• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors tapti čempionu sporte visuomet yra malonu, tačiau būti pirmuoju tą padariusiu iš savo šalies prideda dar daugiau teigiamų emocijų. 

Nors tapti čempionu sporte visuomet yra malonu, tačiau būti pirmuoju tą padariusiu iš savo šalies prideda dar daugiau teigiamų emocijų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NBA yra vadinama stipriausia krepšinio lyga pasaulyje, todėl užsitarnauti čempiono vardą ten yra tikrai sunku. Nors legionierių iš Europos NBA yra nemažai, tačiau tikrai ne visos Senojo žemyno šalys gali pasigirti kaip turinčios šios lygos čempioną. 

REKLAMA

Pirmuoju europiečiu, užsitarnavusiu tokį vardą, dar 1994 m. tapo Richardas Petruška. Tuometinėje Čekoslovakijoje gimęs slovakų ir italų kilmės krepšininkas 1993 m. buvo pašauktas Hjustono „Rockets“ komandos, o 1993–1994 m. ekipos gretose sužaidė 22 mačus. 

Nors nebuvo komandos lyderis, tačiau čempiono trofėjuje jis ilgam paliko savo žymę. Per apdovanojimų ceremoniją krepšininkas iš Europos netyčia numetė ir įlenkė Larry O’Brieno trofėjų, o įdubimas nebuvo panaikintas iki pat 2018 m. 

REKLAMA
REKLAMA

Nuo R. Petruškos laimėjimo NBA čempionais tapo ir daugiau Europos šalių piliečių, tačiau įdomu tai, kad futbolą garbinanti Didžioji Britanija savo čempioną už Atlanto jau turi, o Lietuva, kurioje krepšinis yra vadinamas antrąja religija, tokio turi dar palaukti. 

Naujienų portalas tv3.lt kviečia pasižvalgyti, kurios Europos šalys ir kada sulaukė savo pirmųjų NBA čempionų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Belgija

Nors yra gimęs Konge, tačiau ir Belgijos pilietybę turintis D. J. Mbenga tapo pirmuoju belgu, iškovojusiu NBA čempiono vardą. Negana to, jis su su Los Andželo „Lakers“ tai padarė dvejus metus iš eilės – 2009 ir 2010 m. 

Didžioji Britanija

Kaip jau minėta, šalis, kurioje karaliauja futbolas, taip pat turi savo čempioną NBA. 

REKLAMA

Šiuo metu Niujorko „Knicks“ rungtyniaujantis britas OG Anunoby 2019 m. tapo čempionu su Toronto „Raptors“, nepaisant to, kad finalo serijoje savo komandai nepadėjo. Tai padaryti jam sutrukdė balandį atlikta apendicito šalinimo operacija, kuri neleido krepšininkui greitai sugrįžti į aikštelę. 

REKLAMA

Graikija

Graikija gali džiaugtis ne tik keliais NBA čempionais, tačiau ir tuo, kad jais tapo net trys broliai. Puikiai visame pasaulyje žinomi Antetokounmpo broliai Kostas, Giannis ir Thanasis prie savo vardų jau turi šį rimtą apibūdinimą. 

Pirmasis graikas, tapęs NBA čempionu, buvo Kostas Antetokounmpo, kuris tai padarė 2020 m. su Los Andželo „Lakers“, o jau kitąmet šią šlovę užsitarnavo ir Giannis su Thanasiu titulą iškovodami su Milvokio „Bucks“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors Thanasis aikštelėje nebuvo lyderis, o 5 ir 6 finalo serijos mačą praleido dėl koronaviruso, tačiau Giannis buvo vienas vedlių į šį triumfą. 

2020–2021 m. sezone jis vidutiniškai pelnydavo po 28,1 taško, atkovodavo po 11 kamuolių ir atlikdavo 5,9 rezultatyvaus perdavimo. 

Ispanija

Pirmuoju Ispanijos NBA čempionu tapo legendinis Pau Gasolis. Negana to, jis tai padarė dvejus metus iš eilės – 2009 ir 2010 m., tuo pačiu metu, kaip jau minėtas D. J. Mbenga. 

REKLAMA

2009 m. pradžioje, dar prieš laimint pirmąjį titulą, P. Gasolis savo sąskaitoje jau turėjo 10 tūkst. taškų ir jau antrą kartą buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes. 

Praėjus dešimtmečiui nuo pirmo P. Gasolio iškovoto čempiono titulo sėkmę pakartojo ir jo brolis Marcas su Toronto „Raptors“. 

REKLAMA

Italija

Po sėkmingų sezonų su Čikagos „Bulls“ 2013 m. Marco Belinelli persikėlė į San Antonijaus „Spurs“, su kuria tapo NBA čempionu ir pirmuoju tai padariusiu italu.

Negana to, jo indėlis į šią pergalę buvo labai svarbus. 2014 m. NBA finalo trečiosiose rungtynėse prieš Majamio „Heat“ komandą krepšininkas iš Italijos trečiajame ketvirtyje pataikė svarbų tritaškį, kuris padidino San Antonijaus pranašumą iki dviženklio skaičiaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kroatija

Vienas pirmųjų Europos NBA čempionų tapo 1995 m. šį titulą iškovojęs Žanas Tabakas. 

1994 m. jis sugrįžo į NBA po laiko Europoje ir pasirašė sutartį su Hjustono „Rockets“. Nors būdamas naujokas jis turėjo nedaug žaidimo laiko, jis sezoną praleido kaip Hakeemo Olajuwono keitimas, kuris tais metais atvedė komandą į antrąjį NBA klubo titulą

REKLAMA

Ž. Tabakas tais metais laimėjo savo pirmąjį ir vienintelį NBA čempionatą.

