnijos susitikimas atrankos turnyro finale būtų tikras gardėsis vien iš neutralaus žiūrovo pusės. Vis tik abi ekipos pirma turi išvengti nenumatytų keblumų.
Angola
FIBA reitingas. 33 vieta.
Kertiniai žaidėjai. Yanickas Moreira (Atėnų AEK), Carlosas Moraisas, Valdelicio Joaquimas (abu „Atletico Petroleos“).
B grupės autsaideriams, kaip ir Pietų Korėjai, prognozuoti bent vieną pergalę šiame atrankos turnyre labai sunku. Visų pirma, reikia kalbėti apie Angolos žaidėjų amžių – kai kurie lyderiai jau seniai perkopė piko metus. Štai Valdelicio Joaquimui 31-eri, Carlosui Moraisui 35-eri, o vyšnia ant torto – Eduardo Mingas (42-eri).
Nominaliu lyderiu šioje rinktinėje laikomas buvęs Jono Mačiulio komandos draugas Yanickas Moreira. Pasaulio čempionate jis vid. rinko po 12 taškų ir 15,8 naudingumo balų.
Jei Angola eliminuotų lenkus arba slovėnus, tai būtų sensacija. Tačiau galima beveik garantuoti, kad taip nenutiks.
Didžiausia intriga. Ar pavyks Lietuvai pratęsti įspūdingą olimpinių žaidynių seriją? Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė nuo nepriklausomybės atgavimo dar nepraleido nė vienerių olimpinių žaidynių. Iki šiol du kartus teko įveikinėti atrankos turnyrus ir viskas baigėsi sėkmingai.
Reziumė. Galima spekuliuoti ilgai ir nuobodžiai, bet išvada paprasta – Lietuva yra šio atrankos turnyro favoritė, o vienintelė jai įkasti gali Slovėnija. Kitoks finalo scenarijus gal būtų ir neteisingas – visi nori išvysti Lietuvos NBA „bokštų“ ir Lukos Dončičiaus akistatą.