Naujienų portalas tv3.lt pateikia įdomiausius faktus iš J. Mačiulio gyvenimo.
Solidus ir pergalingas – nuo pat jaunystės
Abi svarbios pradžios – „Nevėžyje“. Vyrų krepšinyje Jonas Mačiulis debiutavo būdamas 19-metų. Kauno „Žalgiris“ perspektyvų jaunuolį paskolino Kėdainių „Nevėžiui“, kur kaunietis ir praleido savo debiutinį 2004–2005 m. Lietuvos krepšinio lygos sezoną. Įdomu tai, kad „Nevėžis“ tapo pirmąja J. Mačiulio stotele ir pradėjus sporto vadybininko kelionę. 2021 m. krepšininko karjerą baigęs J. Mačiulis 2022–2024 m. dirbo „Nevėžio“ sporto direktoriumi.
Paskutinis U21 pasaulio čempionas. Lygiai prieš 20 metų, 2005-aisias, Argentinoje buvo surengtas U21 pasaulio čempionatas. Jį laimėjo Lietuvos jaunimo rinktinė. Įdomu, kad tai buvo paskutinis šios amžiaus grupės čempionatas istorijoje – dabar jaunimo čempionatai vyksta iki U20 amžiaus ribos. 2005 m. pasaulio čempionate Lietuvos rinktinėje kartu su Jonu Mačiuliu žaidė ir daugiau būsimų žvaigždžių – Renaldas Seibutis, Paulius Jankūnas, Antanas Kavaliauskas, Steponas Babrauskas, Artūras Jomantas. 1984 – 1985 m. gimusių Lietuvos krepšininkų generacija iki šiol pelnytai yra vadinama viena stipriausių visos mūsų šalies krepšinio istorijoje.
Debiutas Eurolygoje. Būdamas 20-ies J. Mačiulis debiutavo Kauno „Žalgiryje“ ir Eurolygoje. Lietuviui tai buvo puiki terpė pasireikšti ir įrodyti savo vertę, kadangi „Žalgiris“ tuo metu išgyveno ne pačius geriausius finansinius laikus, o kovingasis ir nuožmusis J. Mačiulis netrukus tapo vienu esminių „Žalgirio“ žaidėjų.
Pakilo po labai sudėtingos traumos
Lietuvos vyrų rinktinės medaliai. Savo kelią nacionalinėje rinktinėje J. Mačiulis pradėjo 2007 m. Tuomet Europos čempionate Lietuvos rinktinė užėmė 3 vietą. Vėliiau J. Mačiulis su nacionaline rinktine laimėjo dar tris medalius – 2010 m. pasaulio čempionato bronzą, 2013 ir 2015 m. Europos čempionato sidabrą.
Pakilo po labai sudėtingos traumos. 2009 m. „Žalgirį“ krečiant finansinei krizei J. Mačiulis pradėjo legionieriaus karjerą – išvyko į Milano „Olimpija“ ekipą. Legendiniame klube greitai savo vietą atradęs lietuvis buvo viena pastebimiausių klubo figūrų, tačiau 2011 m. gegužę J. Mačiulis patyrė vieną sudėtingiausių traumų krepšinyje. Kauniečiui plyšo dešinės kojos kelio raiščiai. Dėl šios priežasties krepšininkas buvo priverstas praleisti Lietuvos vykusį 2011 m. Europos čempionatą.
Karjerą gaivino „Baltuose“. 2012 m. vasarį J. Mačiulis prisijungė prie tuo metu LKL čempionate rungtyniavusio Kauno „Baltų“ klubo. Įprasta krepšininkai po tokių traumų mažiausiai atsigaudinėja pusmetį, kitiems prireikia metų, o dalis krepšininkų taip niekada ir negrįžta į buvusią sportinę formą. J. Mačiuliui tai negaliojo – „Baltuose“ tiesiog dominavęs J. Mačiulis jau po poros mėnesių sulaukė Sienos „Montepaschi“ pasiūlymo ir sezoną užbaigė jau Italijoje. Naujienų portalas tv3.lt primena, kad „Montepaschi“ tuo metu vienas galingiausių Italijos klubų, ne kartą varžęsis Eurolygos finalo ketvertuose.
Laikotarpis OAKA arenoje. 2012–2014 m. Jonas Mačiulis praleido legendiniame Atėnų „Panathinaikos“ klube, su kuriuo solidžiai rungtyniavo Eurolygoje ir dukart iš eilės tapo Graikijos čempionu.
Krepšininko aukso amžius ir vadybininko perspektyvos
Aukso amžius – Madride. Karališkajame Madrido „Real“ klube J. Mačiulis rungtyniavo 2014–2018 m. Per šį laikotarpį J. Mačiulis tris kartus laimėjo Karaliaus taurę, dukart tapo Ispanijos čempionu ir kartą iškovojo Eurolygos trofėjų.
Geriausias Lietuvos krepšininkas. Eurolygos trofėjų su „Real“ klubu J. Mačiulis iškovojo 2015 m. Vėliau jis Lietuvos rinktinę tiesiog ištempė už ausų Europos čempionato aštuntfinalyje, kai rungtynėse su Sakartvelu pelnė 34 taškus ir padėjo Lietuvai pasiekti pergalę. Vėliau Jono Kazlausko auklėtiniai nužygiavo iki pat finalo. Tai iki šiol yra paskutinis Lietuvos medalis, kurį pavyko iškovoti didžiuosiuose krepšinio turnyruose. Vėliau Jonas Mačiulis buvo pripažintas geriausiu 2015 m. Lietuvos krepšininku.