Nyderlandai

2007 m. savo pirmąjį NBA čempioną gavo ir Nyderlandai, o juo tapo Francisco Elsonas. 

2006 m. San Antonijaus „Spurs“ pasirašė su žaidėju 6 mln. dolerių sutartį, norėdami sustiprinti vidurio puolėjų grandį. F. Elsonas gerai gynėsi, atkovodavo kamuolius po krepšiu, o 2007 m. su komanda šventė savo pirmąjį ir vienintelį NBA čempionų titulą. 

REKLAMA

Prancūzija

Pirmuoju prancūzu, laimėjusiu NBA titulą tapo dabartinis Vilerbano ASVEL prezidentas Tony Parkeris. Pirmąkart titulą jis iškovojo 2003 m., o vėliau ir 2005, 2007 ir 2014 m. 

Įdomu tai, kad T. Parkeris į ASVEL persikėlė 2011 m., kai NBA paskelbė lokautą, o jo atlyginimas siekė apie 2 tūkst. dolerių per mėnesį. Krepšininkas taip pat pats mokėjo ir už savo draudimą, kuris jam per tris mėnesius atsiėjo apie 250 tūkst. dolerių. 

REKLAMA
REKLAMA

Sakartvelas

2017 ir 2018 m. NBA čempionų žiedą iškovojo vidurio puolėjas iš Sakartvelo Zaza Pachulia su „Golden State Warriors“. 2017-aisiais komanda atkrintamąsias baigė su 16-1 rezultatu, o tai yra geriausias pergalių po sezono procentas NBA istorijoje.

Serbija

2004 m. pirmuoju serbu, kėlusiu Larry O’Brieno taurę tapo Darko Miličičius. 2003 m. serbas buvo pasirinktas antruoju šaukimu į Detroito „Pistons“. 

Nepaisant to, D. Miličičius pirmąjį sezoną komandai pagelbėjo nedaug, tačiau tapo jauniausiu žaidėju, dalyvavusiu NBA finalo rungtynėse (18 metų ir 356 dienos). 

Praėjus vos kelioms dienoms jis su komanda triumfavo, iškovodami NBA čempionų titulą, kai „Pistons“ įveikė Los Andželo „Lakers“. 

Serbija didžiuotis galėjo ir 2023-aisiais, kai į pirmąjį istorijoje čempionų titulą Denverio „Nuggets“ atvedė stebuklus lygoje kuriantis ir trigubus dublius be vargo renkantis Nikola Jokičius. 

Slovėnija

Pirmuoju NBA čempionu iš Slovėnijos tapo Beno Udrihas, kuris yra gerai pažįstamas lietuviams, nes 2017–2018 m. sezone jis žaidė Kauno „Žalgirio“ gretose. 

REKLAMA

Savo debiutiniame sezone 2004-aisiais NBA jis buvo išrinktas geriausiu mėnesio naujoku, o „Visų žvaigždžių“ savaitgalio metu pateko į simbolinę lygos naujokų komandą.

Jau 2005 m. jis su San Antonijaus „Spurs“ tapo ir NBA čempionu, o šią sėkmę komanda pakartojo ir 2007 m., tačiau tame sezone slovėno minutės buvo labai limituotos. 

Tiesa, NBA šiuo metu yra kita Slovėnijos krepšinio žvaigždė – Luka Dončičius. 24-erių įžaidėjas yra vienas geriausių lygos žaidėjų ir nors kol kas nėra iškovojęs čempiono titulo, tačiau spėjama, kad šį džiaugsmą tikrai patirs ir jis.

Ukraina

Pirmasis NBA čempionas iš Ukrainos Stanislavas Medvedenko taip pat yra pažįstamas lietuviams. 1998–1999 m. sezone žaidęs Alytaus „Alitoje“ krepšininkas 2000 m. pasuko už Atlanto ir prisijungė prie Los Andželo „Lakers“. 

Nepaisant to, kad su komanda čempionu tapo 2001 ir 2002 m., ukrainietis daug daugiau žaidimo laiko gavo 2003–2004 m. sezone po to, kai susitraumavo jo pozicijoje žaidęs Karlas Malone. 

Tiesa, savo du čempiono žiedus S. Medvedenko pardavė aukcione, kai 2022 m. vasarį Ukrainoje karinius veiksmus pradėjo Rusija. 

REKLAMA

„Mes norime atstatyti sporto sales, nes Rusijos kariuomenė subombardavo daugiau nei šimtą mokyklų. Mano šaliai reikia labai daug pinigų, kad mokyklos būtų atstatytos“, – tada sakė krepšininkas.

Vokietija

Vokietijos krepšinio pasididžiavimu ir pirmuoju šalies čempionu tapo legendinis Dirkas Nowitzkis. 

Tiesa, nepaisant savo akivaizdaus talento krepšinyje vokietis pirmenybę suteikė kariuomenei. Dar prieš pradėdamas savo kelią NBA 1998 m. D. Nowitzkis atliko privalomąją karinę tarnybą Bundensvere. 

Likus kelioms dienoms iki tarnybos pabaigos naujokų biržoje devintuoju šaukimu jį pasirinko Milvokio „Bucks“, o vėliau jis buvo išmainytas į Dalaso „Mavericks“, su kuria 2011 m. ir tapo NBA čempionu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų