„Jonas ištesėjo duotą žodį – šiandien atidarėme jau antrus dienos namus paaugliams! Šį kartą Kaune“, – rašoma Prezidentės socialiniame tinkle.
D. Grybauskaitė ir J. Valančiūnas pirmuosius dienos namus paaugliams „Išvien“ Vilniuje atidarė 2018 m. Tai buvo pirmoji tokio tipo įstaiga Lietuvoje, skirta probleminio elgesio vaikams gauti specialistų pagalbą ir augti draugiškoje aplinkoje.
Dvi nevyriausybinės organizacijos sujungė pastangas, kad pažeidžiamas jaunimas gautų visapusiškas kokybiškas paslaugas – J. Valančiūno paramos fondas jau turi patirties rengti jaunimą savarankiškam gyvenimui taikant sportu paremtą metodiką, o maltiečiai plėtoja jaunuolio palydėjimo paslaugą, kurios pagrindas – palydėjimo koordinatorių individualus darbas su jaunuoliais iš globos namų ir sunkumus patiriančių šeimų.
Paauglių dienos atidarymo šventėje dalyvavo Prezidentė D. Grybauskaitė, Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė, Kauno miesto savivaldybės atstovai, maltiečių kunigas Vytautas Rapalis, krepšininkas ir paramos fondo steigėjas J. Valančiūnas, maltiečių l. e. p. generalinis sekretorius Edvinas Regelskis ir kiti.
Prezidentė D. Grybauskaitė savo sveikinimo kalboje dėkojo J. Valančiūnui už įgyvendintą pažadą.
„Išduosiu paslaptį, kad dar kai buvau veikianti prezidentė, Jonas man pažadėjo, kad investuos į vaikus ir jaunimą. Šiandien švenčiame Jono įgyvendintą pažadą, vadinasi, jis yra žodžio žmogus. Tai, kad jis norėjo padėti vaikams ir pats investavo ne tik savo finansais, bet ir savo dėmesiu, supratimu – dėl to jam esu labai dėkinga. Žodžio žmonių nėra tiek daug, todėl Jono pavyzdys yra vienas iš gražiausių. Aš labai tikiuosi, kad jaunimui šie namai bus reikalingi ir naudingi, žmonės čia ateis norėdami išmokti, pažinti, sustiprėti ir išugdyti savo charakterį. Tokį, galbūt, kaip Jono, kuris gali siekti, laikytis žodžio, kuriam svarbios vertybės ir meilė savo šaliai. Aš labai džiaugiuosi, kad tokio laikymosi žodžio žmonės šiandien yra su mumis“, – kalbėjo Prezidentė.
J. Valančiūnas dėkojo visiems, kurie jam padeda: „Vienas lauke būčiau ne karys, todėl noriu visiems labai padėkoti. Ir pasižadėti nemesti šio reikalo, jį puoselėti ir išvesti į dideles aukštumas. Norint pamatyti šviesų rytojų reikia veikti dabar. Reikia dirbti ir su didžia komanda pasižadu judėti tolyn.“
Maltiečiams tokie paauglių dienos namai pirmieji. Jie turi patirties ugdant vaikus – organizacija globoja ir dirba 14 maltietiškuose vaikų dienos centruose visoje Lietuvoje, tačiau, pasak maltiečių l. e. p. generalinio sekretoriaus E. Regelskio, skirtingose amžiaus grupėse reikalingas skirtingas darbas.
„Šis pastatas atsirado dėl Kauno grupės pastangų, dėl savivaldybės patikėjimo, kad galime atnešti daugiau ir didelio pačių noro. Svarbu bendras požiūris, todėl šiandien turime puikius namus, kurie netrukus užsipildys, o kas svarbiausia – jaunuoliai, kurie čia ateis, gaus nuolatinę pagalbą. Jaunuolių palydėjimas ir individualus darbas su kiekvienu jaunu žmogumi yra be galo svabus, todėl toliau dirbsime šia kryptimi. Tai nebus tik susirinkimo ar veiklų vieta, tai bus kasdieninis darbas, kad jaunimas turėtų šviesesnę dabartį. Jaunimas yra apie dabar, ne apie ateitį. Noriu padėkoti visiems susirinkusiems ir nekantrauju susirinkti po metų bei pasidžiaugti, kiek visko nuveikėme“, – sakė E. Regelskis.
Taikoma sportu paremta paauglių ugdymo metodika
J. Valančiūno paramos fondas prieš ketverius metus atidarė pirmuosius paauglių dienos namus „Išvien“, todėl jau turi patirties dirbant sportu paremta metodika, kuri yra pritaikyta ir šiandien atidarytuose paauglių dienos namuose „Istorijos“.
Sporto kalba yra aiški ir lengvai suprantama, todėl puikiai pasiteisina socialiniame darbe su paaugliais. Paauglių dienos namuose „Istorijos“ veikia krepšiniu paremta sporto metodika – vieną grupę sudaro 12 paauglių – kaip 12 žaidėjų. Šis paauglių ugdymo būdas įneša disciplinos – kaip krepšinio aikštelėje yra tam tikri neleidžiami žingsniai, taip ir paauglių dienos namuose yra netoleruojamų veiksmų: patyčios, smurtas, turto niokojimas ir melas. Atlikęs vieną iš šių nusižengimų, jaunuolis gauna techninę pražangą. Surinkęs tris technines pražangas jaunuolis kuriam laikui yra diskvalifikuojamas iš paauglių dienos namų – kaip krepšinio žaidėjas iš aikštelės. Jaunuolis techninę pražangą gali išsitaisyti, tokiu būdu yra ugdomas atsakomybės už savo veiksmus jausmas. Kaip rodo Vilniuje veikiančių dienos namų patirtis, dar nė vienas jaunuolis negavo maksimaliai griežtos nuobaudos – pašalinimo. Visi siekė kuo greičiau panaikinti pražangas.
Galimybė paaugliui atrasti save
Paauglių dienos namuose įrengtos specialios erdvės, kur kiekvienas gali atrasti užsiėmimą pagal savo poreikį ir pomėgį. Kadangi grupėje yra tik 12 paauglių, kiekvienam užtikrinamas individualus dėmesys.
Namų erdvese yra erdvi virtuvė, kur paaugliai visi kartu gaminsis maistą, valgomasis bendriems pietums ir vakarienėms, poilsio kambarys, kur jaunimas galės ruošti pamokas ir bendrauti, ir aktyvaus laisvalaikio kambarys, skirtas stalo tenisui, muzikavimui ir kitai veiklai.
Bendras projektas iš keturių dalių
Paauglių dienos namų atidarymas – tik vienas iš bendro J. Valančiūno paramos fondo ir maltiečių projekto etapų. Antra dalis – jaunuolių į savarankišką gyvenimą palydėjimo paslaugos plėtojimas. Trečia – partnerystė su darbdaviais, sukuriant mentorystės sistemą įmonėse, kuriose jaunuoliai atliks praktiką ar stažuotę. Projektas numato ir mokymus – net 85 Vilniaus ir Kauno specialistai mokysis jaunuolių palydėjimo metodo. Projektas yra finansuojamas EEE ir (ar) Norvegijos finansinių mechanizmų lėšomis (www.norwaygrants.org). Jis tęsis iki 2024 m. birželio mėn.