Klubinės karjeros pabaiga. Klubiniame krepšinyje J. Mačiulis savo pasirodymą baigė Atėnų AEK klube, kuriame rungtyniavo 2018–2021 m. Įdomu tai, kad 2019 m. lietuvis su AEK klubu laimėjo Tarpkontinentinę taurę. Galimybę varžytis dėl šio trofėjaus AEK pelnė 2017–2018 m., kuomet triumfavo FIBA Čempionų lygoje.
Dviprasmiška pabaiga Lietuvos rinktinėje rinktinėje. Paskutinėmis oficialiomis rungtynėmis Lietuvos rinktinėje J. Mačiuliui tapo 2021 m. vasarį vykusi akistata su Danijos nacionaline rinktine. Tuomet Europos čempionato atrankoje lietuviai tik per lauką išplėšė pergalę prieš danus, o kartu – ir bilietą į 2022 m. Europos čempionatą. Tiesa, vėliau J. Mačiulis tikėjosi kvietimo į olimpinės atrankos turnyrą, kuris 2021 m. birželį vyko Kaune. Deja, tuometinis rinktinės treneris Darius Maskoliūnas Jono Mačiulio rinktinėje nepageidavo, o komanda olimpinės atrankos finale nusileido Luka Dončičiaus vedamai Slovėnijos rinktinei. Tai buvo pirmasis kartas Lietuvos istorijoje, kai Lietuva nepateko į olimpines žaidynes.
Komplikuoti santykiai su Pauliumi Motiejūnu. Karjeros pabaigoje J. Mačiulis buvo ne kartą siejamas su gimtuoju Kauno „Žalgirio“ klubu. Pats krepšininkas viešai buvo išreiškęs norą karjerą užbaigti būtent „Žalgiryje“, tačiau krepšinio užkulisiuose kalbama, kad tuometinis „Žalgirio“ direktorius P. Motiejūnas to nenorėjo. Vieša paslaptis, kad tarp J. Mačiulio ir P. Motiejūno dar jaunystėje yra perbėgusi juoda katė ir vyrų santykiai iki šiol nėra patys šilčiausi.
Įsipainiojo į skandalą su jaunimo treneriu. 2023 m. rudenį Lietuvos žiniasklaidą sudrebino skandalas – „Nevėžio“ sporto direktoriaus pareigas ėjęs J. Mačiulis vaikų turnyro metu įsivėlė į žodžių karą su Kėdainių sporto centro treneriu Gediminu Butkumi. Garsus krepšininkas buvo apkaltintas tuo, kad vaikų akivaizdoje užsipuolė ir pažemino vaikų krepšinio trenerį. Ši istorija „aktyvi“ buvo kelias savaites, kol nuėjo į užmarštį ir tapo niekam nebeįdomi.
Sporto vadybininko karjera. 2022 m. darbus Kėdainių „Nevėžyje“ kaip sporto direktorius pradėjęs J. Mačiulis 2024 m. pabaigoje atliko naują karjeros šuolį – tapo Panevėžio „Lietkabelio“ direktoriumi. Europos taurės klubo direktoriaus pareigas vos per pora metų pasiekęs krepšininkas, bendraudamas su naujienų portalu tv3.lt, yra sakęs, kad jam artimiausias sporto vadybininko, o ne trenerio darbas.
„Sporto vadyba ir komandos vadyba man yra priimtiniau nei komandos treniravimas. Aš labiau matau save šioje sferoje – padėti rinkti klubo biudžetą, strateguoti, aišku, kažkiek prisidėti prie pačios komandos komplektavimo. Prie komplektavimo darbų pas mus prisideda visi po truputėlį – sporto direktorius Lukas Grabauskas, treneris, jo asistentai ir aš. „Nevėžyje“ iš viso praleidau 3,5 metų. Pirmuosius metus prisiliečiau prie treniravimo ir man, tiesa sakant, nelabai patiko. Labiau linkstu link vadybinės pusės. Todėl ir mokslus baigiau, įgijau magistro laipsnį. Man šitie dalykai įdomiau, priimtiniau ir, sakykime, labiau „veža“ nei pats treniravimas“, – 2024 m. gruodžio pradžioje naujienų portalui tv3.lt kalbėjo J. Mačiulis.
Šviesi ateitis. Jonas Mačiulis turi viską, ko reikia šviesiai jo ateičiai sporto vadybos sektoriuje – lietuvis turi sėkmingą krepšininko patirtį aukščiausiame krepšinio lygyje ir tikrą kovotojo charakterį. Sėkminga ir ilga krepšininko karjera lietuviui leido sukaupti įtakingų pažinčių visoje Europoje, kurias dabar Jonas sumaniai išnaudoja siekdamas aukštumų jau kaip sporto vadybininkas.
Žaidžia mėgėjiškai. Jonas Mačiulis ne pirmą sezoną žaidžia Kauno mėgėjų krepšinio lygoje, kur gina „Reunion“ garbę. Tarp mėgėjų dominuojančiam J. Mačiuliui krepšinis vis dar teikia didelį malonumą, o kauniečiai turi unikalią galimybę – mėgėjų lygoje pakonkuruoti su viena iš Lietuvos krepšinio legendų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!